کد خبر : 5134
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور:

دولت برنامه اجرایی در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال را به مجلس ارائه کند

دولت برنامه اجرایی در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال را به مجلس ارائه کند

لاریجانی گفت: از دولت می‌خواهیم برنامه اجرایی خود در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال را به مجلس ارائه کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه (15 فروردین) قوه مقننه در نطق پیش از دستور، گفت: آغاز سال جدید را به نمایندگان و ملت عزیز ایران تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم به‌یمن ورود به ماه مبارک رجب در سال جدید، خداوند برکات خود را بر ملت عزیز ایران نازل فرماید.

وی با اشاره به سفرهای نوروزی در سال جدید گفت: وجود مسافرت‌های زیاد در این ایام نیازمند تدابیر مختلفی از جانب دستگاه‌های مسئول بود که لازم است از نیروهای مسلح‌ برای ایجاد امنیت مناسب و نیروی انتظامی و پلیس که شبانه‌روز خدمتگزاری مستمری داشتند، سپاسگزاری کنم.

نماینده مردم قم در مجلس همچنین از نیروهای امدادی، هلال احمر، وزارت بهداشت، آتش‌نشانی، راهداری‌ها، وزارت راه، سازمان میراث فرهنگی، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور نیز به‌دلیل ارائه خدمات به مسافران نوروزی تشکر کرد.

رئیس مجلس با یادآوری نامگذاری سال 96 به‌عنوان سال اقتصاد مقاومتی تولید ملی و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، تصریح کرد: این شعار مهمترین مسئله اساسی کشور را مورد توجه همگان قرار داد و همه بخش‌ها باید فرصت کارآفرینی در سال جاری را مهمترین وظیفه خویش تلقی کنند.

لاریجانی افزود: بدون تردید آنچه امروز استقلال کشور را از جهت سیاسی و فرهنگی تضمین می‌کند و امنیت ملی کشور را تحکیم می‌بخشد و عزت ملی را تأمین می‌کند و جایگاه ملت ایران را در منطقه به پیش می‌برد، داشتن اقتصاد پویا، ثروت‌زا، متکی بر تولید ملی، برون‌گرا و صادرات‌محور است.

وی اظهار داشت: تمرکز جدی بر تولید ملی و جلوگیری از قاچاق و ایجاد اشتغال برای جوانان علاوه بر یک نیاز واقعی در حوزه اقتصاد، عامل مهم و تعیین‌کننده در حوزه سیاسی، امنیتی و فرهنگی در کشور است.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه زیرساخت‌های کشور در زمینه‌های مختلف آمادگی جدی برای جهش در تولید و صادرات را فراهم کرده، گفت: عزمی محکم با روحیه‌ای مجاهدانه دستیابی به این مهم را آسان می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی ساماندهی بسترهای لازم جهت جهش در کارآفرینی و صادرات را بر خود فرض می‌داند، ادامه داد: خوشبختانه در چند سال اخیر قوانین مهمی در جهت تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد فضای مناسب برای تسهیل سرمایه‌گذاری در کشور تصویب کرده است.

وی با اشاره به موارد دستیابی به اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم نیز گفت: در برنامه ششم در هر بخش تکالیف روشنی برای صنعت و معدن،‌ آموزش و عمران در نظر گرفته شده که اجرای درست این قوانین جهش در تولید ملی و صادرات را برای کشور سامان می‌دهد.

رئیس مجلس تصریح کرد: از دولت می‌خواهیم برنامه اجرایی خود در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال را به مجلس ارائه کند و چنانچه علاوه بر قوانین موجود نیازهای دیگری از نظر قانونگذاری نیاز باشد، هرچه سریع‌تر به‌صورت لایحه به پارلمان ارائه کند تا در قوه مقننه بررسی شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه قانون برنامه ششم مسیر اصلی کشور در 5 سال آینده را مشخص کرده، اظهار داشت: محوریت قانون برنامه ششم تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: هر کمیسیون تخصصی پارلمان در حوزه عملی خود گروهی را در جهت پیگیری اجرایی شدن قانون برنامه مشخص کند تا به‌موقع آئین‌نامه و دستورالعمل‌های این قانون در دستگاه‌های اجرایی تدوین شود و به تصویب برسد.

رئیس مجلس تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی نیز نحوه کار خود را در اجرای قانون برنامه ششم توسعه مشخص کنند و کمیسیون‌های مربوطه را در نحوه اجرای آن قرار دهند و کمیسیون‌های تخصصی نیز هر 6 ماه گزارش نحوه اجرای برنامه ششم را به مجلس ارائه کنند.

لاریجانی ادامه داد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید نیز که اخیراً در مجلس تصویب و اعضای آن مشخص شدند که بر موضوع تولید ملی و اشتغال متمرکز است بر نحوه اجرای چند قانون در تسهیل فضای کسب و کار و رفع موانع تولید نظارت داشته باشد و نحوه حمایت از تولید ملی در دستگاه‌های اجرایی را رصد کند و اگر نیاز به قانونی باشد آن را به‌صورت طرح به مجلس ارائه و حداقل دو گزارش به مجلس ارائه کند.

وی افزود: کمیسیون‌های تخصصی نیز با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس نحوه حمایت از تولید و اشتغال و جهش صادراتی را در حوزه کاری خود بررسی کنند و اقدامات لازم را با دستگاه‌های اجرایی مربوطه انجام دهند و ظرف یک ماه آینده برنامه کاری سال جدید خود را به هیئت رئیسه ارائه و تا پایان سال نیز دو گزارش به مجلس در این زمینه تقدیم کنند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: هیئت رئیسه نیز پیگیری‌های لازم را در این موارد خواهد داشت.

انتهای پیام/

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی