کد خبر : 5154
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار نوروزی دکتر لاریجانی با مسئولان اجرایی استان قم؛

رونق اقتصادی و اشتغالزایی شاکله پیگیری تمام امور اجرایی باشد

رونق اقتصادی و اشتغالزایی شاکله پیگیری تمام امور اجرایی باشد

رئیس مجلس در دیدار با مدیران، روسا و مسئولان اجرایی و دانشاموزان استان قم بر رو نق اقتصادی، اشتغالزایی، پیگیری مسائل اجرایی و تکمیل پروژه ها و تقویت چرخه اقتصادی روستا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (پنجشنبه 17 فروردین ماه) در دیدار نوروزی با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر، استاندار، مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی و معاونان وی، روسای اتحادیه های صنفی، مدیر کل اوقاف، مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای، مدیرکل بانک کشاورزی، مدیرعامل شرکت برق، مدیرعامل آب و فاضلاب، مدیرکل موسسه مالی و اعتباری کوثر، مدیرکل بانک قرص الحسنه مهر ایران، مدیرکل بانک رسالت، مدیرکل بانک مدیرکل شعب صندوق موسی بن جعفر(ع)، رئیس دانشگاه فرهنگیان، مدیرکل سازمان انتقال خون، فرمانده راهنمایی و رانندگی، مدیرکل صندوق کارآفرینی امید، برخی اعضای اتاق تعاون، مدیرکل تعزیرات حکومتی و مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم دیدار کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر خود به شهر قم نیز با مدیرکل حفظ آثار انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مدیرکل اداره کل پستف رئیس اتاق بازرگانی، مدیرکل بیمه تامین اجتماعی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان، رئیس جهاد دانشگاهی، مدیرکل بهزیستی، رئیس ستاد اقامه نماز، مدیرکل تبلیغات اسلامی، رئیس بنیاد نخبگان، مدیرکل بینیاد شهید و امور ایثارگران، اعتماد مدیرکل راه آهن، مدیرکل سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، مدیرکل راه و شهرسازی، رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیرکل دادگستری، مدیرکل صنعت، معدت و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی، مدیرکل کتابخانه های عمومی، مدیرکل منابع طبیعی، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر و مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم دیدار کرد.

 دکتر لاریجانی همچنین با مسئولان اجرایی چون رئیس سازمان نظام مهندسی، رئیس و اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف، اعضای کانون وکلا و سردفتران، دادستان و صلبی مدیر کل سازمان بازرسی، جمعی از جامعه ورزشی، مدیران تولید کننده قطعات و خدمات گردشگری، اعضای اتحادیه کارگری، اعضای شورای تامین، رئیس و اعضای ستاد اعتکاف، جمعی از اعضای سازمان نظام مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی استان قم و جمعی از دانش آموزان دبستان شهید مطهری شهر قم دیدار کرد.

 

مشروح دیدارها و مذاکرات دکتر لاریجانی با مسئولان و مدیران استان قم به شرح زیر است؛

 

دیدار نوروزی شهردار و اعضای شورای شهر قم با دکتر لاریجانی

دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با سقاییان نژاد شهردار و اعضای شورای شهر مقدس قم دیدار و گفت وگو کرد.

دیدار نوروزی شهردار و اعضای شورای شهر قم با دکتر لاریجانی

در این دیدار دکتر لاریجانی با اشاره به وضعیت پروژه فرودگاه شهر قم گفت: صحبت هایی با دستگاه ها و مسئولان مربوطه برای این پروژه انجام شده است و آنها برای اجرای آن قول همکاری داده اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضعیت طرح جامع شهر قم نیز گفت: امیدوارم که مشکلات این طرح هر چه سریع تر حل شود و ما برای رفع موانع این طرح در حال پیگیری هستیم.

لازم به ذکر است که در این دیدار سقاییان نژاد شهردار شهر قم گزارشی را درباره عملکرد این نهاد و برنامه های پیش رو در سال 96 به رئیس مجلس ارائه کرد.

 

لزوم تبیین و اجرای طرح های توسعه روستایی

دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با مهدی صادقی استاندار قم دیدار و گفت وگو کرد.

دیدار نوروزی استاندار و معاونان با دکتر لاریجانی

در این دیدار استاندار قم گزارشی درخصوص اسکان و تردد مسافران و گردشگران نوروزی به دکتر لاریجانی ارائه کرد و گفت: براساس آمارها بیش از 10 میلیون مسافر و گردشگر از شهر قم تردد کرده و به صورت روزانه حدود 420 هزار نفر در شهر اسکان داده شدند.

وی با اشاره به افزایش 22 درصدی ثبت نام کاندیداها در انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان قم گفت: استانداری برنامه ریزی کاملی را برای اجرای انتخابات انجام داده است.

دکتر لاریجانی در این دیدار با اشاره به در پیش بودن انتخابات در سال جاری گفت: انشالله انتخاباتی خوب، پرشور و سالم در سطح کشور برگزار شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت به سرانجام رسیدن طرح های توسعه روستایی گفت: قطعا باید هر چه سریع تر این طرح ها تبیین شود تا برای اجرای آنها از سوی سرمایه گذاران اعتبارات اختصاص یابد.

 

لزوم توجه به بخش های فنی و حرفه ای در بحث اشتغالزایی /ضرورت حمایت بانک ها از تولید و اشتغال

دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین) با محمدرضا طلایی مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی و معاونان وی قم دیدار و گفت وگو کرد.

دیدار نوروزی روسا، مدیران کل و اعضای سازمان ها و موسسات استان قم با دکتر لاریجانی

طلایی در این دیدار گزارشی درباره فعالیت سازمان ذی ربط، همچنین میزان خسارات وارده به زمین ها و باغات کشاورزی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

دکتر لاریجانی نیز در این دیدار بر توسعه و حمایت از بخش کشاورزی تاکید کرد.

براساس این گزارش، حسینی مدیر کل اوقاف استان قم نیز در دیدار نوروزی با رئیس مجلس شورای اسلامی، گزارشی درباره اقدامات فرهنگی در سال ۹۵ و برنامه های این سازمان در سال ۹۶ را مطرح کردند.

همچنین عطارنیا مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای استان قم نیز در دیدار نوروزی خود با دکتر لاریجانی توضیحاتی درخصوص فعالیت ها و برنامه های این سازمان به رئیس مجلس ارائه کرد.

در این دیدار دکتر لاریجانی گفت: باید از بخش فنی و حرفه ای حمایت کرد، زیرا این بخش بسیار مهم است و نقش بزرگی در بحث اشتغالزایی دارد.

در ادامه دیدارهای نوروزی رئیس مجلس شورای اسلامی، خانی مدیرکل بانک کشاورزی قم ضمن دیدار با دکتر لاریجانی از ارائه ۱۰ هزار فقره تسهیلات در سال ۹۵ خبر داد.

همچنین آهنین پنجه مدیرعامل شرکت برق و صادقی پور مدیرعامل آب و فاضلاب نیز در دیدار با دکتر لاریجانی، گزارشی از عملکرد سازمان های متبوع خود در ۹۵ و همچنین برنامه های سال ۹۶ به رئیس قوه مقننه ارائه کردند.

در ادامه این دیدارها، اقدسی مدیرکل موسسه مالی و اعتباری کوثر و درخشان مدیرکل بانک قرص الحسنه مهر ایران و همچنین مدیرکل بانک رسالت قم نیز گزارشی از عملکردهایشان به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

همچنین صادقی زاده مدیرکل بانک ملی قم در دیدار با دکتر لاریجانی گزارشی از فعالیت های بانک ملی در سال گذشته و همچنین برنامه های طراحی شده در سال جاری به دکتر لاریجانی ارائه کرد.

دکتر لاریجانی نیز در این دیدار بر حمایت بانک ها از تولید و اشتغال که مسائل کلیدی و مهم کشور هستند، تاکید کرد.

در ادامه دیدارهای نورزوی رئیس مجلس شورای اسلامی، رضایی مدیرکل شعب صندوق موسی بن جعفر(ع) نیز گزارشی از عملکرد این صندوق در سال گذشته و برنامه های پیش رو در سال جاری را قرائت کرد.

 

تقدیر و تشکر دکتر لاریجانی از پرسنل نیروی انتظامی و جمعیت هلال احمر استان قم

دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین) با روسای اتحادیه های صنفی استان قم دیدار و گفت وگو کرد.

 

در این دیدار روسای اتحادیه های صنفی استان قم از جمله اتحادیه های مرغداران و بنکاداران گزارشی از فعالیت های اتحادیه های خود از جمله پرداخت خسارت های بیماری آنفلوانزای مرغی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

در ادامه دیدارهای نوروزی رئیس قوه مقننه، زارع رضایی رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قم نیز گزارشی از فعالیت ها و عملکردهای این دانشگاه در سال گذشته و برنامه های سال جاری را طرح کردند.

نوریان مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم نیز در دیدار با دکتر علی لاریجانی گزارشی از عملکرد سازمان انتقال خون ارائه کرد که در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم پیگیری تخصیص زمین جهت ساخت ساختمان این سازمان تاکید کرد.

براساس این گزارش در ادامه دیدارهای نوروزی رئیس مجلس شورای اسلامی، پوربافرانی فرمانده راهنمایی و رانندگی استان قم ضمن ارائه گزارش مبسوطی از عملکرد این سازمان در ایام نوروز گفت: بیش از 2 میلیون نفر در ایام عید وارد شهر شدند که این رقم نشان از رشد ۱۲ درصد مسافران و گردشگران به استان قم نسبت به سال گذشته دارد.

دکتر لاریجانی نیز در این دیدار گفت: از شما و پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی چه در بخش انتظامی و چه در بخش راهنمایی و رانندگی که برای تامین امنیت و ایجاد شرایط مناسب جهت تسهیل در رفت و آمد هموطنانمان به استان قم، زحمت می کشید، تشکر می کنم.

مختاریان مدیرکل صندوق کارآفرینی امید استان قم نیز در دیدار خود با رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارش عملکرد و برنامه های این صندوق از پرداخت ۱۰ میلیارد وام اشتغال خبر داد.

دکتر لاریجانی نیز در این دیدار گفت: ضروری است که وام های بیشتری به روستاها و بخش ها داده شود تا از مهاجرت جلوگیری شود.

در ادامه حسینی رئیس و برخی اعضای اتاق تعاون استان قم  با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گزارشی از عملکرد این اتاق به دکتر لاریجانی ارائه کردند.

دکتر لاریجانی در این دیدار بر حمایت از بخش های تعاونی تاکید کرد.

ریاضی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قم نیز در دیدار خود با رئیس قوه مقننه، گزارشی درخصوص میزان تخلفات در ۹۵ و ایام عید و عملکرد سازمان متبوعش در برخورد با متخلفان ارائه کرد.

محمد گلفشان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم نیز گزارشی از عملکرد نوروزی و نیز برنامه های پیش رو برای توسعه مراکز و امکانات این سازمان در آینده تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار گفت: پرسنل جمعیت هلال احمر، افرادی خدوم و زحمتکش هستند که خدماتشان در همه جا دیده می شود، جا دارد از کارکنان زحمتکش این سازمان تشکر و قدردانی کنم.

سیداحمد حسینی مدیرکل حفظ آثار انقلاب اسلامی و دفاع مقدس استان قم نیز در دیدار نوروزی خود با دکتر لاریجانی گزارشی از عملکرد این نهاد، وضعیت پروژه موزه دفاع مقدس و اقدامات فرهنگی و هنری در حوزه دفاع مقدس به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

در ادامه دیدارهای نوروزی دکتر لاریجانی با مسئولان استان قم، رحمن بیرانوند مدیرکل اداره کل پست این استان نیز گزارشی از عملکرد سازمان متبوعش تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

همچنین خاکی رئیس اتاق بازرگانی استان قم نیز گزارش عملکرد سال ۹۵ و برنامه های این اتاق برای حمایت از تولید و اشتعال در ۹۶ را به دکتر لاریجانی ارائه داد.

سیدمجتبی موسوی مدیرکل بیمه تامین اجتماعی استان قم نیز در دیدار خود با رئیس قوه مقننه، گزارشی از عملکرد این سازمان از جمله پرداخت حق بازنشستگی به بازنشستگان تامین اجتماعی تقدیم دکتر لاریجانی کرد.

آقاجانی رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قم نیز ضمن دیدار نوروزی خود با دکتر لاریجانی گزارشی درباره روند صادرات، مشکلات پیش روی تولید و قیمت تمام شده صادرات تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

فقیه زاده رئیس جهاد دانشگاهی استان قم نیز در دیدار خود با رئیس مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد این سازمان به دکتر لاریجانی ارائه کرد.

در ادامه رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم نیز ضمن دیدار با رئیس نهاد قانونگذاری گزارشی از برنامه های این سازمان در سال گذشته و سال جاری تقدیم دکتر لاریجانی کرد.

 

ترویج فرهنگ نماز درگیر مشکلات سخت افزاری نیست/ کلید کار تمرکز بر راهکارهای فرهنگی است

دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با خامه یار رئیس ستاد اقامه نماز و عباس اسکندری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس ستاد اقامه نماز استان قم در این دیدار گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای ترویج فرهنگ نماز و همچنین عملکرد این ستاد در سال ۹۵ درقم ارائه کرد.

اسکندری نیز دراین دیدار گزارشی از عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی تقدیم رئیس مجلس کرد.

دکتر لاریجانی نیز دراین دیدار گفت: ترویج فرهنگ نماز مشکلات سخت افراری کمی دارد و برای ترویج نماز بیشتر باید کار فرهنگی شود.

در ادامه این دیدارها، حمید مکارم شیرازی رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه استان قم نیز گزارشی از برنامه های این دفتر تقدیم دکتر لاریجانی کرد.

علوی رئیس بنیاد نخبگان استام قم در دیدار نوروزی خود با رئیس نهاد قانونگذاری گزارش عملکرد این بنیاد و همچنین برنامه های طراحی شده برای سال جدید را به دکتر لاریجانی تقدیم کرد.

براساس این گزارش سید جواد هاشمی مدیرکل بینیاد شهید و امور ایثارگران، اعتماد مدیرکل راه آهن و بازوند کاویانی مدیرکل سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم با دکتر لاریجانی دیدار و گزارشی از عملکرد سازمان های خود تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کردند.   

در ادامه این دیدارها ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قم ضمن دیدار نوروزی خود با رئیس نهاد قانونگذاری کشور، گزارشی از وضعیت مراکز بهداشتی و درمانی، عملکرد و اقدامات صورت گرفته در بخش بهداشت و درمان استان قم و همچنین برخی مسائل مانند بدهی بیمارستان ها به بیمه ها تقدیم دکتر لاریجانی کرد.

صبوری مدیرکل راه و شهرسازی استان قم نیز در دیدار خود با دکتر لاریجانی به ارائه گزارشی درخصوص پروژه های عمرانی استان قم و مشکلات پیش رو پرداخت.

جمالی رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قم نیز در این دیدار گزارشی درباره میزان تردد گردشگران نوروزی در استان قم ارائه کرد.

سید حسن هانی طباطبایی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم هم در دیدار خود با رئیس قوه مقننه به تشریح برنامه های پیش روی این سازمان برای توسعه و بهبود ارتباطات در استان قم پرداخت.

 

ضرورت پیگیری و ساخت پروژه فرودگاه قم/ صداوسیما در ایام انتخابات در جامعه شورآفرینی کند

دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با حجت الاسلام خلیلی مدیرکل دادگستری استان قم دیدار و گفت وگو کرد.

مدیرکل دادگستری استان قم در این دیدار درخصوص مسائل و مشکلات پروژه فرودگاه قم با دکتر لاریجانی گفت وگو کرد.

 دکتر لاریجانی در این دیدار گفت: من درباره این پروژه با وزیر راه صحبت کردم، زیرا با توجه به ظرفیت های گردشگری استان قم، این پروژه بسیار مهم است.

در ادامه احمد ذاکری مدیرکل صنعت، معدت و تجارت استان قم نیز گزارشی درباره موانع تولید و رویکرد بانک ها در این حوزه تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

امیرهوشنگ طیبی نژاد مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قم در دیدار خود با دکتر لاریجانی به تشریح فعالیت های این شهرک ها پرداخت.

امیر عطالله جباری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم نیز در دیدار خود با رئیس نهاد قانونگذاری گزارشی درخصوص وضعیت کتابخانه ها، پروژه های بازسازی و اجرای طرح های جدید برای توسعه این حوزه در سطح استان قم تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

براساس این گزارش، سید محمدتقی سجادی مدیرکل منابع طبیعی استان قم نیز که با دکتر لاریجانی دیدار داشت، گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته برای حفظ و توسعه منابع طبیعی استان به رئیس قوه مقننه کشور ارائه کرد.

 در ادامه لطفی رئیس سازمان صدا و سیما استان قم نیز در دیدار با دکتر لاریجانی با بیان اینکه صدا و سیما قم در سال ۹۵ عملکرد خوبی در جذب مخاطب داشته است، گفت: بخش رادیو در سال گذشته تقویت شد و ۸۰ درصد از مخاطبان در این حوزه افزایش یافت، همچنین در حوزه اعتماد به خبر با ۱۰ درصد افزایش روبرو بودیم.

دکتر لاریجانی در این دیدار گفت: با توجه به نزدیک بودن ایام انتخابات وظیفه صدا و سیما سنگین تر و پررنگ است، باید در جامعه شورآفرینی کند.

همچنین معرفت رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی گزارش عملکرد این ستاد را تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

محسن ربانی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در دیدار با رئیس مجلس به ارائه گزارشی درخصوص فعالیت های این حوزه پرداخت.

 

نسبت جمعیت روستاها به جمعیت کل کشور پایین تر از میانگین جهانی است/لزوم تقویت چرخه اقتصادی روستاها

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی استان قم و اعضای هیات رئیسه این سازمان دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی گزارشی را درباره عملکرد این سازمان و مشکلات پیش رو ارائه کرد.

همچنین دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس و اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان قم با اشاره به وضعیت کنونی روستاها گفت: در شرایط کنونی بر اساس آمارها، حجم و جمعیت روستاها ۲۵ درصد از کل جمعیت است که این آمار پایین تر از میانگین جهانی است.

وی ادامه داد: بخشی از این مشکل به علت معضل کم آبی است اما مهم ترین موضوع نبود چرخه اقتصادی در روستاها است.

دکتر لاریجانی گفت: اخیرا دولت لایحه ای را به مجلس ارائه کرده تا منابعی از صندوق توسعه ملی برای توسعه این حوزه اختصاص داده شود حال اگر این لایحه به نحو مطلوبی سامان داده شود، روستاها از چرخه اقتصادی مطلوبی برخوردار می شوند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط کنونی روستاها زیرساخت های رفاهی دارند اما از چرخه اقتصادی مطلوب برخوردار نیستند از این رو باید در روستاها امکانات اقتصادی دیده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در استان قم ستادی تشکیل شده تا برای ایجاد اشتغال در روستاها امکانات فراهم شود.

 

دیدار نوروزی دکتر لاریجانی با مدیران کل، روسا و اعضای سازمان ها و اتحادیه های استان قم

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با رجبیان رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف استان قم و اعضای هیات رئیسه این سازمان دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار مشکلات و موانع تولید، فروش و صادرات فرش دستباف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین رئیس قوه مقننه با اعضای کانون وکلا و سردفتران دیدار و گفت وگو کرد و اعضای این کانون به بیان برنامه های پیش روی خود و مشکلات موجود در این حوزه پرداختند.

در جریان دیدارهای نوروزی؛ دکتر لاریجانی با جمعی از جامعه ورزشی استان قم دیدار کرد و اعضای هیات های ورزشی استان به بیان برنامه ها و اقدامات خود پرداختند.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی با مهدی کاهه دادستان و صلبی مدیر کل سازمان بازرسی استان قم دیدار کرد.

بر اساس این گزارش؛ مدیران تولید کننده قطعات و خدمات گردشگری استان قم در دیدار نوروزی با رئیس نهاد قانونگذاری؛ گزارشی از میزان سفر گردشگران به استان و اقدامات صورت گرفته برای میزبانی از مسافران ارائه کردند.

در ادامه دکتر لاریجانی رئیس مجلس با اعضای اتحادیه کارگری استان قم دیدار کرد و اعضا به بیان برنامه های خود پرداختند.

 

حضور گسترده مردم در عرصه انتخابات عامل بازدارنده ای در برابر تحرکات دشمنان است

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (پنجشنبه 17 فروردین) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با اعضای شورای تامین استان قم دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به در سال جاری انتخابات خواهیم داشت، گفت: مسئله انتخابات دارای اهمیت بسیاری برای کشور است، از این رو به طور حتم حضور جدی و گسترده مردم در این عرصه عامل بازدارنده ای در برابر تحرکات و اقدامات دشمنان علیه جمهوری اسلامی خواهد بود.

وی ادامه داد: قطعاً تمام مسئولان باید شرایط را برای حضور گسترده مردم در انتخابات فراهم کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های حوزه گردشگری جهت ایجاد اشتغال در کشور به ویژه استان قم گفت: به طور حتم اگر به دنبال ایجاد صحیح اشتغال در استان هستیم، باید اقدامات و حمایت های لازم را از حوزه گردشگری صورت دهیم، زیرا این بخش ظرفیت های لازم را برای ایجاد اشتغال دارد.

در پایان این دیدار دکتر لاریجانی با اهدای لوح از مسئولان و مقامات استان قم تقدیر و تشکر کرد.

 

اعتکاف عملیات بزرگ فرهنگی است/مراسم های اعتکاف نباید وجه سیاسی به خود بگیرند

رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (دوشنبه، 25 بهمن ماه) در دیدار با رئیس و اعضای ستاد اعتکاف استان قم با اشاره به جایگاه حوزه اعتکاف در حوزه فرهنگ دینی کشور گفت: این حوزه یکی از نقاط برجسته کارهای فرهنگی عام در جمهوری اسلامی بوده و این موضوع از عملیات های بزرگ فرهنگی محسوب می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مراسم های اعتکاف، عملیات صیانت کننده دینی و از اقدامات ریشه ای و عمیق محسوب می شود، افزود: اعتکاف از کم آفت ترین کارها در این حوزه بوده و همواره اکثرا با حضور جوانان و به صورت خالصانه برگزار می شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: مهم ترین مسئله در حوزه اعتکاف این است که بنای این مراسم ها بالا برود و در این عرصه بیان احکام و اسرار در این موضوعات بسیار مطلوب خواهد بود و قطعا گفتن روایات و احکام دینی در این مراسم ها با توجه به حضور خالصانه افراد در ذهن ها خواهد ماند، البته دسته بندی این امور با توجه به نیازهای فرهنگی جامعه دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: متاسفانه شیوه و آداب شهرنشینی ما را از بسیاری از سنت های اخیر غافل کرده که به طور حتم بیان روایات متناسب می تواند موجب خودآگاهی جوانان شود.

دکتر لاریجانی افزود: یکی از مسائل پیش روی مراسم های اعتکاف این است که این مراسم ها نباید وجه سیاسی به خود بگیرد، درست است که دین ما، دین سیاست است اما این مسئله به معنای آن نیست که در نماز هم باید به فکر سیاست باشیم بنابراین انسان باید توقع هایی داشته باشد که فقط به خود فکر کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی دیگر از آثار مثبت مراسم های اعتکاف موضوع جمع سازی است به طوری که اعتکاف ضمن ظرفیت های بالا در حوزه خودسازی در کاهش مشکلات جمعی نیز بسیار تاثیرگذار است از این رو افراد در این مراسم ها باید آنقدر رابطه عاطفی پیدا کنند که با وجود اختلاف در برخی امور، همدیگر را تحمل کنند.

در ابتدای این جلسه سیدرضا تکیه ای، رئیس ستاد اعتکاف استان قم با اشاره به اهمیت جایگاه مراسم های اعتکاف گفت: اعتکاف نماد معنویت در اسلام و ایران است و این مراسم ها در توسعه و ترویج امور دینی بسیار تاثیرگذار است البته وظیفه ستاد اعتکاف پرداختن به امور محتوایی و فرهنگی است که خوشبختانه در این حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی شهر قم دارای 60 مسجد است اما بیشتر مساجد برای برگزاری مراسم های اعتکاف مجهز نیستند از طرفی دیگر خوشبختانه با برنامه ریزی های صورت گرفته چندین جشنواره ادبی، علمی و هنری با موضوع اعتکاف برگزار شده و حتی با کمک و همکاری جامعه المصطفی العالمیه در سال گذشته مراسم اعتکاف در 62 کشور برگزار شد.

 

تفکر همراه با آموزش به رشد دانش آموزان منتهی می شود

دکتر علی لاریجانی که به استان قم سفر کرده، صبح امروز (جمعه، 13 اسفندماه) در دیدار با جمعی از دانش آموزان دبستان شهید مطهری قم گفت: اینکه شما دانش آموزان درباره مسائل مهم کشور سوال می کنید نکته مثبتی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز شرایط آموزش و پرورش در دنیا تغییر کرده و علاوه بر کتاب خواندن باید دانش آموزان به موضوع تفکر نیز توجه جدی کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری خطاب به این دانش آموزان گفت: اینکه شما به شغل آینده تان فکر کرده اید و یکی از شما می خواهد پزشک یا یکی دیگر فیلسوف شود نکته مثبتی است ولی باید به موضوع تفکر توجه کنید و خود پاسخ سوالات خود را بیابید البته معلم شما را راهنمایی خواهد کرد.

دکتر لاریجانی افزود: تفکر و ابتکار داشتن به رشد و ترقی انسان ها کمک می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جامعه مانند خانواده است به طور مثال با مشورت در خانواده زمینه رشد بچه ها در کشور فراهم می‌شود، بنابراین موضوع مشورت در سطح کشور نیز مهم است.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در حکومت های سلطنتی یک نفر تصمیم گیرنده است و این ظلم است و باعث می شود زمینه برای رشد و تفکر مردم فراهم نشود این در حالی است که خدا انسان ها را برابر آفریده است.

دکتر لاریجانی افزود: بهترین راه اداره حکومت این است که مردم در تصمیم گیری موثر باشند، ساختار نظام جمهوری اسلامی به نحوی است که مردم در سرنوشت خود مشارکت دارند، مردم اعضای مجلس خبرگان رهبری را انتخاب می کنند و این مجلس رهبر را انتخاب می کند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در جمهوری اسلامی مردم با رأی مستقیم خود رئیس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را انتخاب می کنند و با واسطه وزرا را نیز انتخاب می کنند.

وی افزود: در جمهوری اسلامی سه قوه مجریه، مقننه و قضایی وجود دارد و باعث می شود قدرت در دست یک جا نباشد.

دکتر لاریجانی گفت: وجود قوه قضائیه مستقل باعث می شود به طور مثال اگر مشکلی در یک دستگاه دولتی باشد به آن مسئله به صورت مستقل رسیدگی شود، قوه مقننه نیز قانون می نویسد و نحوه کار قوه مجریه و قضائیه را مشخص می کند به طور مثال در حال حاضر مجلس موضوع بودجه را بررسی می کند که براساس آن تعیین می شود دولت چگونه هزینه انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعمال نظارت یکی دیگر از وظایف مجلس است، تصریح کرد: اعضای کابینه نیز با معرفی رئیس جمهور و رأی اعتماد نمایندگان مجلس انتخاب می شود و حتی اگر رئیس جمهور یا وزرا تخلف کنند مجلس از راهکار استیضاح به این موضوع رسیدگی می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به دانش آموزان ادامه داد: آشنایی دانش آموزان با امور مربوط به قانونگذاری و وظایف نمایندگان مجلس نکته خوبی است اما همه این ساز وکارها به وجود آمده تا زمینه رشد کشور در مسائل مختلف مانند اقتصادی و سیاسی فراهم شود.

گفتنی است دکتر لاریجانی در دیدار صمیمی خود با جمعی از دانش آموزان شهید مطهری قم از آنان سوال کرد می خواهید در آینده چکاره شوید و سوالاتی که در ذهن درباره وظایف مجلس دارید مطرح کنید که دانش آموزان این مدرسه نیز از شغل هایی که در آینده می خواهند انتخاب کنند گفتند و سوالاتی درباره نحوه کار مجلس پرسیدند که رئیس مجلس به سوالات آنان جواب داد و در پایان نیز کتاب داستان و راستان اثر شهید مطهری را به آنان هدیه داد.

 

لزوم توجه به رونق اقتصادی روستاها/ تاکید بر استفاده از ابتکارات کارشناسان حوزه کشاورزی

دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که به استان قم سفر کرده، صبح امروز (جمعه، 13 اسفندماه) در دیدار با رئیس و جمعی از اعضای سازمان نظام مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی استان قم گفت: باید به سیستم های آبیاری تحت فشار و گلخانه ای با توجه به محدودیت منابع آبی کشور توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به کارگیری ابتکارات و خلاقیت های کارشناسان حوزه کشاورزی در توسعه این بخش بسیار مهم است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم پیگیری موضوع حق آبه کشاورزان استان قم افزود: در حال حاضر حدود 70 درصد جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند و حدود 30 درصد در روستاها زندگی می کنند که اگر شرایط اینگونه پیش برود در چند سال  آینده جمعیت روستاها از حدود 30 به 15 درصد کاهش می یابد و این می تواند تبعات مختلفی برای کشور داشته باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر لزوم توجه به چرخه اقتصادی در روستاها افزود: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به روستاها توجه شد و بسیاری از روستاها آب، برق و گاز دارد البته برای توسعه اشتغال زایی در روستاها باید به موضوع صنایع تبدیلی توجه شود.

دکتر لاریجانی گفت: در قانون برنامه ششم توسعه به ایجاد صنایع تکمیلی در روستاها توجه شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید کار برای سرمایه گذاری در کشور تسهیل شود و اگر مشکلاتی در این رابطه وجود دارد رفع شود.

گفتنی است در ابتدای این دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم گزارشی از عملکرد این سازمان و مسائل و مشکلات اعضای این سازمان به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه داد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی