کد خبر : 5273
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش هیئت‌امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور:

انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: رفت و آمد وزرا به مجلس برای حضور در کابینه خلاف واقع است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی صبح امروز (سه‌شنبه 3 مرداد) در همایش هیئت‌امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، با اشاره به انتشار اخباری در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه معامله‌ای بین دولت و مجلس پیرامون انتخاب وزرا در کابینه دولت دوازدهم صورت گرفته، گفتت: دیروز در یکی از روزنامه‌ها دیدم که تیتری با عکس بنده و آقای روحانی منتشر کرده بود مبنی بر اینکه وزرا برای اینکه در دولت بعد حضور داشته باشند به بهارستان می‌آیند و معاملاتی انجام می‌دهند که این خلاف واقع است.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزیری را سراغ ندارم که در این مدت به مجلس آمده باشد و بگوید که هر طور شده بنده را در دولت بعدی راه دهید، افزود: البته بعضی از وزرایی که موفق عمل کرده‌اند به مجلس آمده‌اند و گفته‌اند که نمی‌خواهیم در دولت بعدی بمانیم که یکی از همین افراد آقای قاضی‌زاده هاشمی است، اما ما اصرار کردیم و به ایشان گفتیم که شما در دولت بمانید.


دکتر لاریجانی در بخشی از سخنانش به ذکر خاطره ای از قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت پرداخت و ادامه داد: من در گذشته آشنایی با وزیر بهداشت نداشتم، حتی ذهنیتم نسبت به وی مثبت نبود ولی خانواده ما با ایشان آشنایی داشت.


وی یادآور شد: در جلسه ای که با آقای ناطق نوری داشتیم وزیر بهداشت را دیدم. آقای قاضی زاده هاشمی چشم پزشک است و چشم سیاسیون را عمل می کند شاید به همین دلیل است که وضع سیاسی کشور ما به اینگونه است!


دکتر لاریجانی افزود: من بعدها فهمید آقای قاضی زاده هاشمی آدم معقول و منطقی است و از آنجا بود که با هم ارتباطمان بیشتر شد.
وی ادامه داد: ما هیچ نسبتی با کسی نداریم که در رسانه‌ها می‌نویسند وزرا به مجلس آمده‌اند، بلکه این کارها معکوس عمل کردن است.

وی با بیان اینکه سطح نخبگی در دانشگاه ها به  حدی است که باید به خود آنها برای اداره دانشگاه اختیار داده شود، افزود: با مصوبات مجلس در برنامه ششم توسعه و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور، این رویکرد فراهم است که هیئت های امنای دانشگاه ها به سمت استقلال حرکت کنند و کسی هم نه در دیوان محاسبات و نه در سازمان بازرسی کل کشور به آنها ایراد نخواهد گرفت.

رتبه ایران در زمینه رشد ناخالص داخلی در بین ۲۴ کشور منطقه دهم است / طبق سند چشم انداز باید رتبه اول منطقه را داشته باشیم

رئیس مجلس با ارائه آمارهایی از وضعیت اقتصادی کشور ادامه داد: در حال حاضر رتبه ایران در زمینه رشد ناخالص داخلی در بین ۲۴ کشور منطقه، دهم است و در همین زمینه در بین ۱۹۱ کشور جهان رتبه ۸۴ است؛ در حالی که طبق سند چشم انداز باید رتبه اول منطقه را داشته باشیم.

انتقاد از سهم سرمایه گذاری خارجی ایران در شاخص جهانی و منطقه ای

وی یادآور شد: در زمینه سهم سرمایه گذاری خارجی که کل GDP در بین ۲۴ کشور منطقه رتبه ۲۲ و در بین ۱۸۱ کشور جهان رتبه ۱۶۲ را داریم.

رتبه ایران در حمایت از سرمایه گذاری  در بین ۲۰ کشور منطقه ۱۹ است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در زمینه حمایت از سرمایه گذاری نیز در بین ۲۰ کشور منطقه رتبه ۱۹ و در بین ۱۳۸ کشور جهان رتبه ۱۱۷ را داریم، افزود: مشکل کار این است که سیاست های اصل ۴۴ درست اجرا نشده و آن چیزی که باید رقابت ایجاد می کرد تا بخش خصوصی با نشاط وارد شود محقق نشده است.

رتبه ایران در جو بخش خصوصی در بین ۱۲۳ کشور دنیا ۱۱۷ است

وی ادامه داد: رتبه ایران در جو بخش خصوصی در بین ۱۲۳ کشور دنیا ۱۱۷ است و در چهار سال اخیر هم تغییر خاصی نکرده است.

رتبه آزادی اقتصادی ایران نشان از حاکمیت نگاه سوسیالیستی است

دکتر لاریجانی با اشاره به رتبه ایران در زمینه آزادی اقتصادی یادآور شد: در این شاخص، وضعیت تکان دهنده ای داریم به گونه ای که در بین ۲۲ کشور منطقه رتبه ۲۲ و در بین ۱۸۱ کشور جهان رتبه ۱۷۴ را داریم؛ این نشان می دهد که هنوز نگاه سوسیالیستی بر ما حاکم است و رهایمان نکرده است.

دکتر لاریجانی افزود:در نرخ بیکاری نیز بین ۱۰ کشور منطقه نهم هستیم و در ۱۰۵ کشور جهان جایگاه نودم را داریم، البته بر نرخ تورم وضع مناسب‌تری داریم و در سال‌های اخیر شرایط نسبت به قبل مطلوب‌تر شده است.

وی با بیان اینکه در مصرف انرژی ارتباط بین دانشگاه و صنعت و در هزینه‌های جاری کشور شرایط مناسبی نداریم، ادامه داد:کشور ما گران اداره می‌شود و آمارها نشان می‌دهد با این وضع به سند چشم انداز ۲۰ ساله نمی‌رسیم در حالی که می‌باید براساس سیاست‌های ابلاغی رهبری ما رتبه اول را در منطقه در بسیاری از شاخص‌ها دارا می‌بودیم و اینکه تاکید می‌کنیم که از نظر اقتصادی کابینه آینده همت مضاعفی به خرج دهد و تقویت شود از همین روست.

رئیس قوه مقننه با انتقاد از وابستگی دانشگاه‌ها به بودجه نفتی یادآور شد: واقعیت این است که دانشگاه‌ها و بخش تولیدی نسبت به هم احساس نیاز نمی‌کنند و اطمینان دارند نیاز خود را از منابع بودجه‌ای تامین می‌کنند و به فکر درآمد توسعه پایدار نیستند،‌ در حالی که لازم است تولید و دانشگاه رابطه تنگاتنگ و درآمدزایی داشته باشند.

اختیارات قانونی برای استقلال دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد

وی با بیان اینکه اختیارات قانونی برای استقلال دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد،‌ افزود: دانشگاه‌ها به سطحی از نخبگی رسیده‌اند که اختیار اداره خود را در دست بگیرند و قانون پیش بینی‌ها لازم را در این بخش انجام داده اما در حال حاضر به شکل مطلوبی از آن بهره گرفته نمی‌شود و باید دانشگاه‌ها به سمت استقلال در اداره پیش بروند و هیچ مانعی به لحاظ قانونی در پیش روی آنها نیست.

دکتر لاریجانی ادامه داد: ما در آمار مرتبط با بخش بهداشت و درمان وضع مطلوب‌تری نسبت به وضع اقتصادی داریم و آمار مرگ و میر نوزادان و همچنین واکسیناسیون شاخص مطلوبی را نشان می‌دهد. همچنین در مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال و بزرگسالان نیز با نقطه ایده‌آل فاصله چشم گیری نداریم، اما در مقابل در زاد و ولد و فرزندآوری وضع مناسبی نداریم.

حجم بالای بودجه جاری کشور مجالی برای توسعه باقی نمی گذارد

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر بخش درمان تصور کند ما منابع غنی در اختیار داریم و می‌شود منابع بیشتری به این بخش اختصاص دهیم خلاف است، بلکه باید سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و ترغیب اطباء به حضور در عرصه‌های مدیریتی و توسعه‌ای پیش روی قرار گیرند، تصریح کرد:باید توجه کرد هیچ دستگاهی موفق نخواهد بود،‌ مگر اینکه رضایتمندی در همه بخش‌ها وجود داشته باشد، اما شاهد هستیم برخی از درآمدهای بخش بهداشت و درمان متوازن نیست و بخش‌هایی از بدنه خانواده بهداشت و درمان از درآمدهای خود نارضایتی‌هایی را دارند که باید به این بخش نیز توجه شود و درآمدها به شکل متوازن توزیع گردد.

وی افزود: زمانی که بودجه جاری کشور ۹۰ درصد بودجه سال ۹۶ را تشکیل می دهد یعنی مجالی برای توسعه کشور پیش نخواهد آمد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اتکاء کشور به بودجه نفت ادامه داد: در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که به دانشگاه و صنعت جداگانه پول داده می شود واینها دیگر به همدیگر احساس نیاز نمی کنند تا به سمت هم بروند.

زندگی سیاسی پرحاشیه ذهن مسئولان را درگیر کرده است

وی با بیان اینکه زندگی سیاسی پرحاشیه ای داریم، گفت: این زندگی سیاسی پرحاشیه ذهن مسئولان را درگیر کرده، در حالی که ذهن آنها باید بر روی چالش های اقتصادی متمرکز باشد.

سطح مراودات قوای سه گانه در جمهوری اسلامی  آنقدر نازل نیست که معامله وزیر صورت بگیرد

دکتر لاریجانی تصریح کرد: البته ما با هیچ وزیری نسبتی نداریم و چنین چیزهایی که در رسانه ها می نویسند حرف های نادرستی است و سطح مراودات قوای سه گانه در جمهوری اسلامی هم آنقدر نازل نیست که چنین معاملاتی صورت بگیرد.

تلاش مجلس برای افزایش سطح درآمد وزارت بهداشت از مالیات بر ارزش افزوده

وی افزود: تلاش ما این است که سطح درآمد وزارت بهداشت را از مالیات بر ارزش افزوده افزایش دهیم تا درآمد پایه داری داشته باشد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: تصویر فعلی کشور نشان می دهد که نخبگان باید کشور را با هزینه کمتری اداره کنند و انتظار ما از شما اعضای هیئت امنای دانشگاه ها این است که اگر سال بعد این همایش تکرار شد، گزارش دهید که با اختیاراتی که مجلس به شما داده، چقدر هزینه ها را کاهش داده اید چقدر خلق ثروت کرده اید و چه میزان ارتباط صنعت و دانشگاه را افزایش داده اید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این دوره رئیس جمهور محترم و وزراء باید بیشتر با نخبگان صحبت کنند و وضعیت کشور را برای آنها تشریح کنند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی