کد خبر : 544
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با کارکنان مجلس:

تشریح مداوم مشکلات از سوی مسئولان مسأله‌ای را حل نمی‌کند/ بیداری مردم سرمایه بزرگ امنیت را برای کشورمان به ارمغان آورد

تشریح مداوم مشکلات از سوی مسئولان مسأله‌ای را حل نمی‌کند/ بیداری مردم سرمایه بزرگ امنیت را برای کشورمان به ارمغان آورد

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته (چهارشنبه، 26 اسفندماه) در دیدار با کارکنان قوه مقننه که در تالار مشروطه مجلس به مناسبت پایان سال جاری برگزار شد، ضمن تشکر از زحمات یک‌ساله کارکنان که باعث کار آبرومند کل مجموعه مجلس شد، گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی مبنی بر اینکه نماینده‌ای به من بگوید حتی یکی از کارمندان مجموعه برخورد نامناسبی با وی داشته است،نداشته ایم همچنین شما نیز کنار همه اقشار ملت تمام فشارهای وارده را تحمل کرده و در بخش‌‌ها و موقعیت‌های مختلف وظایف خود را به خوبی انجام داده اید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه امسال سال پرفراز و نشیبی برای کشور بود،عنوان کرد: کشور در سال جاری از یک گذر تاریخی سنگین عبور کرد که در نوع خود پس از سال‌هایی که از انقلاب می‌گذرد؛بی‌سابقه است که البته در جریان آن راهنمایی‌های مقام معظم رهبری کارگشا بود که با دقت نظر و درستی انجام شد.

 

همواره باید به ابعاد سیاسی و فنی نتیجه مذاکرات هسته‌ای توجه کرد

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از گردنه‌های سختی که کشور از آن عبور کرد،مذاکرات هسته‌ای بود، گفت: تکلیف مذاکرات هسته‌ای نیز در سال جاری تعیین شد؛اما باید همواره به ابعاد مختلف سیاسی و فنی آن توجه شود تا از آن نتیجه بگیریم و در مسیر صحیح حرکت کنیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد:کمیته‌های مختلفی در جریان بررسی پرونده هسته‌ای تشکیل شد که مذاکرات را هدایت می‌کرد؛همچنین جلسات متعددی با مقام معظم رهبری برگزار شد که ایشان چارچوب کلی را مشخص کردند که نقطه اساسی آن این بود که ما فناوری هسته‌ای داشته باشیم و تحریم‌ها نیز برداشته شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: در نهایت طرحی در مجلس شورای اسلامی ارائه شد که منافع ملت از این جهت حفظ شود،لذا نتیجه مذاکرات یک پرونده مهم تاریخی بود که از مجلس بیرون رفت ؛البته انتقاداتی به این طرح وارد بود اما محاسنی نیز داشت که شما کارکنان مجلس نیز در این تصمیم گیری ها نقش داشتید؛چرا که باید آسودگی و فراغت نمایندگان را تأمین می کردید که وقتی قرار است به این مطلب رأی دهند با تفکر کامل باشد و تصمیمی آگاهانه در فضایی آرام بگیرند؛چرا که رأی دادن به این طرح با سایر طرح‌ها متفاوت بود.

 

حفظ امنیت داخلی با وجود ناامنی شدید در منطقه یک امتیاز بزرگ است

وی در ادامه به ناامنی‌های منطقه و بحران موجود اشاره کرد و یادآور شد:ناامنی های منطقه را نباید ساده گرفت؛چنانچه تاکنون این شرایط داغ را در منطقه تجربه نکرده بودیم و اکنون این بحران باعث ناامنی فراگیر در منطقه شده است که صرفا محدود به یک جغرافیای یک کشور نیست و از مرزها عبور می کند.

دکترلاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید این اوضاع را کنترل می‌کرد، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در این شرایط با تدبیر عمل کرد چنانچه در داخل کشور هیچ ناامنی نداشتیم و این یک امتیاز بزرگ برای ما بود؛حتی این امنیت به نحوی بود که دشمنان ما نیز معتقد بودند،بدون ایران در منطقه امنیت پایدار وجود نداشت.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه بیداری مردم سرمایه بزرگ امنیت را برای کشورمان به ارمغان آورد، عنوان کرد: اکنون هم امنیت داخلی داریم و هم این امنیت بر بعد جهانی تأثیرگذار است و این در حالی است که در حال حاضر در کشورهای سوریه، عراق، پاکستان، افغانستان و یمن ناامنی وجود دارد؛ نمایندگان مجلس نیز به موقع و با موضع‌گیری‌های مناسب نقش خوبی در این زمینه ایفا کردند و حضور داشتند.

وی ادامه داد: البته نهادهای دیگر نظام مثل شورای عالی امنیت ملی نیز در این زمینه مشارکت خوب و مسئولان‌ای داشتند تا بتوانیم امنیت پایدار در منطقه داشته باشیم.

 

اولویت مجلس دهم و سایر نهادهای کشور حل مسائل اقتصادی باشد

دکترلاریجانی در ادامه به مسائل اقتصادی کشور اشاره و بیان کرد:هنوز در حوزه اقتصادی در مرحله گذار هستیم که این مسأله باید برای مجلس آتی و سایر نهادها در کنار آن از اولویت‌های کار باشد؛چراکه آنچه توانمندی نظام جمهوری اسلامی ایران را افزایش می دهد توانمندسازی حوزه اقتصادی است.

رئیس مجلس نهم در ادامه یکی از آفت‌های جامعه را وجود نیروی بیکار تحصیل‌کرده دانست و اذعان کرد: علیرغم هزینه ای که نظام برای تحصیل این افراد کرده و وقتی که صرف مطالعه و کسب تخصص کرده اند نتوانسته باعث اشتغال جوانان تحصیل کرده شود؛این درحالی است که کشور ما به لحاظ اقتصادی کم‌بنیه نیست و یک مدیریت قوی می تواند مشکلات آن را حل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه اقتصادی ضعف داریم، تاکید کرد: ممکن است یک کشور آرمان های بلندی داشته باشد اما اگر زیرساخت اقتصادی نداشته باشد؛نمی تواند به آرمان ها برسد،لذا اقتصاد مقاومتی درد امروز ماست که باید بدانیم اگر می خواهیم دین خود را به مردم ادا کنیم باید روی این بخش وقت گذاشته و از مسائل حاشیه ای پرهیز کنیم چنانچه در کشوری که دموکراسی وجود دارد حتما اختلافات است؛اما باید از این‌ها استفاده کنیم.همچنین نباید در داخل اختلافات ماند و تشریح کردن آن هم مسأله را حل نمی کند؛ گاهی مسئولان مشکلات را تشریح می کنند این تشریح کردن ها مشکلات را حل نمی کند.

 

بلوغ سیاسی در کشور به وجود آمده که کمتر به حواشی می‌پردازد

دکترلاریجانی در ادامه مسأله اصلی را سعادت کشور دانست که باید این موضوع را دنبال کرد و بیان داشت: تمرکز مجلس و دولت و همه بخش های کشور باید روی این سعادت کشور باشد و زمانی این امر به وقوع می پیوندند که همت ها درست باشد و همه تلاش کنند و از مسائل حاشیه ای کنار بگیرند؛چنانچه بلوغ سیاسی در کشور به وجود آمده و دیگر کمتر به حواشی پرداخته شود البته گاهی روزنامه ها حاشیه ها را مطرح می کنند اما افرادی که در صحنه باید تصمیم درستی بگیرند؛ متوجه این امر هستند که کانون اصلی کار کجاست از این رو اگر می خواهیم از گذرهای تاریخی عبور کنیم باید دردها را پذیرفته و درمان آن را آماده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد:تصمیم گیری‌های مهم نظام در مجلس انجام می شود و شما کارکنان مجلس نیز بخشی از این تصمیم گیری ها هستید که این نهاد با ارتباطات سنجیده و کار صحیح شما می تواند در نظام تصمیم گیری موثر باشد.

"علی افراشته" معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در ابتدای این جلسه به بیان عملکرد این معاونت برای رفاه حال کارکنان پرداخت و گزارشی از اهم فعالیت‌های آن در سال آتی جهت حل برخی مسائل کارکنان مجلس ارائه کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی