کد خبر : 5135
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس تاکید کرد

لزوم ارائه برنامه اجرایی دولت برای "تولید ملی و اشتغال" به مجلس

لزوم ارائه برنامه اجرایی دولت برای "تولید ملی و اشتغال" به مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ماموریت داد با همکاری مرکز پژوهش‌ها، نحوه حمایت از تولید ملی و اشتغال و جهش صادراتی را در حوزه کاری خود بررسی و اقدامات لازم را با دستگاه‌های اجرایی مربوطه سامان دهند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس اظهار کرد: شعار "اقتصاد مقاومتی؛ تولید ملی و اشتغال" که رهبری برای سال جاری اعلام کرده‌اند و سخنرانی پر مغز ایشان در ابتدای سال مهمترین مساله اساسی کشور را مورد توجه همه قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه «همه بخش‌های کشور باید فرصت کارآفرینی را در سال جاری مهمترین وظیفه خود تلقی کنند» افزود: آنچه که استقلال کشور حتی از جهت سیاسی و فرهنگی را تضمین می‌کند، امنیت ملی را تحکیم می‌بخشد و عزت ملی را تامین می‌کند و جایگاه ملت را به پیش می‌برد داشتن اقتصاد پویا و ثروت‌زا متکی بر تولید ملی و برون گرا و صادرات محور است.

لاریجانی تصریح کرد: تمرکز بر تولید ملی، جلوگیری از قاچاق و ایجاد اشتغال برای جوانان علاوه بر یک نیاز واقعی در حوزه اقتصاد یک عامل مهم تعیین کننده در حوزه سیاسی، فرهنگی و امنیتی است. زیرساخت‌های کشور در زمینه‌های مختلف، آمادگی جهش در تولید و صادرات را فراهم کرده و عزمی محکم با روحیه‌ای مجاهدانه دستیابی به این مهم را آسان می‌کند.

وی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی ساماندهی بسترهای لازم جهت جهش در کارآفرینی و صادرات را بر خود فرض می‌داند و خوشبختانه در چند سال اخیر قوانین مهمی در تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری تصویب شده و مخصوصا در برنامه ششم در هر بخش تکالیف روشنی در بخش صنعت، معدن، کشاورزی، آموزش، خدمات و عمران در نظر گرفته شده که اجرای درست این قوانین جهش در تولید ملی، صادرات و ایجاد اشتغال را برای کشور سامان خواهد داد.

رئیس مجلس با تاکید بر لزوم ارائه برنامه اجرایی دولت برای تولید ملی و اشتغال به مجلس اضافه کرد: چنانچه علاوه بر قوانین موجود نیازهای دیگری از نظر قانونگذاری در جهت حمایت از تولید ملی و اشتغال دارند، هر چه سریعتر به صورت لایحه ارائه کنند تا در مجلس بررسی شود.

لاریجانی همچنین گفت: از آنجا که برنامه ششم مسیر اصلی کشور را در چند سال آینده مشخص کرده و محوریت آن تحقق اقتصاد مقاومتی است هر کمیسیون تخصصی در حوزه عمل خود گروهی را جهت پیگیری اجرای قانون برنامه مشخص کند تا به موقع آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها توسط وزارتخانه‌ها تدوین و به تصویب برسد. همچنین دستگاه های اجرایی نحوه کار خود را در اجرای قانون برنامه مشخص کنند و کمیسیون مربوطه را در جریان قرار دهند. کمیسیون‌های تخصصی هم هر شش ماه، یک گزارش از نحوه اجرای قانون برنامه ششم به مجلس ارائه کنند.

وی همچنین گفت: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی که اخیرا اعضای آن در مجلس تعیین شده، بر موضوع تولید ملی و اشتغال متمرکز شود و نحوه اجرای چند قانون تسهیل فضای کسب و کار و رفع موانع تولید را پیگیری کنند و نحوه حمایت از تولید ملی کشور را توسط دستگاه‌های اجرایی پیگیری کنند و چنانچه نیاز به قانونگذاری در زمینه تسهیل فضای کسب و کار وجود داشته باشد، به مجلس ارائه طریق کنند و حداقل دو گزارش در سال جاری به مجلس بدهند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس با همکاری مرکز پژوهش ها نحوه حمایت از تولید ملی و اشتغال و جهش صادراتی را در حوزه کاری خود بررسی کنند و اقدامات لازم را با دستگاه های اجرایی مربوطه سامان دهند و ظرف یک ماه آینده برنامه کاری سال خود را به هیات رئیسه ارائه کنند و تا پایان سال دو گزارش در این زمینه به مجلس ارائه کنند. هیات رئیسه نیز پیگیری لازم را در این موارد خواهد داشت.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که با تدابیر رهبری معظم و همت سه قوه سال 96 شاهد ارتقاء تولید ملی و بهبود شرایط اشتغال در کشور باشیم.

لاریجانی در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک آغاز سال جدید گفت: امیدوارم به یمن ورود به ماه رجب در ابتدای سال جدید خدا برکات خود را بر ملت عزیز نازل کند.

وی در پایان افزود: حجم مسافرت ها در این ایام نیازمند تدابیر دستگاه های مسئول بود که لازم است از همه عزیزانی که تلاش مضاعفی در این زمینه داشتند به خصوص نیروهای مسلح به خاطر تلاششان برای تامین امنیت، نیروی انتظامی و پلیس که شبانه روزی خدمت کردند تشکر کنم. همچنین نیروهای امداد، هلال احمر، وزارت بهداشت، آتش نشانی، وزارت راه، سازمان میراث فرهنگی و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت امکانات مورد نیاز مردم را فراهم کردند و وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران در تامین سفرهای بهتر مردم سهم داشتند که جای قدردانی دارد.

انتهای پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی