کد خبر : 5140
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار نوروزی با وزیر اقتصاد؛

لایحه ارزش افزوده و قانون خدمات کشوری هر چه سریعتر به مجلس ارائه شود

لایحه ارزش افزوده و قانون خدمات کشوری هر چه سریعتر به مجلس ارائه شود

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وزارت اقتصاد هر چه سریعتر لایحه ارزش افزوده و قانون خدمات کشوری را به مجلس ارسال کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه شنبه 15 فروردین ماه) به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با علی طیب نیا وزیر اقتصاد دیدار و گفت و گو کرد.

طیب نیا با ارائه گزارشی از عملکرد وزارت اقتصاد و دارایی عنوان کرد: در سال گذشته در زمینه پرداخت‌ها مشکلات متعددی داشتیم که تلاش کردیم کسری 15 هزار میلیاردی را به نحوی جبران کنیم.

وی با بیان اینکه به دنبال آن بودیم تا مجوزی از مقام معظم رهبری بگیریم، گفت: تلاش شد به روش‌های مختلف کسری بودجه را جبران کنیم به طور مثال در لایحه بودجه درآمد از مالیات 78 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که توانستیم تا سقف 83 هزار میلیارد تومان وصول داشته باشیم.

عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: همچنین توانستیم با اجرایی کردن روش الکترونیکی در گمرک سقف درآمدی در این حوزه را تا 18 هزار میلیارد تومان برسانیم، به عبارتی 6 تا 7 هزار میلیارد تومان بیشتر از پیش بینی در بودجه سنواتی وصولی داشتیم.

وی افزود: بانک مرکزی نیز از مابه التفاوت سود ارزی 6 تا 7 هزار میلیارد تومان بیشتر از درآمد پیش بینی شده در بودجه درآمدزایی کرد. همچنین در موضوع هزینه درآمدی به خصوص در زمینه مخابرات با توافقی توانستیم تا حدودی مسائل را کنترل کنیم با وجود اینکه در بودجه 270 هزار میلیارد تومان وصولی در نظر گرفته شده بود توانستیم تا سقف 290 هزار میلیارد تومان وصولی داشته باشیم.

طیب نیا با اشاره به انتشار اوراق مشارکت گفت: در سال 95، 51 هزار و 200 اوراق مشارکت منتشر کردیم که متأسفانه رقم بسیار بالایی است اما این برای اولین بار بود که در داخل سال اوراق مشارکت منتشر شد و خوشبختانه توانستیم اعتبار اوراق را تأمین و به موقع پرداخت کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید بتوانیم نسبت کسری بودجه را با درآمد نسبتی قابل مدیریت کنیم، ادامه داد: در مجموع سال 95 با همه مشکلاتی که وجود داشت به خیر گذشت چرا که ما در اوایل تابستان نگران افزایش تورم بودیم که با مراقبت های بیشتر توانستیم در این حوزه عملکرد مناسبی داشته باشیم.

وی افزود: در حوزه رشد اقتصادی طبق آمار بانک مرکزی شاهد رشد 11.6 درصد بودیم که البته پایداری و تداوم آن مسئله‌ای است که قابل بحث است.

طیب نیا تأکید کرد: در سال 95 وضع صنعت خودروسازی بسیار خوب بود ولی در صنایع وابسته به ساختمان مشکلاتی داشتیم.

عضو کابینه دولت با بیان اینکه سال 96 سال سختی خواهد بود، توضیح داد: سال گذشته توانستیم نرخ سود بین بانکی را از 27 درصد به 17 درصد کاهش دهیم اما اتفاقاتی رخ داد که مجدداً موجب افزایش نرخ سود بین بانکی شد.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بین بانکی آثار مثبتی بر اقتصاد کشور داشت، توضیح داد: یکی از دلایلی که نتوانستیم نرخ سود بین بانکی را پایین نگه داریم انتشار اوراق مشارکت بود چرا که در این حوزه دو گروه اوراق مشارکت داریم، گروهی که در بورس سرمایه گذاری می‌شود که تا 26 هزار میلیارد تومان درآمدزایی داشت که خارج از تصور ما بود اما بخش دیگری که اجازه ورود به بورس نداشت به صورت غیررسمی در بازارها با ارقام بسیار بالا فروخته شد و همین امر بر افزایش نرخ سود بین بانکی تأثیر منفی گذاشت.

طیب نیا در پاسخ به سوال دکتر لاریجانی در این باره که چگونه می‌توان نرخ سود بین بانکی پایین نگه داشته شود، توضیح داد: اصلاح نظام بانکی در حال تنظیم است و بسته منطقی در این زمینه تأمین شده اما موضوع این است که باید اجرای این بسته درست باشد و در زمان عمل به نکات یاد شده پایبند بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال رئیس مجلس مبنی بر اینکه آیا بدهی دولت 700 هزار میلیارد تومان است، گفت: این رقم بدهی دولت و شرکت‌های دولتی است؛ در واقع دولت از مجموعه شرکت های دولتی با تضمین و دولتی بدون تضمین تشکیل می شود که بدهی شرکت های دولتی با تضمین بالغ بر 540 هزار میلیارد تومان است و همچنین بدهی شرکت نفت 170 هزار میلیارد تومان به صندوق ذخیره ارزی، بانک مرکزی و بانک ملت برآورد شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی از وزارت اقتصاد و دارایی خواست که هر چه سریعتر لایحه ارزش افزوده را به مجلس ارائه کند و ادامه داد: متأسفانه اجرای آزمایشی قانون خدمات کشوری 4 سال تمدید شده است و این روی خوشی برای دولت ندارد، انتظار داریم هر چه سریعتر این موضوع در دولت به جمع بندی برسد و آن را نهایی کنیم. اگر فکر می کنید نیاز به اصلاح است می توانید بعد از جمع بندی اصلاحیات خود را به مجلس ارائه دهید./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی