کد خبر : 5161
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی:

حمله موشکی روزهای اخیر آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، عِقاب قبل از محکومیت است/ لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب

حمله موشکی روزهای اخیر آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، عِقاب قبل از محکومیت است/ لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب

رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است ایران با اقدامات نظامی شیمیایی مخالف است اما با رفتارهای ماجراجویانه به این بهانه،مخالف‌تر.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 20 فروردین) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود به تبریک میلاد حضرت امیرالمومنین علی (ع) و بیان نکاتی از شخصیت این امام همام پرداخت. وی در ادامه نطق خود گفت: نمایندگان محترم ما  مفتخریم که الگوی جامعه و انقلاب ما امام علی (ع) است و سیاست ایشان عین حق ورزی و اخلاق بود؛ ضمن آنکه صدق از قوام اصل جامعه بود و تعارضات جمهوری اسلامی با برخی قدرت های بزرگ نیز در همین نکته نهفته است.

کدام مرجع بین المللی ادعای واهی امریکا را بررسی کرده است؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری حمله موشکی روزهای اخیر آمریکا به پایگاه هوایی سوریه افزود: دولت آمریکا به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی به سوریه حمله کرد و خساراتی را بر این کشور وارد نمود. سوال اول این است که کدام مرجع بین المللی این ادعا را بررسی کرده است؟ آیا قبل از بررسی و محکومیت می توان عِقاب نمود.

قدرت‌های غربی در استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران هیچ موضعی نگرفتند

وی با بیان اینکه در واقع ما در سال های نخست جنگ بارها از طرف صدام مورد حمله سلاح شیمیایی قرار گرفتیم، ادامه داد: در عملیات بدر، فاو، حلبچه و دیگر موارد، سلاح ها از طرف دولت های غربی به صدام داده می شد و همین قدرت های بزرگ لب فرو می بستند. در واقع بحث یک بار و دو بار نیست. صدام در طول یک سال بارها از سلاح شیمیایی استفاده نمود و نه تنها اقدامی از طرف قدرت های غربی دیده نشد، که حتی موضعی هم نگرفتند.

دلیلی نداشت دولت سوریه در شرایط توفیقات حاصله از سلاح شیمیایی استفاده کند

دکتر لاریجانی با بیان اینکه یک باره در ادعایی واهی عملیاتی علیه سوریه صورت گرفت، گفت: آیا می توان باور کرد شما به دلیل حقوق بشر یا حقوق بین الملل چنین اقدامی انجام داده اید؟ چرا اجازه ندادید کمیته حقیقت یاب تشکیل و موضوع را رسیدگی کند؟ تا آنجایی که ما بررسی کردیم دولت سوریه نه گاز سارین داشت و نه دلیلی بود که در شرایط توفیقات حاصله دست به چنین اقدامی بزند.

حمله موشکی روزهای اخیر آمریکا به سوریه، آتش بحران را افروخته‌تر و وسیع‌تر کرد

رئیس قوه مقننه کشور تاکید کرد: روش هایی که دولت آمریکا در پیش گرفته در سال های گذشته نیز انجام شد و نتیجه آن بحران تروریستی موجود در منطقه است. آیا ادعای آمریکا در مبارزه با تروریسم در افغانستان که با بمباران های شدید همراه بود، موفق بود.

وی ادامه داد: آیا وقتی آمریکا ادعای وجود سلاح های اتمی در عراق را مطرح کرد و بدون نظر مشورتی شورای امنیت عراق را زیر بمباران شدید قرار داد، موفق بود؟ به خاطر دارید آقای پاول وزیر امور خارجه وقت آمریکا لیستی از مراکز اختفای سلاح های اتمی عراق را ارائه کرد و آن لیست بهانه ای برای حمله به این کشور شد، اما بعدها که مخالفین صدام حکومت را به دست گرفتند، در مورد این ادعا بررسی صورت گرفت و زمانی که آقای طالبانی رئیس جمهور عراق شد، عنوان کرد لیست کذایی وزارت امور خارجه آمریکا بررسی شده و متاسفانه چیزی حاصل نشد؛ و به عنوان مثال یکی از نقاطی که در این لیست مشخص شده بود، تنها یک طویله بوده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی ها با چنین سابقه ای جنگ افروزی سال های گذشته را رقم زده اند، تصریح کرد: سوال دیگر این است که با این حمله چه چیزی حل می شود؟ آیا جنگ در سوریه خاتمه می یابد یا راه حل سیاسی حاصل می شود؟ در واقع این یک شروع است نه خاتمه. آتش بحران را افروخته تر و وسیع تر کردید که تبعات آن دامان خودتان را می گیرد.

ایران با اقدامات نظامی شیمیایی مخالف است اما با رفتارهای ماجراجویانه به این بهانه مخالف‌تر

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: برخی کشورهای ناتوان منطقه که سال ها در سوریه ماجراجویی کردند و اینک هلهله راه انداخته اند، شما را به باتلاق سوریه هدایت کرده و ترجیح دادند ناتوانی خود را با لباس و تجهیزات شما به دامادی مزین نمایند. در واقع این افراد کسانی هستند که در شرایط بحران به صورت دیگری عمل می کنند.

کمیته حقیقت‌یاب درباره نحوه ورود سلاح‌های شیمیایی به سوریه تشکیل شود

وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی بر این نظر است که ملت ما سخت ترین شرایط را در حملات شیمیایی که با کمک غربی ها انجام می شد، تحمل کرده است، بنابراین با هرگونه اقدام نظامی در حوزه شیمیایی مخالف است، اما با ادعای دروغین در این زمینه که بهانه برای اقدامات ماجراجویانه شود، مخالف تر است و معتقدیم باید گروه حقیقت یاب تشکیل شود تا جنایتکاران در این زمینه مشخص شوند.

دکتر لاریجانی بیان کرد: کمیته حقیقت یاب باید نحوه ورود این سلاح ها به سوریه و اینکه تحویل چه گروه هایی شده است را نیز مشخص کند./

پایان پیام

 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی