کد خبر : 5410
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در دیدار با معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین:

برای مبارزه با جریان های فکری تندرو باید به ریشه های فرهنگی آنها توجه کرد

برای مبارزه با جریان های فکری تندرو باید به ریشه های فرهنگی آنها توجه کرد

دکتر لاریجانی گفت: باتوجه به اینکه دو کشور ایران و چین منافع مشترک زیادی با یکدیگر دارند ضروری است تا سیاست راهبردی که رئیس جمهور چین هم ۴ سال پیش بر آن تاکید داشت، سریعتر برنامه ریزی شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی عصر امروز(شنبه) در دیدار با "چن یوآن" معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین و هیات همراه اظهار داشت:تاریخ همکاری میان کشور چین و ایران سابقه طولانی دارد و حتی در دوران تحریم هم دو کشور روابط نزدیکی با یکدیگر داشتند و اکنون شرایط بسیار مناسبتری برای گسترش همکاری های میان دو کشور فراهم است.

وی با اشاره به عقبه فرهنگی تروریست ها، خاطرنشان کرد: برای مقابله با این جریانات فکری تندرو باید به ریشه های فرهنگی آنها توجه داشت و با این ریشه ها مبارزه کرد وگرنه آنها دوباره از جای دیگر متولد خواهند شد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: باتوجه به همکاری هایی که از گذشته میان دو کشور برقرار بوده است ضروری است که سطح این روابط ارتقاء یابد و ما آمادگی داریم تا در حوزه های حمل و نقل ریلی و جاده ای بالاخص باتوجه به تاکیدات رئیس جمهور محترم چین بر گسترش راه ابریشم جهت افزایش همکاری های تجاری، راه ریلی از شرق به غرب را به انجام برسانیم.

وی تاکید کرد: انرژی های پاک، سرمایه گذاری در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، انرژی های پاک و محیط زیست از جمله بخشهایی است که می تواندرآن سرمایه گذاری های مشترک انجام داد.

رئیس قوه مقننه در پایان سطح روابط پارلمانی رامناسب ارزیابی کرده و اظهار داشت:  ما در ایران نظر واحدی داریم که با چین واحد همکاری های مستمر داشته داشته باشیم.

"چن یوآن" : چین با تغییر رفتار آمریکا درخصوص توافق هسته ای کاملا مخالف است

در ادامه این دیدار "چن یوآن" معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین گفت: دو کشور ایران و چین رابطه دیرینه دوستی با یکدیگر دارند و ما احترام زیادی برای فرهنگ و تاریخ بزرگ ایران قائل هستیم.

وی افزود: به نمایندگی از طرف رئیس کمیته دائمی خلق چین و رئیس کنفرانس مشورتی خلق چین سلام و آرزوهای خوب آنها را برای شما به همراه دارم. از قدیم الایام تعاملات میان دو کشور در سطح بالایی قرار داشته است و انتظار هم این است که در زمینه های اقتصادی، تجاری، انسانی و سرمایه گذاری تحرکات بیشتری داشته باشیم.

"چن یوآن" خاطر نشان کرد: کشور چین وارد عصر جدید سوسیالیسم شده است؛، کشورسوسیالیستی قدرتمند که متمدن، هماهنگ و زیباست و در آن مردم خواهان زندگی بهتر با سرنوشت مشترک جهت توسعه چین هستند.

وی تصریح کرد: ما دو کشور در خیلی از نقاط منافع مشترکی داریم و علاقمندیم تا در حوزه های تجاری و فاینانس بیشتر با یکدیگر همکاری داشته باشیم. همچنین تعاملات خود را در حوزه های اقتصادی، حمل و نقل و انرزی های پاک گسترش دهیم.

معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین اظهار داشت: کنفرانس ملی مشورتی سیاسی خلق چین که یکی از بالاترین دستگاه ها در چین می باشد، وظیفه اش همکاری و مشورت سیاسی، نظارت دموکراتیک و بحث در امور سیاست های اولویت دار است و ما علاقمندیم تا با مسئولان جمهوری اسلامی ایران درخصوص مسایل مورد توجه دو کشور مشورت و رایزنی داشته باشیم.

وی افزود: همانگونه که اطلاع دارید روسای کارگروه راکتور آب سنگین اراک دو کشورآمریکا و چین هستند اما آمریکا متاسفانه برخوردش درخصوص توافق هسته ای تغییر کرد و چین با این تغییر رفتار کاملا مخالف است و ما با همکاری کشورهای دیگر این پروژه را پیش خواهیم برد.

"چن یوآن" با اشاره به سیاستهای غلط آمریکا، تصریح کرد: آمریکا برای ایران و چین و بسیاری از کشورها مسئله سازی می کند و ما باید با درایت راه حلی برای آنها پیدا کنیم. آمریکا می خواهد توازن مجدد آسیا –پاسفیک را به توازن به نفع قدرت نظامی خود تغییر دهد تا تمام کشورهای دنیا زیر نظر قدرت نظامی خودش باشد و این امر محالی است.

وی تصریح کرد: ما در حد توان خود با تروریسم مبارزه می کنیم و آمادگی داریم تا درصحنه بین المللی همکاری های خود را در این مورد گسترش دهیم و ریشه این نیروهای تندرو را از بین ببریم زیرا آنها امنیت کشورها وصلح و آرامش را به خطر انداخته اند.

"چن یوآن"  گفت: ما خیلی خشنودیم که در عراق و سوریه تروریست ها شکست خوردند و حال زمان آن است که آمریکا متوجه این مسئله شود که نابسامانی در مناطق مختلف به ضرر خود آنها هم خواهد بود.

معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین یادآور شد: کشور ایران ناظر سازمان همکاری های شانگهای است و تاکنون نقش مثبتی را ایفا کرده است و ما امیدواریم که درآینده حتی نقش پررنگ تری داشته باشد زیرا ما باید امنیت و ثبات را حفظ نماییم و این امر به نفع همه کشورهای جهان است.و متذکر شد:

وی در پایان بر لزوم گسترش همکاری های پارلمانی میان دو کشور تاکید کرد.

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی ، معاون کنفرانس مشورتی کنگره خلق چین

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی