کد خبر : 5388
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم هشتادمین سالگرد شهادت آیت الله سید حسن مدرس(ره):

شهیدمدرس مقابل جمهوریت‌کاذب رضاشاهی ایستاد/تشریح نگاه شهید مدرس به اقتصاد دولتی

شهیدمدرس مقابل جمهوریت‌کاذب رضاشاهی ایستاد/تشریح نگاه شهید مدرس به اقتصاد دولتی

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شخصیت اقتصادی آیت الله مدرس(ره) گفت: ایشان معتقد بود هر جا دولت‌ها در امور اقتصادی دخالت کنند خسارت وارد می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (چهارشنبه، 8 آذر ماه) با حضور در خانه موزه مدرس (ره) به مناسبت هشتادمین سالگرد شهادت آیت الله سید حسن مدرس(ره) گفت: در تاریخ عصر مشروطه تلاش‌هایی صورت گرفت که باید از امکانات باقی مانده آن صیانت شود به خصوص که مشروطه نقش اساسی داشت و شرایط ایران را تغییر داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جوانان با گشت و گذار به این مکان‌ها باید به تاریخ گذشته توجهی بیشتری کند ، عنوان کرد: یکی از وجوه شخصیتی آیت الله مدرس فراگیری شخصیتی وی بود و در فقاهت تیزبینی داشت.

یکی از وجوه شخصیتی مرحوم مدرس وجهه فقهی ایشان بود

وی افزود: به خاطر دارم زمانی که همراه مرحوم پدرم از مازندران به تهران آمدیم شهید مدرس اداره مدرسه سپهسالار را برعهده داشت که پدرم قصد داشت در این مدرسه درس بخواند؛ شهید مدرس شخصاً تک تک افراد را بررسی می‌کرد و بدون اهمیت اقدام به پذیرش نمی کرد لذا مدرسه ساختن صرفا به ساختمان آن نیست بلکه باید به انتخاب افراد هم اهمیت داده شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه یک وجه شخصیتی مرحوم مدرس وجهه فقهی ایشان بود، اظهار داشت: وجهه دیگر، وجهه معقول ایشان بود که در فلسفه بسیار خوب کار کرد و کمک کرد مسائل با دقت بیشتری مورد توجه قرار گیرد. همچنین خیلی از حوادث سیاسی از انضباط فکری مدرس نشأت می گرفت.

انضباط فکری شهید مدرس در حوزه سیاست خارجی

رئیس قوه مقننه در ادامه یادآور شد: شهید مدرس در حوزه قوانین حکومتی معتقد بود حرکت بر طریق ولایت بود و می گفت اگر افراد منصوب شده باشند باید قرآن را رعایت کنند اما ما وکیل مردم هستیم و باید بدانیم مردم چه می‌خواهند تا مطابق آن عمل کنیم. همچنین بررسی قوانین صرفا نباید مخالف شرع باشد اما نمی‌توان از شریعت، قانون جذب کرد که این انضباط فکری ایشان در حوزه سیاست خارجی نیز وجود داشت و ایشان دکترینی را برای این حوزه مطرح کرد که بر اساس توازن ادبی بود نه توازن وجودی.

دقت نظر اقتصادی شهید مدرس برای توسعه راه آهن و ذوب آهن کشور

وی در ادامه با بیان اینکه آیت‌الله مدرس در کنار شخصیت سیاسی خود در حوزه اقتصاد نیز دسترسی داشت، اظهار کرد: دقت نظر ایشان در آبادانی کشور فوق العاده بود و در آن زمان روی ذوب آهن و قطار دقت نظر داشت و می‌گفت باید در این حوزه‌ها کار شده و به تولید داخلی اهمیت داده شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور بر همین اساس تصریح کرد: شهید مدرس دخالت دولت در مسائل اقتصادی را قبول نداشت و معتقد بود هر جا دولت‌ها دخالت کنند خسارت وارد می‌شود لذا ایشان ذهن روشنی برای اداره کشور داشت و به اقتصاد دولتی معتقد نبود.

شهید مدرس شخصیتی کم نظیری در مقابله با استعمار و استبداد داشت

دکتر لاریجانی در ادامه به اعتقاد شهید مدرس درباره پایه بودن مجلس در تمامی امور اشاره کرد و ادامه داد: شهید مدرس شخصیتی کم نظیری در رابطه با استعمار و استبداد داشت و زمانی که روس‌ها تهدید به تسخیر تهران از طریق قزوین کردند به تنهایی در مجلس توصیه به مقاومت کرد.

وی در ادامه با اشاره به کتاب "گنجیبه خواف" بیان داشت: در این کتاب سیر و سلوک معنوی ایشان قابل درک است و یادداشت‌های شهید مدرس در آن آمده است که نشان از خصوصیات معنوی ایشان دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: شهید مدرس مقابل جمهوریت کاذبی که رضا شاه به دنبال آن بود ایستاد چرا که می‌دانست وی به دنبال جمهوری واقعی نیست؛ از این رو لازم است نکات مهم زندگی شهید مدرس مورد کاوش قرار گرفته و حتی خانه سایر افراد موثر در مشروطه نیز احیا شود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

رئیس مجلس شورای اسلامی

،

آیت الله مدرس(ره)

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی