کد خبر : 5105
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا؛

ضعف بخش‌های صنعتی اقتصاد کلان کشور را به چالش می کشد/ اختصاص ۴۰ درصد از تسهیلات بانکی به بخش صنعت در قانون برنامه ششم

ضعف بخش‌های صنعتی اقتصاد کلان کشور را به چالش می کشد/ اختصاص ۴۰ درصد از تسهیلات بانکی به بخش صنعت در قانون برنامه ششم

رئیس مجلس بر لزوم توجه خودروسازان به ایمنی و مسائل زیست محیطی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی صبح امروز (دوشنبه، 16 اسفندماه) در مراسم رونمایی از خودرو "کوئیک" به عنوان محصول جدید گروه خودروسازی سایپا که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نمایندگان مجلس درمحل سالن همایش های این شرکت برگزار شد، گفت: برای من خیلی خوشحال کننده بود که گزارش ها و نکاتی که مطرح شد را شنیدم؛اگرچه بازدید سایپا یک روز وقت کامل می خواهد که همه ابعاد کار و تلاش صنعتگران مشاهده گردد و ارزش این را دارد که برای این کار وقت بگذاریم.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

رئیس مجلس شورای اسلامی درادامه این مطلب افزود:همان طور که مدیرعامل سایپا و وزیر صنعت،معدن و تجارت اشاره کردند؛سایپا یکی از واحدهای تولیدی مهم کشور است.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

وی افزود: این شرکت فراز و فرودهایی را در این مدت سپری کرده،ما در مجلس در جریان مشکلات آن قرار گرفتیم و نگران بودیم که سرنوشت این شرکت صنعتی بزرگ به کجا خواهد انجامید.

خودروسازی یکی از صنایع مهم و پایه ای کشور است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه خودروسازی یکی از صنایع مهم و پایه ای کشور است،گفت:کشور ما باید از این جهت گام های بلندی را در ادوار مختلف برمی داشت؛اما در زمانی کوتاه دچار نقایصی شد؛ولی اصالتا این صنعت، صنعت مهم کشور است و به همین دلیل وضعیت مالی این شرکت در گذشته نگرانی برای ما به وجود آورده بود.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هدف اصلی بنده از بازدید اجمالی از این شرکت خودروسازی؛گفتن خسته نباشید و خداقوت به کارکنان،مدیران و صنعتگران این شرکت بود.

دکتر لاریجانی بااشاره به اینکه دو بخش دراین بازدید کوتاه که صورت گرفت خرسندکننده بود،خاطرنشان کرد:گزارش مدیرعامل این شرکت نشان داد که اضطراب هایی که درگذشته از نظر مالی دراین موسسه وجود داشت درحال به سامان رسیدن است و امیدواریم این صنعت جهشی داشته باشد.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس باید پیگیری کند که چرا صنایع دچار مشکل می شوند و چه عوامل و کسانی در این قضیه مقصرهستند،افزود:این خلل ها که برای اقتصاد کشور مضر است،باید مشخص  و شناسایی شوند.

وی ادامه داد:اگر اقتصاد کشور امروز دچار ضعف است،به دلیل اخلال در بخش های مهم صنعتی کشور است که اقتصاد کلان را با مشکل مواجه می کند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد:با وجود اینکه ایران کشوری دارای سرمایه های بزرگ از لحاظ نیروی انسانی،نفت و گاز است؛چرا باید وضع اقتصادی کشور این باشد که کارکنان آن در بخش های مختلف کشور نتوانند زندگی راحتی داشته باشند.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

وی افزود:بسیار مهم است که این موضوعات کالبدشکافی شود که چرا  صنعت مهم و اساسی کشور اینگونه فرود می آید و برای کسانی که تصمیم گیر کشور هستند،این نکات بسیار مهم است.

کارکنان سایپا برای احیای این بنگاه اقتصادی پیشگام بوده اند

وی افزود: اینکه می بینیم با روش مدیریت صحیح و سمت گیری درست این شرکت در حال پیشرفت است؛جای شکر دارد و اینکه خود کارکنان این بنگاه اقتصادی برای احیای آن پیشگام بوده اند تا امور آن را اصلاح کنند و با همبستگی خود این مشکل را حل کردند؛جای تحسین دارد.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه عدم توجه به بخش (R&D) و تحقیق و توسعه یکی از ضعف های صنعت کشور ما است و بنگاه های صنعتی کشور بااینکه نیازمند نگاه درازمدتی هستند،کمتر به آن توجه دارند و این موضوع باعث شده است که از تکنولوژی های نوین عقب بمانیم.

متخصصان در دانشگاه های کشور می توانند به بخش تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی کمک کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متخصصان بسیاری در دانشگاه ها هستند که می توانند دربخش تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی فعال شده و با ذهن های فعالی که دارند به این بخش کمک کنند.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

دکترلایجانی خاطرنشان کرد:دربسیای از شرکت ها درکشورهای مختلف، ایرانیان مشغول فعالیت هستند،بنابراین باید محیط را برای کار در کشور فراهم کرد.

سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه،آینده صنعت کشور را به خوبی ترسیم می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرکت سایپا در گذشته واحد تحقیق و توسعه پایه گذاری شده،اما مدتی افول کرده بود افزود: امروز این بخش احیا شده که احیای آن بسیار خرسند کننده است و اگر در این بخش کار و سرمایه گذاری شود؛توانسته ایم آینده صنعت کشور را به خوبی ترسیم کنیم و از وزیر صنعت که فرد پرسابقه ای در این زمینه است انتظار حمایت از این بخش را داریم.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

رئیس قوه مقننه یادآور شد:یکی از بخش هایی که در قانون برنامه ششم توسعه به آن توجه شد بخش تحقیق و توسعه و رونق دادن به مراکز تحقیقاتی در زمینه صنعت بود که اگر این مراکز دانش بنیان باشند؛مورد حمایت بیشتری قرار می گیرند.

جایگاه صنعت را در بخش تسهیلات بانکی مشخص کردیم

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد:بخش دیگری که در قانون برنامه ششم مسرّ بودیم که محقق شود و با پافشاری کمیسیون صنایع مجلس به نتیجه رسید؛ مشخص شدن سهم صنعت از تسهیلات بانکی بود،چراکه این سهم باید مشخص بوده و نباید ملی باشد و نباید وزیر صنعت برای گرفتن تسهیلات بخش صنعت با بانک ها چانه زنی کند و از این جهت باید جایگاه صنعت را در بخش تسهیلات بانکی مشخص می کردیم.

بانک ها نقش مهمی در صنعت دارند

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از اقتصاد کشور به بانک متکی است و بانک نقش مهمی در صنعت دارد که در سال های گذشته نیز بر این موضوع اصرار داشتیم؛چرا که درگوشه و کنار می شنیدیم که به بخش صنعت توجه لازم در سیستم بانکی نمی شود.

اختصاص  40 درصد از تسهیلات بانکی به بخش صنعت در قانون برنامه ششم

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:در قانون برنامه ششم ذکر کردیم که 40 درصد از تسهیلات بانکی باید به بخش صنعت اختصاص پیدا کند.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

وی با بیان اینکه کشور ما از نظر ظرفیت های متنوع بخش کشاورزی و صنعتی زمینه کارهای بسیاری در آن وجود دارد،افزود: بخش صنعت می تواند شغل زیادی ایجاد کند و فعالیت ما را در عرصه جهانی و منطقه ای از نظر صادرات پیشرفته کند و در این بخش باید سهم سرمایه گذاری خود را بسیار محکم تر و با پشتیبانی بیشتر دنبال کنیم.

مجلس مدافع صنعت  و جهش های صنعتی است

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:مجلس نیز در این بخش مدافع صنعت  و جهش های صنعتی است و امیدواریم در آینده تغییر یافتن این شرایط را مشاهده کنیم.

دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا
دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از محصول جدید سایپا

 

وی با بیان اینکه در خودروسازی تدابیر اندیشیده شده به گونه ای بوده که این بخش در مسیر درستی درحال حرکت است ،تاکید کرد:ما باید از تجربیات دیگران استفاده کنیم؛اقتصاد مقاومتی به معنای بهره گرفتن از همین تجربیات و بومی کردن آن هااست.

دکترلاریجانی تأکید کرد:اگر بخواهیم اصل موضوع اقتصادمقاومتی را به خوبی درک کنیم؛باید تولید ملی با رویکرد اقتصادی داشته باشیم و البته توجه به ابزار و لوازم آن بسیار مهم است.

 

وی تصریح کرد:در نوع قراردادها به موضوع انتقال دانش فناورانه و صنعتی به داخل کشور متمرکز شده ایم و از این طریق روش هایی را برای صادرات برمی گزینیم این موضوع بخش عمده فکری است که در اقتصادمقاومتی پیش بینی شده است.

محصولات ما در صنعت خودروسازی باید ازنظر بهره وری و ایمنی مناسب قابل رقابت باشند

رئیس قوه مقننه با تاکید براینکه در صنعت خودروسازی باید تولیدات ما قابل رقابت باشند،افزود:محصولات ما باید از ایمنی مناسب برخوردار بوده و از نظر بهره وری و جاذبه های مختلف نیز قابل رقابت باشند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد:باید بپذیریم که ما در صنعت خودروسازی  هم به بُعد ایمنی آن و هم مسائل محیط زیستی آن توجه می کنیم؛چراکه برخی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد به مسئله عدم ایمنی برمی گردد و این موضوع ما را داخل زنجیره ای از مشکلات می اندازد.

وی ادامه داد:هر چند که نمی خواهم بگویم همه تصادفاتی که در کشور رخ می دهد،به خودرو مربوط می شود و سهم خودرو در این قضیه روشن است؛اما باید به این بُعد توجه کرده و به آرامش روانی مردم اهمیت دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیدن روحیه نشاط و همبستگی در میان مدیران و کارکنان سایپا خرسند شدم ،خاطرنشان کرد: هم رأیی در داخل یک شرکت برای پیشرفت آن بسیار اهمیت دارد و مشخص است که برای سال های آینده دورنما و استراتژی خاصی برای خود ترسیم کرده اید و مجلس نیز در این مورد به شما کمک خواهد کرد تا در سال های آینده همه از نتایج این فعالیت کشور بهره مند گردیم./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی