کد خبر : 5372
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با نخست وزیر ترکیه مطرح کرد:

ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: علیرغم حمایت آمریکایی‌ها از تروریست‌ها، ایران و ترکیه با همکاری روسیه توانستند لطمه جدی به داعش بزنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به ترکیه، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری دهمین مجمع عمومی مجمع مجالس آسیایی با بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار ضمن تشکر از برگزاری و میزبانی بین المجالس آسیایی، گفت: روابط ایران و ترکیه بسیار صمیمانه و دوستانه است و با توجه به جایگاه ترکیه و ایران می توانیم نقش خوبی در ایجاد ثبات، امنیت و آبادانی منطقه داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سفر اخیر اردوغان به تهران، بیان داشت: این سفر نکات مهمی داشت به خصوص در زمینه مسائل اقتصادی تصور می کنیم ظرفیت های خوبی میان دو کشور وجود دارد که می توانیم سطح تجارت را از 12 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار برسانیم.

وی در ادامه با اشاره به تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس و چند محور استراتژیک آن، عنوان کرد: سرمایه گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و سرمایه گذاری در حوزه انرژی های پاک از مهم ترین محورهای آن بود که بسترهای آن را برای سرمایه گذاری شرکت های ترکیه فراهم می کنیم.

دکتر لاریجانی همچنین با اشاره به سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ها همچون راه‌ها، آزادراه ها و خط آهن اظهار داشت: سرمایه گذاری در این زمینه با توجه به دریای عمان و خلیج فارس می تواند دسترسی کشورهای مختلف را راحت کند.

رئیس قوه مقننه درباره حوزه معادن بیان داشت: ترکیه می تواند در حوزه معدن نیز در کشورمان سرمایه گذاری کنند همچنین در حوزه محیط زیست که محور استراتژیکی است علاقمندیم تا از ظرفیت های ترکیه استفاده کنیم و اتاق های بازرگانی دو کشور نیز در این خصوص نقش بیشتری داشته باشند.

وی همچنین با بیان اینکه گفت و گوهای سازنده ای در حوزه منطقه میان ایران و ترکیه آغاز شده، یادآور شد: اگر همکاری های نزدیک دو کشور نبود مشکل تمامیت ارضی عراق با چالش مواجه می شد که این موضوع برای عراق و همسایگان بسیار مهم بود همچنین همکاری ها در مذاکرات آستانه بسیار خوب بود و نشست امروز سوچی نیز بسیار مهم خواهد بود.

دکتر لاریجانی در ادامه اظهار داشت: اینکه ایران و ترکیه توانستند با همکاری روسیه، بحران سوریه را در مسیر درست راه حل سیاسی قرار دهند بسیار مهم بود ضمن اینکه در پارلمان ایران نیز نگاه ها برای همکاری با ترکیه مثبت است.

رئیس مجلس دهم ادامه داد: در دوره ای میان ایران و ترکیه به لحاظ تحلیل مسائل تروریسم فرازونشیب وجود داشت اما مسیر جدیدی که در پیش گرفته شده مسیر درستی است و علیرغم اینکه آمریکایی ها از تروریست ها حمایت می کردند اما ایران و ترکیه با همکاری روسیه توانستند لطمه جدی به داعش بزنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: برای شرایط منطقه باید نگرانی های دیگری هم داشت و آن وضعیت یمن بوده که بسیار نگران کننده است، اینکه می خواهند با زور شرایط کشوری را تغییر دهند درست نیست؛ زمانی این مشکلات با یمن است گاهی با قطر است، الان مشکل داعش در سوریه تمام نشده، به دنبال ایجاد مشکل در لبنان هستند و برداشت ما این است که تمام این مشکلات به نفع اسرائیل است.

نخست وزیر ترکیه: نیازمند همکاری ایران در زمینه مبارزه با پ.ک.ک هستیم/ ضرورت تجارت دو کشور با ریال و لیر

بن علی ییلدریم در ادامه این دیدار ضمن ابراز تسلیت به خاطر وقوع زلزله غرب کشور گفت: منطقه ما زلزله خیز است و احتمال بروز هرگونه زمین لرزه وجود دارد از این رو در این موقعیت های سخت کمک همسایگان به یکدیگر بسیار مهم است که در همین راستا پیگیر وضعیت مناطق زلزله زده غرب کشور ایران بودیم.

نخست وزیر ترکیه در ادامه با اشاره به دیدارهای روزافزون مقامات ایران و ترکیه، عنوان کرد: ظرفیت زیادی وجود دارد که در تمامی زمینه ها روابط ایران و ترکیه را افزایش دهیم به خصوص در زیرساخت ها ضمن اینکه تجارت ها با ریال و لیر باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها در حالی که با ایران روابط تجاری دارند اما نمی توانند تجارت میان ایران و ترکیه را بپذیرند اما دو کشور تجارت و افزایش روابط را به عنوان دو کشور دوست و برادر ادامه می دهد ضمن اینکه باید روابط پارلمانی نیز گسترش یابد.

ییلدریم با اشاره به اهمیت روابط دو کشور در مبارزه با تروریسم، اظهار داشت: متأسفانه گروه تروریستی پ.ک.ک در عراق هر از گاهی به ترکیه حملاتی دارند لذا از کشور دوست و برادر ایران می خواهیم که بیش از این در رابطه با مبارزه با این گروه تروریستی با ما همکاری کند چرا که جان شهروندان ترکیه را مورد تهدید قرار می دهد.

نخست وزیر ترکیه در ادامه با بیان اینکه متأسفانه آمریکا تحت عنوان مبارزه با داعش با گروه تروریستی پ.ک.ک همکاری می کند، یادآور شد: ممکن است امروز این گروه تروریستی تهدیدی برای ایران نباشد ولی در آینده ممکن است این گروه و سایر شاخه های آن نیز تهدیدی برای ایران باشند.

وی ادامه داد: حضور هر کشوری در سوریه حساب و کتابی دارد، حساب ما این است که خونی که ریخته می شود متوقف شده و ظلم نسبت به ملت سوریه تمام شود و 3.5 میلیون سوری که آواره شده و بخشی از آنها در ترکیه هستند به کشور خود بازگشته و زندگی عادی را آغاز کنند.

ییلدریم افزود: ترکیه هم مانند ایران نسبت به آینده سوریه نگران است، از این رو باید همکاری در عراق و سوریه میان دو کشور ایران و ترکیه افزایش پیدا کند چون ما با آنها همسایه هستیم و تأثیر هر مورد منفی و مثبت به ما نیز سرایت می کند و کشورهایی که هزاران کیلومتر از این منطقه دور هستند، ذره ای از بحران موجود را احساس نمی کنند.

نخست وزیر ترکیه همچنین ابراز داشت: ماجرای رفراندوم اخیر در شمال عراق توانست با مصمم بودن ایران و ترکیه متوقف شود و در رابطه با داعش هم مسیر طولانی را طی کرده ایم؛ اخیرا نیز خیلی از ترکمن ها در توزخورماتو جان خود را از دست دادند، که باید برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید به دولت مرکزی عراق کمک کنیم./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی ، دهمین مجمع عمومی مجمع مجالس آسیایی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی