کد خبر : 5267
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

جامعه ای که بر مدار عقل نچرخد نمی تواند صلاح ملت را در نظر گیرد

جامعه ای که بر مدار عقل نچرخد نمی تواند صلاح ملت را در نظر گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امام صادق (علیه السلام) در بیانی نورانی فرمودند آدمی که عاقل نباشد صالح نخواهد شد،این سخن صرفا در مورد افراد نیست، جامعه ای که بر مدار عقل نچرخد نمی تواند صلاح ملت را در نظر گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 28 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور با تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق به نمایندگان گفت: مکتب علمی امام صادق از چنان رونقی برخوردار بود که هزارها شخصیت برجسته در محضر ایشان در رشته های مختلف تلمذ می نمودند.

وی افزود : شیخ عطار در کتاب تذکره اولیاء در ذکر امام جعفر صادق (علیه السلام) می نویسد اگر تنها صفت او گویم به زبان و عبارت من راست نیاید که در جمله علوم و اشارات و عبارات و بی تکلف به کمال بود و جمله مشایخ بود و اعتماد همه بر وی بود و بر الهیان شیخ بود و محمدیان را امام بود و اهل ذوق را پیش رو و اهل عشق را پیشوا و عباد را مقدم و زهاد را مکلف و صاحب تصنیف حقایق هم در لطایف تفسیر و اسرار تنزیل بی نظیر بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایشان گفتند از صحبت با 5 کس حذر کنید نخست از دروغگویی که همیشه با وی در غرور باشید، دوم احمق که آن وقت که سود تو خواهد زیان تو بود و نداند، سوم بخیل که بهترین وقتی را از تو بگیرد و چهارم بددل که در وقت حاجت تو را ضایع گذارد، پنجم فاسق که تو را به یک لقمه بفروشد و کمتر از یک لقمه، گفتند کمتر از یک لقمه چیست؟ گفت طمع در آن.

وی با اشاره به کتاب سفینه البحار به نقل از مالک ابن انس که یکی از ائمه چهارگانه اهل سنت است، تصریح کرد: من در نزد امام جعفر صادق (علیه السلام) بودم و مکرر به خدمت ایشان می رفتم مرا احترام می کرد و می فرمود تو را دوست می دارم و من از این جهت مسروق می گشتم و خدا را شکر می کردم چرا که او مردی بود که از این سه حالت بیرون نبود یا روزه داشت یا مشغول ذکر بود و یا در نماز بود یا از بزرگان عباد و زهاد و کسانی بود که از خدا می ترسند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه امام جعفر صادق (علیه السلام) حدیث فراوان می فرمود و خوش محضر، پرفایده بود، گفت: انسان از مجالست با این امام فاید بسیار می شد. امام صادق (علیه السلام) به درستی دریافته بودند که پس از انحرافات گوناگون دوران اموی و عباسی چنانچه تفکر اسلامی در وجوه مختلف فقهی، کلامی، حدیثی، تدوین و تبیین نگردد از نهضت رهایی بخش اسلام چیزی باقی نخواهد ماند.

وی ادامه داد: امام صادق (علیه السلام) در بیانی نورانی فرمودند آدمی که عاقل نباشد صالح نخواهد شد این سخن صرفا در مورد افراد نیست، جامعه ای که بر مدار عقل نچرخد نمی تواند صلاح ملت را در نظر گیرد، عقلانیت در حکمرانی در منطق امام صادق کلید رستگاری جامعه است و بعد می فرماید و کسی عاقل نمی شود اگر عالم نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فرد و جامعه ای از روشنگری عقلانیت برخوردار می شود که در مسیر علم اندوزی قرار گیرد و در واقع در مجموع دو عبارت امام جعفر صادق (علیه السلام) توسعه علمی راه اصلاح و سعادت فرد و جامعه دانسته شده، امام جعفر صادق (علیه السلام) همچنین می فرمایند کسی که فهمید نجیب و بزرگوار می گردد، کرامت انسان و جامعه و نجابت آن ها نتیجه رشد عقلانی و علمی می دانند و فرمودند علم سپری برای انسان و جامعه است، جامعه علم محور ایمن و استوار است و صداقت باعث عزت می گردد.

دکتر لاریجانی یادآور شد: امام ادامه می دهند نادانی و جهل، ذلت و خواری است و فهم در مردم بزرگواری و شرف است، همچنین می فرمایند با آن کس که عالم به زمان خود باشد و بفهمد که در چه عصری زندگی می کند امور شبه آور و اضطراب آور به او هجوم نخواهد آورد، اجمالا در این روایت امام (علیه السلام) مبنای ترقی و مجد و عظمت و عزت و کرامت، پیشرفت فرد و جامعه را در صداقت و عقلانیت و توسعه علمی می داند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: امام صادق (علیه السلام) به یکی از اصحاب خود فرمودند، تو را به چیزی وصیت می کنم به شیعیان من برسانی و ابلاغ کنی، مخصوصا تاکید فرمودند که این شش مطلب را به شیعیان برسانی.

وی با اشاره به این حدیث از امام صادق(علیه السلام) افزود: اول امانتی را که به تو سپرده شده ادا کنی و در امانت خیانت نکنی، مخصوصا تاکید فرمودند که مقصود در معنای عام آن است و به معنی هر مسئولیتی است که به گردن انسان قرار می‌هند. دوم برای دیگران هم، همان را بخواهی که برای خودت می خواهی. سوم بدان کارها آخری دارد و عاقبت کارها را همیشه در نظر بگیر.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چهارم پیشامدهای ناگهانی تو را غرق نکند و از مسیر اصلی جدا نسازد. پنجم از بلند پروازی پرهیز کنی که بالا رفتن کوه ممکن است آسان باشد، اما پایین آمدنش دشوار. ششم کاری که نمی‌توانی انجام دهی، وعده ندهی.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این شش نکته وصیتی است که امام صادق (علیه السلام) به شیعیان خود نمود که اساس زندگی مومنانه را بر مسئولیت شناسی، عدالتخواهی، دور اندیشی و داشتن نگاه راهبردی و میانه روی و صدق می‌داند، که بس وصیتی اعتلا بخش برای شیعیان است که اگر بدان پایبند شوند، جامعه محبان اهل بیت (علیهما السلام) را به جامعه پرنشاط و شور مبدل می‌گرداند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: از خداوند می‌خواهیم که به ملت توفیق دهد که تعالیم آن پیشوای بزرگ راهنمایی در همه شرایط باشد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

امام جعفر صادق (علیه السلام)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی