کد خبر : 5115
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در برنامه شبکه استانی سمنان:

دستیابی به رشد ۸ درصدی در برنامه ششم نیازمند ۵ سال کار مجاهدانه است

دستیابی به رشد ۸ درصدی در برنامه ششم نیازمند ۵ سال کار مجاهدانه است

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه رشد ۸درصدی مقرر در برنامه ششم توسعه به آسانی قابل دستیابی نیست، تصریح کرد: باید به مدت ۵ سال کار مجاهدانه کرد تا اقتصاد کشور از این وضعیت خارج شود.

سرویس حوزه ریاستپنج‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی شب گذشته (چهارشنبه 18 اسفندماه) با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبکه استانی سمنان، گفت: حضور در یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموزی و همایش شهدای استان سمنان افتخاری برای من بود زیرا معتقدم این نوع مراسم علاوه بر قدردانی از شهدا و خانواده های آنها تاثیرات روحی خوبی بر جامعه می گذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص برگزاری یادواره های شهدا، افزود: آنچه مقامات و مسئولان برای کشور کرده اند در مقابل شهدا و رشادت های شهدا ارزنی بیش نیست؛ این درحالی است که روحیه جهادی موجب پایداری مملکت ما شده است چرا که با نگاه به صحنه منطقه متوجه می شویم امنیت ایران مرهون همین رشادت ها است لذا باید با قدردانی از آنها تلاش کرد تا فرهنگ جهاد و شهادت در جامعه باقی بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جلسه شورای اداری در جریان اوضاع استان سمنان قرار گرفته است، افزود: باتوجه به آنچه که مسئولان استانی گفتند به نظر می رسد اتفاقات خوبی در استان افتاده و سمنان در مسیر درستی حرکت می کند.

دستیابی به رشد 8 درصدی در برنامه ششم نیازمند 5 سال کار مجاهدانه است

دکتر لاریجانی در خصوص برنامه ششم توسعه نیز توضیح داد: برنامه ششم کار مفصلی در مجلس بود که در کل بر روی چند موضوع در برنامه تمرکز شد؛ رشد 8 درصدی کشور و لوازم مورد نیاز آن از جمله مواردی بود که مجلس در برنامه ششم بر روی آن تمرکز کرد هر چند رشد 8 درصدی رشد بالایی است و نمی توان به آسانی به آن رسید لذا باید به مدت 5 سال کار مجاهدانه کرد تا اقتصاد کشور از این وضعیت خارج شود.

در برنامه ششم توسعه فقط به کلیات پرداخته نشده است/ توجه ویژه به IT

دکتر لاریجانی همچنین افزود: در برنامه ششم توسعه به کشاورزی و پایداری روستاها نیز توجه خوبی شده است چرا که کاملا مشخص و تعریف شده که چند روستا با چه رقم و چه برنامه ای آباد شوند همچنین به جزئیات کشاورزی و صادرات مشخصا پرداخته شده است؛ در واقع در این برنامه فقط به کلیات پرداخته نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم در زمینه صنعت به معادن توجه شده است، گفت: برنامه ششم حمایت های خوبی از معادن کرده تا انشاالله بخش خصوصی وارد کار شود و تولید ملی و صادرات در این حوزه افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در دو کلمه تولید ملی و صادرات خلاصه می شود، افزود: برنامه ششم توسعه به تکنولوژی IT نیز توجه خاصی کرده و بالاترین رشد در برنامه به این بخش تعلق گرفته است که حدود 19 درصد می شود، همچنین برای صنایع نیز 40 درصد تسهیلات اختصاص یافته تا مشخص شود هر بخش چطور باید رشد کند.


اقدامات مجلس برای بحران کم‌آبی در کشور؛ از مکانیزه کردن کشاورزی تا کشت محصول متناسب با شرایط جغرافیایی

دکتر لاریجانی در ادامه گفت: علاوه بر اختصاص چند میلیارد دلار از صندوق توسعه برای مهار ریزگردها، برداشت از جنگل ها برای مدت زمان مشخصی در این برنامه ممنوع شده است لذا می توان آینده روشنی را برای کشور با توجه به برنامه پنج ساله ششم تصور کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص کمبود آب در استان سمنان و دیگر شهرهای کشور گفت: مجلس اقدامات خوبی برای فائق آمدن بر این مشکل انجام داده است اگرچه ایران به طور کلی کشور کم آب و خشکی است لذا بایداز آب موجود نهایت استفاده درست را داشت البته باید با مکانیزه کردن کشاورزی 90 درصداز آب مصرفی کشوردر این حوزه را سامان داد.

دکتر لاریجانی همچنین در خصوص مبارزه با کم آبی گفت: لازم است هر شهر کشت مناسب با جغرافیا و آب و هوای خود داشته باشد نه آنکه در شهری کم آب، برنج کشت شود مثلا زعفران و پسته با وجود نیاز محدود به آب اما درآمد بالایی برای تولیدکننده و صادرکننده به همراه دارد لذا انتظار می رود وزارت جهاد و کشاورزی این مهم را سر و سامان دهد.

درآمدها و هزینه‌ها در بودجه سال 96 به هم نزدیک شده است

وی با بیان اینکه تشویق کشاورزان به تغییر کشت در قالب تسهیلات در برنامه ششم توسعه آمده است، گفت: در قانون برنامه آمده است که استان هایی که در جوار دریا قرار دارند باید 30 درصد آب شرب خود را از طریق آب شیرین‌کــُن تامین کنند هرچند شورای نگهبان ایراداتی به این مصوبه مجلس گرفته اما با توجه به اینکه من خود نیز قائل به این ایرادات نیستم باید با تعامل برای آن فکری کرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه نمایندگان مجلس تلاش کردند کشور در سال آینده صاحب برنامه و بودجه شود، افزود: در بودجه سال 96 تلاش شده درآمدها وهزینه ها به هم نزدیک شود تا کشور در فشار هزینه ای قرار نگیرد همچنین به سمت متعادل شدن اوراق مشارکت نیز رفته ایم.

سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای کشور همچنان 30 درصد است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی پشتوانه توسعه اقتصادی کشور است، گفت: سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای کشور همچنان همان 30 درصد قرار داده شده است این در حالی است که دولت نمی تواند از درآمدهای این صندوق استفاده کند ضمن آنکه 30 درصد از درآمدهای کشور در تمامی این بخش ها به این صندوق واریز می شود تا در اختیار بخش خصوصی جهت رشد و توسعه کشور قرار بگیرد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی