کد خبر : 5441
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه استانی گیلان:

استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر عدم استفاده از سرمایه‌های دولتی گفت: لازم است برای توسعه اقتصادی استان گیلان از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اعزامی به استان گیلان، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر یک روزه خود به رشت امشب (چهارشنبه، ٢٢ آذرماه) در آخرین برنامه این سفر در صدا و سیمای مرکز استان گیلان حاضر شد و به صورت زنده با مردم استان گیلان از شبکه باران گفت و گو کرد. 

وجود ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه صنایع آب‌بر در گیلان

دکتر لاریجانی در این گفت و گو با بیان اینکه استان گیلان ظرفیت های خوبی داشته و در کنار آن چالش هایی نیز دارد، گفت: وزن امتیازات از چالش های آن بیشتر است و وجود دریای خزر در کنار گیلان ظرفیت خوبی را ایجاد کرده همچنین می توان ظرفیت های گردشگری آن را نیز فعال کرد که در استان های دیگر چندان این ظرفیت وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در گیلان امکان سرمایه گذاری در حوزه صنایع آب‌بر وجود دارد که هر جایی این ظرفیت را ندارد، اظهار داشت: استان گیلان زمینه کشاورزی خوبی دارد و البته چالش هایی نیز در برخی حوزه ها مثل چای و برنج دارد لذا باید کارخانجات مدرن در حوزه چای تأسیس شود تا چایکاری به صرفه شود.

رسانه ملی تبلیغ کالای داخلی را کار ملی تلقی کند/ سابقه تاریخی پرورش ابریشم در گیلان

وی ادامه داد: از سوی دیگر رسانه ملی نیز باید تبلیغ کافی روی محصول چای داشته باشد و به آن بپردازد و بداند این کار صرفا تبلیغ نیست بلکه کار ملی است و باید تلاش شود چای به محصولی تبدیل شود که هم اقتصاد کشاورز را بچرخاند و هم جذابیت برای بیرون داشته باشد ضمن اینکه باید به بسته بندی آن نیز توجه کرد و همه اینها کار بخش خصوصی است.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه پرورش ابریشم سابقه تاریخی در گیلان داشته و گوشه ای از چرخه اقتصادی روستاییان است، عنوان کرد: ممکن است تعرفه آن را تغییر دهیم که وزیر صنعت باید به آن توجه کند همچنین در حوزه برنج باید این محصول به موقع به بازار بیاید و حمایت های لازم در بودجه لحاظ خواهد شد.

سهم استان گیلان از 1.5 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی جهت توسعه روستا، 450 میلیارد تومان است

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: با اذن رهبری 1.5 میلیارد دلار برای توسعه کشاورزی اختصاص دادیم و قرار شد معادل آن را نیز بانک مرکزی تسهیلات دهد که با آن کارهای جدید در حوزه کشاورزی مثل گلخانه ها و پرورش در قفس ایجاد شود که 450 میلیارد تومان آن سهم استان گیلان است که باید با آن به توسعه روستاها کمک شود.

وی در ادامه با تأکید بر توسعه گردشگری خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت روستاها در این حوزه استفاده شود همچنین یکی از چالش های مردم استان گیلان محیط زیست و پسماندها است که می توان با طرح هایی حتی این موارد را تبدیل به برق کرد که در برخی شهرها آغاز شده است و از آنجایی که محیط زیست یکی از اولویت های قانون برنامه ششم است به این مورد اهمیت داده می شود و به سرمایه گذاران وام ارزانقیمت خواهیم داد اما باید دقت کرد در کنار حوزه کشاورزی و زراعت صنایع نیز وارد استان گیلان شود و ظرفیت اشتغال را بالا ببرد.

حجیم بودن دولت مشکلات اقتصاد را دوچندان کرده است/ هزینه‌های جاری بالا چیزی برای هزینه عمرانی باقی نگذاشته است

دکتر لاریجانی در ادامه با تأکید مجدد بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای پیشرفت ابراز داشت: مشکل اقتصادی به خاطر حجیم بودن دولت است؛ ایران 80 میلیون جمعیت دارد در حالی که 2.5 میلیون کارمند دارد در حالی که کشور ژاپن با 120 میلیون نفر جمعیت تنها 300 هزار نفر کارمند دارد لذا هرچه درآمد داریم برای هزینه های جاری می دهیم و قسمت عمرانی تماما اوراق و نسیه است.

رئیس قوه مقننه در ادامه سرمایه گذاری دولتی را غلط توصیف کرد و افزود: کارمندان نیز باید به سمت کارآفرینی بروند و فضای امیدواری باید در کشور ایجاد شود چنانچه در حال حاضر اخبار منفی اقتصادی در کشور زیاد است لذا اخبار این حوزه باید امیدوارکننده باشد تا سرمایه گذار رغبت به فعالیت کند.

تکمیل پروژه‌های راه آهن موضوع استراتژیک در کشور است/ باقیمانده جان تالاب انزلی حفظ شود

وی در ادامه با تأکید بر اینکه پروژه های راه آهن کشور نیاز به حمایت دارد، عنوان کرد: این موضوع از اولویت های ما است سرمایه گذاری خارجی و داخلی را می طلبد و در حال حاضر در حال پیگیری پروژه هایی همچون تهران-اصفهان، تهران-مشهد، چابهار-زاهدان، قزوین-رشت و آستارا-آستارا هستیم که ترانزیت کشور را کامل کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جوانان افکار نوی اقتصادی دارند که باید از آنها استفاده کرد، اظهار داشت: موضوع آب در تمامی استان ها وجود دارد که برای هر یک راه حل مخصوص به خود باید تدبیر شود که برای تالاب انزلی پیشنهاداتی همچون لایروبی و آبرسانی وجود دارد که بخش خصوصی می تواند کمک کند چرا که تالاب انزلی هنوز جان داشته و نباید به وضعیت خطرناک برسد.

به گزارش خانه ملت، بعد از این گفت و گوی زنده تلویزیونی، دکتر علی لاریجانی رشت را به مقصد تهران ترک کرد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی ، سفر به استان گیلان

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی