کد خبر : 510
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در تجمع بزرگ وحدت و امنیت

بیماری سیاسی در منطقه ایجاد شده ولی نباید مزمن شود

بیماری سیاسی در منطقه ایجاد شده ولی نباید مزمن شود

دکتر علی لاریجانی که صبح امروز (پنجشنبه 26 فروردین) به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است، در تجمع بزرگ وحدت و امنیت ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب حضور یافت و گفت: مرحوم شهید مطهری نیز اصالتاً اهل استان سیستان و بلوچستان هستند و ایشان نیز در بزرگی ماه رجب تاکید داشتند؛ امیدواریم خداوند درهای رحمت خود را باز کرده و ما بتوانیم از این موضعیت خوب استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از شما تشکر می‌کنم که این مانور بامعنا را در استان سیستان و بلوچستان انجام دادید که قدرت را در وحدت و امنیت به خوبی نشان داد.

وی تصریح کرد: یک نگاه کلی به اوضاع منطقه نشان می‌دهد که یک بیماری سیاسی در منطقه به وجود آمده و باید تلاش کنیم که این بیماری مزمن نشود، ولی دست‌هایی در کار است که این بیماری تداوم پیدا کند، زیرا اگر مسلمانان متحد شوند، در مقابل آمریکا می‌ایستند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: ایران با آرمان‌های انقلابی و تلاش امام (ره)، شهدا و رهبری معظم انقلاب سامان یافت که امروزه می‌بینیم لنگر ثبات در منطقه ایران است، ولی دشمنان به دنیا ایجاد مشکل بر سر راه ایران اسلامی هستند و اختلافات کنونی نیز در همین راستا طراحی شده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان متذکر شد: جریان‌های افراطی و تروریستی در منطقه باعث دو موضوع اساسی شده که یکی مسئله ایجاد تفرقه در بین فرقه‌ها و مذاهب اسلامی است و از این راه استعمارگران به دنبال دستیابی به اهداف خود هستند.

وی گفت: مسلمانان با هر مذهبی در اصول و فروع ضروری خود اختلافی ندارند و باید توجه داشت که اتحاد مسلمانان منافع بزرگی برای آنها به دنبال دارد و شکست غرب را در پی خواهد داشت و آنها نیز به همین دلیل به دنبال ایجاد اختلاف در بین مسلمانان هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همه فرقه‌ها و عشایر در عراق روابط صمیمی با یکدیگر داشته و دارند و امروزه نیز همه آنها رهبری آیت‌الله سیستانی را قبول دارند و به دستور ایشان برای دفاع از کشور خود به پا خاسته‌اند، ولی دشمنان فتنه‌ای را در عراق ایجاد کردند تا این اتحاد از بین برود. در سوریه و لیبی نیز فتنه‌ای شبیه به این دیده می‌شود.

دکتر لاریجانی بیان کرد: تفرقه باعث فرسایش قدرت امت اسلامی می‌شود و دشمنان به دنبال عقب افتادگی کشورهای مسلمان هستند تا با ایجاد اختلاف در بین آنها کشورهای مسلمان تبدیل به قدرت‌های اقتصادی نشوند. در این تردیدی نیست که اگر کشوری مشکل امنیتی داشته باشد، پیشرفت علمی و تکنولوژی در آن کشور به وجود نخواهد آمد و این خطی است که دشمنان آن را دنبال می‌کنند.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: کشورهای مسلمان امکانات خوبی مانند نفت و نیروی انسانی در اختیار دارند ولی اگر توسعه نیابند، نمی‌توانند هیچ تاثیری بر تحولات جهان بگذارند، لذا باید توجه داشت امنیتی که در ایران وجود دارد باید با چشمان باز برای ایجاد سرمایه‌گذاری در کشور تلاش شود.

وی افزود: سپاه پاسداران که جایگاه بسیار والایی در کشور دارد، حضورش در استان سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد که این استان برای نظام جمهوری اسلامی از چه جایگاه بالایی برخوردار است.

دکتر لاریجانی گفت: برگزاری مانور در استان سیستان و بلوچستان نشان داد که ما به دنبال ایجاد امنیت در استان سیستان و بلوچستان هستیم تا در برنامه پنج ساله ششم توجه خاصی را به این استان معطوف سازیم. جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر استراتژی درستی را دنبال کرد که در نهایت توانست هم امنیت خود را حفظ کند و هم در حفظ امنیت سایر مناطق تلاش کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ نقش رهبری معظم انقلاب در ساماندهی استراتژی امنیت‌ساز در کشور بی‌بدیل است، همچنین ایشان در مقابله با سیاست‌های استکباری و ایجاد تفرقه در بین مسلمانان بسیار نقش موثری را ایفا کرده‌اند. یکی از دلایل اقتدار ایران نقش موثر رهبری است زیرا مواضع ایشان در جنگ 33 روزه، اوضاع عراق، سوریه و ساماندهی امنیتی در کشور بسیار تعیین‌کننده بوده است.

وی افزود: نقش همه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ایجاد امنیت بسیار موثر بوده و سپاه هم به‌عنوان یک نیروی آبدیده با پشت سر گذاردن جنگ 8 ساله و موضوعات مختلف، تبدیل به نیرویی ارزشمند برای ایجاد امنیت در ایران و منطقه شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقش سپاه در سرکوب جریان تروریستی منطقه موثر بوده است. همچنین بصیرت، همدلی و همفکری بین مردم نیز عامل دیگری برای ایجاد ثبات در منطقه بوده است. سیستان و بلوچستان استان با ظرفیتی است که از مردمی مهربان با ریشه تمدنی عمیق برخوردار است که مرزداران ایران بزرگ هستند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: امنیت استان سیستان و بلوچستان آنقدر مهم است که نیروی زمینی سپاه وظیفه پیدا کرده که امنیت این منطقه را ساماندهی کند. نقش همه نیروهای بومی بسیار کلیدی است، زیرا شیعه و سنی در کنار هم به این تجربه موفق دست یافته‌اند.

وی اظهار داشت: توسعه سیستان و بلوچستان و ساماندهی راهی روشن برای آینده این استان مطرح است و پیشنهاداتی به‌عنوان لایحه منطقه آزاد در مجلس مطرح شده و منعی نیز برای پیگیری آن وجود ندارد. من هم موافق هستم که این منطقه آزاد در استان سیستان و بلوچستان به‌وجود آید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان گفت: مهمتر این است که نقشه راهی برای توسعه استان ایجاد کنیم که ممکن است 10 الی 15 سال طول بکشد. ابتدا باید زیربناهای استان تکمیل شود. پروژه گاز سیستان و بلوچستان به دلیل وسعت استان به سرمایه‌گذاری بزرگی احتیاج دارد که در اولویت نیز قرار داده شده و امیدواریم سال آینده تکمیل شود و راه‌آهنی که این استان را به شمال کشور متصل می‌کند، جزو برنامه‌های آتی کشور است تا شکوفایی اقتصادی استان با ایجاد این خط ترانزیتی به‌وجود آید.

دکتر لاریجانی ادامه داد: برای ایجاد اشتغال باید سرمایه‌گذاری صنعتی در استان ایجاد شود و سرمایه‌گذاری خارجی هم در حال تحقق است که طبق گزارش استاندار، مقدمات حضور یک شرکت خارجی در استان به‌وجود آمده است و امیدوارم اقداماتی که لازم است برای توسعه استان در برنامه پنج ساله ششم ایجاد شود.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان از مرز آبی بسیار ارزشمندی برخوردار است و همچنین مرز جغرافیایی مناسبی با سایر کشورها دارد که این یک مزیت است و می‌توان با ارتقای صادرات و واردات،‌ زمینه توسعه استان را فراهم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از خدمات نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در 4 سال گذشته مجلس شورای اسلامی که فعالیت‌های بسیار خوبی را برای توسعه استان داشتند، تشکر می‌کنم و امیدوارم منتخبان مجلس دهم نیز به خوبی بتوانند با توان قوی این مسیر را ادامه دهند. همچنین از سپاه، نیروهای مسلح و بسیجیان اهل سنت فعال در مانور تشکر می‌کنم.

براساس این گزارش در حاشیه مراسم تجمع بزرگ وحدت و امنیت، دکتر علی لاریجانی از نمایشگاه اقدامات و فعالیت‌های اطلاعاتی قرارگاه منطقه‌ای قدس جنوب شرق نزسا (نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) بازدید کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی