کد خبر : 5162
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

رقیبان علی(علیه السلام) از هیچ جرم و جنایتی برای پیشرفت مقصد سیاسی خود پرهیز نمی‌کردند

رقیبان علی(علیه السلام) از هیچ جرم و جنایتی برای پیشرفت مقصد سیاسی خود پرهیز نمی‌کردند

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در عالم سیاست بین الملل فریب کاری و دغل را تدبیر قلمداد می کنند، گفت: رقیبان علی(علیه السلام) از هیچ جرم و جنایتی برای پیشرفت مقصد سیاسی خود پرهیز نمی‌کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 20 فروردین) مجلس شورای اسلامی در بخش نخست نطق پیش از دستور خود با تبریک ایام فرخنده مصادف با میلاد امام جواد (علیه السلام) و امام علی (علیه السلام) به نمایندگان و ملت ایران گفت: امام علی (علیه السلام) فرمودند که "از روزی که پیامبر(صل الله علیه وسلم) از شیر گرفته شد خداوند یکی از بزرگترین فرشتگانش را بر او گماشت که وی را به راه های نیک و فضاهای اخلاق هدایت می کرد و من هم با او بودم و همچون شیرخواره ای که از پی مادر رود، او را پیروی کرده و هر روز علمی از اخلاق خویش به من می آموخت و امر می کرد که به ایشان اقتدا کنم."

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امام علی (علیه السلام) فرمودند که "هر سال در عراق مجاور می شد و غیر از من کسی ایشان را نمی دید. در آن روز خانواده ای که در اسلام وجود داشت عبارت بود از پیامبر، خدیجه و سومی شان من بودم. نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را استشمام می کردم."

وی گفت: علی (علیه السلام) شخصیتی بودن که در اولین جلسه پیامبر(صل الله علیه وسلم) با خویشاوندان خود در پاسخ به ایشان برای بیعت از میان آن جمعیت کبار عرب، تنها علی (علیه السلام) نوجوانی 11 یا 12 ساله بود که با شهامت و شجاعت برخاست و پیامبر (صل الله علیه وسلم) فرمود که "دست مبارکت را بده که با تو بیعت کنم."

وی ادامه داد: علی (علیه السلام) در این زمان فرمودند که "من می دانم تو پیامبر خدایی، من به تو ایمان آوردم و امت تو هستم". پیامبر دستش رو روی دست این نوجوان گذاشت و از وی بیعت گرفت و حضار سخت در شگفت شدند و دیگر پیامبر تجدیدمطلع کرد و از آنان بیعت خواست. حضار به چهره یکدیگر نگاه کردند و خشم زیادی بر برخی مستولی شد. در این زمان نیز دوباره همان نوجوان برخاست و دست پیش آورد و مجدداً بیعت کرد. در همین جلسه پیامبر (صل الله علیه وسلم) فرمود "هر که اول با من بیعت کند، وصی من خواهد بود".

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علی (علیه السلام) در راه یاری پیامبر (صل الله علیه وسلم) مشقت های فراوان از جان و دل متحمل شد. مدت سه سال پیامبر و یارانش در دره کوه محصور بودند و ریشه گیاه می خوردند. علی (علیه السلام) در کنار پیامبر (صل الله علیه وسلم) بود و شب های هولناک به مکه می آمد و از خانه دوستان پدرش انبانی آرد یا خرما می گرفت و بر دوش خود به دره کوه برای یاران ایشان می برد. شبی که پیامبر (صل الله علیه وسلم) قصد هجرت به مدینه داشت نیز در بستر ایشان خوابید، زیرا مشرکین قصد جان پیامبر(صل الله علیه وسلم) را کرده بودند.

دکتر لاریجانی بیان کرد: علی (علیه السلام) در تمام جنگ ها در خدمت پیامبر (صل الله علیه وسلم) بود؛ مگر در جنگ تبوک که پیامبر (صل الله علیه وسلم) خود وی را امر کرد که در مدینه بماند و فرمود "تو نسبت به من مانند هارون به موسی هستی." علی (علیه السلام) در جنگ نخست اسلام یعنی بدر اول مبارز بود، جنگ احد که مسلمانان شکست خوردند و فرار کردند، او با زخم های فراوان همچنان استوار ایستاد و جنگید و مردم پراکنده را تجمیع نمود. خیبر نیز به دست او فتح شد.

وی افزود: پیامبر (صل الله علیه وسلم) در مدتی که جنگ خیبر به طول انجامید، شبی فرمود "فردا لوا را به کسی خواهم داد که خدا و پیامبر خدا را دوست بدارد و خدا و پیامبر خدا او را دوست بدارند." آن شب تا صبح هر یک از مهاجرین و انصار به این امید بودند که انتخاب شوند، اما پیامبر (صل الله علیه وسلم) در صبح علی (علیه السلام) را برگزید و لوا را به او دارد و علی در خیبر را گشود. علی (علیه السلام) در روز مباهله نیز یکی از چهار تن بود که پیامبر (صل الله علیه وسلم) آنها را با خود برای مباهله برد و ردای خود را بر سر آنها کشید و با خود پیامبر (صل الله علیه وسلم) 5 تن شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: جاحز یکی از علمای اهل سنت می نویسد "فضلیت اشخاص به چند دلیل است؛ یکی پیش قدمی در اسلام، بی اعتنایی به دنیا، علم و حکمت و مجاهدت در راه دفاع از دین، جامعه و احیای حق" و آنگاه می‌گوید "وقتی از علما و فقها و مورخان می پرسیم که پیش قدم در اسلام چه کسانی بودند، مقدم بر همه نام علی است. وقتی سوال می کنیم انسانی که در راه اسلام جان خود را بر کف دست نهادند و جهاد نمودند، باز نام علی آورده می شود. هنگامی که سوال می شود علمای صحابه چه کسانی را شامل می شوند نیز در اول نام علی آورده می شود و چون از زهاد اسلام می پرسیم قبل از همه نام علی آورده می شود."

دکتر لاریجانی با بیان اینکه علی (علیه السلام) محور حق نمای هستی است، گفت: اگر در جهان مردان حقی مانند علی (علیه السلام) نمی بودند، زندگی جز ناامیدی چیز دیگری نبود؛ همانگونه که در عالم سیاست بین الملل، دغل کاری و فریب کاری را تدبیر و زیرکی می دانند، اما در مکتب این مرد الهی 4 چیز مبنای کار خیر عقلانی است. نخست حفظ شرف، ادای وظیفه، وفای به پیمان و درستی قول؛ به این جهات است که ادیب و مورخ و استاد دانشگاه مصر، در کتاب تاریخ اسلامی سیاسی می گوید "علی (علیه السلام) در شجاعت و بزرگواری نظیری ندارد، لکن یک چیز داشت که در مقام سیاست برای پیشرفت کار حاضر نبود به هرگونه وسیله متوسل شود، بلکه می خواست در آن کار رعایت تقوا و امانت را کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اما در مقابل، رقیبانش از هیچ وسیله رویگردان نبودند و برای پیشرفت مقصد سیاسی خود از هیچ نوع جرم و جنایتی که آنها را به مقصود برساند، پرهیز نداشتند.

دکتر لاریجانی در بخش دوم این نطق به بیان مسائلی در مورد شرایط منطقه و حمله آمریکا به سوریه پرداخت./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی