کد خبر : 5311
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جلسه شورای اداری شهرستان سپیدان:

اعمال نظارت مؤثر منوط به چابک‌‌تر شدن دولت است/تأکید بر رفع مشکلات تولیدکنندگان

اعمال نظارت مؤثر منوط به چابک‌‌تر شدن دولت است/تأکید بر رفع مشکلات تولیدکنندگان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: چابک‌تر شدن دولت باعث افزایش اعمال نظارت مؤثر می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی شامگاه امشب (دوازدهم مهرماه) طی سفر به استان فارس در جلسه شورای اداری شهرستان سپیدان گفت: ابتدا از پیگیری‌های مجدانه آقای خادم نماینده مردم شهرستان گچساران که به دنبال انجام کارهای عمرانی این شهرستان است، قدردانی می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برداشت بنده در مسائل کلان کشور این است که از دوره نسبتاً سخت با گردنه‌های زیاد در حال عبور هستیم و برخی از مشکلات پشت سر گذاشته شده و برخی دیگر نیز باید رفع شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی از پختگی در تصمیم‌گیری‌ها برخوردار است، افزود: در مسائل راهبردی، ایران اسلامی تصمیمات درستی اتخاذ کرده و ثبات امنیتی ایران به خاطر اتخاذ چنین تصمیماتی بوده است، چرا که عوامل بیرونی به دنبال مسئله‌سازی برای ایران هستند؛ اگرچه در حوزه مسائل اقتصادی علاوه بر تحریم‌ها، اشتباهاتی نیز بوده است.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و همچنین توجه به سیاست‌های صحیح اقتصادی باید پیگیری شود؛ البته نباید فراموش کرد پیچیدگی‌ها در مسائل اقتصادی زیاد شده است، به دلیل اینکه حجمی از مسائل، به هم برخورد کرده است.

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: مسیر کلی کشور رو به پیش است در حالی که باید شتاب آن بیشتر شود. همچنین در مسائل اقتصادی نکاتی وجود دارد که می‌تواند پیشران کشور باشد؛ البته ابهامات و اشکالاتی نیز وجود دارد که اگر به آن توجه نشود، به کشور صدمه وارد می‌کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در رابطه با کمبود آب در کشور مشکلاتی وجود دارد، گفت: باید در بخش آب، برنامه‌ دراز مدت وجود داشته باشد، در غیر این صورت با سختی مواجه خواهیم شد. البته در چهار سال گذشته تمهیداتی در این راستا اتخاذ شده و مقام معظم رهبری نیز کمک کردند و این امکان ایجاد شد که منابعی از صندوق توسعه ملی برای آبیاری نوین اختصاص داده شود.

وی با بیان اینکه باید در بخش آبخیزداری سرمایه‌گذاری شود، افزود: باید از منابع آبی موجود کشور استفاده بهینه و در بودجه سنواتی به این مهم توجه ‌شود. البته در برنامه ششم توسعه نیز این موضوعات لحاظ شده اما تمامی بحران را پوشش نمی‌دهد و به برنامه جامع نیاز دارد؛ بنابراین به وزارت نیرو در بخش آب فشار آورده‌ایم تا سند جامعی را برای کشور طراحی کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چالش دیگر کشور، بالا بودن هزینه‌های بخش جاری است که در این رابطه نکاتی نیز وجود دارد. به طور مثال باید حقوق بازنشستگان اصلاح شود که در این رابطه در برنامه ششم توسعه توجهاتی شده اما در هر صورت به منابع مالی نیاز دارد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در حال حاضر در کشور حدود 2.5 میلیون نفر پرسنل اداری وجود دارد که متناسب با جمعیت کشور نیست؛ بنابراین باید توجه داشت با وجود چنین وضعیتی، منابع پاسخگوی هزینه‌ها نخواهند بود؛ البته نمی‌توان به کارمندها گفت که دیگر کارمند نیستند، در حالی که بخش دیوانی کشور باید فربه نشود.

وی افزود: باید هزینه‌های جاری کشور کاهش یابد که البته انجام این مهم امکان‌پذیر است و در این راستا باید امورات کشور به مردم واگذار شود و نباید بی‌جهت این‌گونه فکر کرد که اگر کارها توسط دولت انجام شود، بهتر خواهد بود؛ چرا که بسیاری از فسادها در سیستم دولتی وجود دارد و هر چه این سیستم فربه‌تر باشد، فساد بیشتر است و هر چه چابک‌تر باشد، اعمال نظارت مؤثر، بیشتر خواهد بود و کارها تسهیل می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات امام جمعه سپیدان در خصوص مسائل این شهرستان گفت: مشکلات بخش‌های صنعتی شهرستان سپیدان مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت؛ بر این اساس قوانینی مانند قانون بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید مصوب شده که بخشی از این قوانین اجرایی نشده و باید در آینده مورد توجه قرار بگیرد که در این راستا کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بخشی از مشکلات در ارتباط با بخشنامه‌های دولت است که نیازی به تغییر قانون وجود ندارد اما در زمینه قوانین پیگیری‌ها برای رفع مشکلات صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: شهرستان سپیدان از ظرفیت‌های خوبی برخوردار بوده و وجود این حجم از سرمایه‌گذاری صنعتی و ظرفیت‌های مناسب کشاورزی و توریستی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه بیشتر این شهرستان باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اخیراً قانونی در مجلس مصوب شده که می‌تواند به رونق چرخه اقتصادی روستاها کمک کند که البته مقام معظم رهبری نیز اذن دادند تا امکان استفاده از صندوق توسعه ملی فراهم شد؛ بر این اساس 10 هزار میلیارد تومان منابع به روستایی‌ها با نرخ سود بانکی 4 الی 6 درصد ارائه می‌شود تا در اطراف روستاها سرمایه‌گذاری صنعتی، معدنی و توریستی انجام شود که این مسئله اشتغالزایی در پی دارد و توصیه می‌شود از مصوبه مذکور که ابلاغ شده، استفاده لازم صورت گیرد تا جمعیت روستاها حفظ شود.

دکتر لاریجانی بر لزوم توسعه معادن تأکید کرد و گفت: تصمیمات خوبی در زمینه تشکیل شورای معادن استانی اتخاذ شده و توصیه می‌شود تا هر چه سریعتر اقداماتی در این راستا انجام و فضای بازتری برای کار در بخش معادن فراهم شود.

وی گفت: باید با جدیت از زیر بغل تولیدکنندگان گرفته شود و تمامی مسئولان حامی بخش تولید باشند. در این راستا مقام معظم رهبری فرمودند: «کسی که در میدان تولید فعالیت می‌کند، به مانند کسی است که مجاهدت می‌کند».

رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه اضافه کرد: سهم دیپلماسی موفق و ارتقای بنیه دفاعی در مقابله با دشمن خوب است اما مهم‌ترین مسئله‌ای که دشمن را از کشور دور می‌کند، ارتقای بنیه اقتصادی کشور است؛ بنابراین بخش‌های دولتی باید حامی تولید باشند و نباید اهمال فشاری به تولیدکنندگان صورت گیرد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: اینکه تالار گفتگویی بین اتاق بازرگانی و دولت تشکیل شود، نکته خوبی بود ولی برای رفع مشکل بیکاری باید بخش تولید و صادرات متحول شود؛ البته حرکت اجمالی در این راستا صورت گرفته است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی بر این اساس بود که به تولیدکنندگانی که سرمایه‌گذاری کرده و با مشکل روبرو شدند، کمک شود تا مسائلشان رفع شود.

دکتر لاریجانی اظهار کرد: هنوز بخشی از صنعت کشور نیاز به حمایت دارد و در این راستا استانداران باید با تولیدکنندگان جلساتی برگزار کنند. البته مجلس نیز حامی بخش تولید خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بحث گازرسانی به بخش مرکزی شهرستان سپیدان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت، مساعدت‌های لازم برای رفع مشکلات انجام می‌شود و امید می‌رود که کشور به توسعه پایدار دست یابد.

گفتنی است، حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی انور امام جمعه بهارستان، زارع فخری فرماندار سپیدان و سید علاءالدین خادم نماینده این شهرستان در مجلس و همچنین اسماعیل تبادار استاندار فارس در ابتدای نشست شورای اداری، گزارشی از وضعیت مسائل منطقه را به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه دادند.

لازم به ذکر است، سید علاءالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از حضور دکتر لاریجانی در این شهرستان گفت: با توجه به ظرفیت‌های گردشگری میراثی، طبیعی و فرهنگی در سپیدان، باید زیرساخت‌ها در این منطقه تقویت تا به اشتغالزایی بیشتر منتهی شود. همچنین یکی از مسائل شهرستان، تأمین آب شرب و کشاورزی کافی در منطقه است./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی