کد خبر : 5193
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشستی صمیمی با جمعی از فرهنگیان استان قم مطرح کرد؛

لزوم استفاده صحیح از منابع مالی کشور/تاکید بر رفع مشکلات آموزشی مدارس

لزوم استفاده صحیح از منابع مالی کشور/تاکید بر رفع مشکلات آموزشی مدارس

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم استفاده صحیح از منابع مالی در نظام مدیریتی کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی که به استان قم سفر کرده پیش از ظهر امروز (دوشنبه، 11 اردیبهشت ماه) در نشست صمیمی با جمعی از فرهنگیان استان قم با تبریک اعیاد شعبانیه و هفته معلم گفت: گره خوردن نام معلمان کشور با شهید مطهری که شخصیتی ممتاز بوده است یک فضل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهید مطهری تئوری پرداز انقلاب اسلامی است و در زمینه های مختلف و ارتقای فکری دارای نظریه های منسجم است البته همه نظریات این شخصیت بزرگ به طور کامل محقق نشده است، شهید مطهری در زمینه عدالت نظریه مبسوطی دارد که به آموزش ارتباط دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: باید نظام منسجمی در مسائل اقتصاد، فرهنگ و امور آموزشی پایه کار قرار بگیرد و امیدوارم در آینده به این موضوعات بیشتر رسیدگی شود.

دکتر لاریجانی گفت: از نظراتی که در این نشست از سوی معلمان و مدیران که در مناطق مختلف استان قم مشغول به فعالیت هستند، استفاده می شود و همچنین توصیه می کنم این موضوع در کشور باب شود تا از نظرات افراد موثر در شهرها و روستاها استفاده شود.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت نیروهای مومن کشور افزود: باید مراکز تولیدی در کشور فعال شود و چرخه اقتصادی روستاها رونق یابد و مقام معظم رهبری نیز روی اشتغال زایی تاکید دارند بنابراین باید شرایط انجام این مهم فراهم شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به آسیب های حاشیه نشینی گفت: دولت لایحه ای را برای استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای اشغال زایی روستاییان ارائه کرده که البته باید این موضوع کامل شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: براساس سرشماری های سال 95 حدود 25 درصد از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند که این بیانگر وجود عارضه اقتصادی در روستاها است.

دکتر لاریجانی گفت: نباید در کشور فرهنگی ایجاد شود که حتما اشتغال زایی مشروط به استخدام در دستگاه های دولتی باشد بنابراین باید به موضوع کارآفرینی توجه شود و در این رابطه بسترسازی صورت گیرد.

وی ادامه داد: کلنگ زنی های پروژه ها باید به نحوی باشد که منابع از ابتدا در نظر گرفته باشد به دلیل اینکه در حال حاضر 550 هزار میلیارد تومان ارزش پروژه های نیمه تمام کلنگ زده است.

وی افزود: تصور اینکه اگر کلنگ یک پروژه زده شود آن پروژه به اتمام می رسد، صحیح نیست به دلیل اینکه اگر پروژه ای در زمان معقول افتتاح نشود، هدررفت منابع صورت می گیرد و این موضوعات هشداری است برای نظام مدیریتی کشور که از منابع به صورت صحیح استفاده کنند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مساعدت های لازم برای رفع مشکلات آموزشی استان قم صورت خواهد گرفت، افزود: معلمان و اساتید کشور باید با جهت گیری روشن کار کنند البته سند تحول آموزش و پرورش از نکات خوبی برخوردار است که باید به آن توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم تربیت نیروهای انقلابی و متدین در مدارس کشور افزود: شرایط اقتصادی کشور پیچیده است و بخشی از مشکلات اقتصادی به میزان درآمدهای دولت ارتباط دارد.

وی ادامه داد: جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش طی ماه های گذشته از پایین بودن حقوق‌هایشان گلایه داشتند و در این رابطه تلاش شد تا در برنامه ششم زمینه متناسب شدن حقوق بازنشستگان با شاغلین فراهم شود و همچنین حقوق‌های تا سقف دو میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شوند اما نکته این است که اقتصاد کشور باید ثروت‌زا شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر سالانه حدود 50 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود، اما آیا این امکان با منابع مالی محدود وجود دارد که دولت یارانه‌ها را تا 3 برابر افزایش دهد؟ میزان بودجه جاری کشور 330 هزار میلیارد تومان و میزان بودجه عمرانی 50 هزار میلیارد تومان است این در حالی است که 50 الی 60 هزار میلیارد تومان از این منابع از راه فروش اوراق مشارکت حاصل می شود که این موضوعات بیانگر این است که منابع مالی کشور کافی نیست.

دکترعلی لاریجانی در ادامه افزود: با تمام اقدامات انجام شده بودجه مذکور محقق شده است بنابراین راه علاج اقتصاد کشور کارآفرینی و تربیت افراد مبتکر است به دلیل اینکه اگر موضوع تولید ملی سامان یابد ثروت کشور افزایش می‌یابد.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: در آینده کارآفرینان و صاحبان حرفه موفق خواهند شد و زمانی مدارک دانشگاهی برای کشور مفید است که آموزش‌ها متناسب با نیاز بازار کار باشد.

وی افزود: اتکاء به دولت در تمامی زمینه‌ها فرهنگ صحیحی نیست بنابراین باید دولت‌ها کوچک و چابک باشد و خرج زیادی نداشته باشد تا منابع مالی برای بودجه‌های عمرانی کفایت کند بنابراین باید انتظارات از دولت‌ها در سطح اعمال نظارت  و انجام امور هماهنگی باشد.

دکترعلی لاریجانی افزود: نباید دولت‌ها در اقتصاد رقیب مردم باشند به دلیل اینکه با این کار استعدادهای کشور شکوفا نمی‌شود .

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: با وجود دشمنی‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی، با همبستگی ملت می‌توان از ظرفیت‌ها و منابع کشور استفاده کرد و اقتصاد کشور را شکوفا کرد.

گفتنی است در این مراسم نجفی معاون حقوقی وزارت آموزش  و پرورش، صادقی استاندار قم، شیخ‌الاسلام مدیر کل آموزش و پرورش استان قم و مسئولان استانی حضور داشتند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی