کد خبر : 5099
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

انتقاد تند لاریجانی به واکنش برخی افراد نسبت به حقوق های نجومی؛

جانماز آب نکشید

جانماز آب نکشید

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌خواهم نام بعضی از آقایانی که حرف‌هایی را مطرح کرده‌اند را بیان کنم؛به دلیل اینکه این افراد سابقه در مجلس دارند و دریافتی‌های آنان از مجلس مشخص است؛بنابراین آنقدر جانماز آب نکشند و بنده اطلاع دارم که چگونه بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، علی لاریجانی در ابتدای نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود نسبت به موضوع حقوق‌های غیرمتعارف واکنش نشان داد و گفت: اخیراً برخی در جامعه بحث‌هایی درباره مصوبه مجلس در اصلاح قانون برنامه مطرح کرده‌اند که بعضی از مطالب خیلی نادرست و ناصحیح و با ادبیات ناصحیح‌تر بیان شده است.

او ادامه داد: ماده ۳۸ قانون برنامه ششم که مجلس به تصویب رساند، آمده است مجموع پرداختی ماهانه مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸۶/۷/۸ ماده ۳۵ این قانون حداکثر دوبرابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت، به مدیران موضوع تبصره ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این ماده قانون بیانگر آن است که به‌خاطر بحث‌هایی که درمورد حقوق مقامات به‌عنوان حقوق نجومی در کشور رخ داده بود؛ اعضای کمیسیون برنامه می‌خواستند یک سقفی برای این حقوق ها تعیین کنند، نه اینکه حتما باید این سقف را دریافت کنند.

او ادامه داد:سقف تعیین شده حداکثر حدود ۱۴ میلیون است که البته بستگی به میزان حداقل حقوق بین ۱۰ تا  ۱۴ میلیون تغییر می‌کند، بنابراین مبنای ماده مذکور برای کنترل حقوق مدیران بود تا جلوی حقوق‌های نجومی گرفته شود و مجلس این موضوع را پیگیری می‌کرد.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: ماده مربوط به حقوق‌های نجومی دارای یک تبصره بود که البته این تبصره درست بود که براساس آن ممکن است، بعضی کارکنان تخصصی و افرادی که در مناطق محروم کار می‌کنند اعم از پزشک یا جراح یا کسی که به‌طور مثال در منطقه خارک کار می‌کند، اجازه داده شده بود تا ۶۰ درصد مبلغ تعیین شده به حقوقشان اضافه شود؛ یعنی اگر جراحی در خاش جراحی کرد این علاوه میزان تعیین شده ۶۰ درصد نیز اضافه دریافتی حقوق داشته باشد و این به معنای مقامات نیست.

لاریجانی یادآور شد: مجلس درخصوص تعیین حقوق مقامات کار ضابطه‌مندی انجام داده و سقف حقوق مقامات را تعیین کرده که به‌صورت ماهانه حدود ۱۰ الی ۱۴ میلیون می‌شود و برای موارد استثنا با تقاضای رییس قوه یا معاون رییس‌جمهور یا وزیر برای کسانی که کار ویژه و تخصصی انجام می‌دهند حدود ۶۰ درصد به حقوقشان اضافه شود.

او با انتقاد از فضایی که از سوی یکی از جبهه‌های تشکیل شده برای فعالیت انتخاباتی در کشور ایجاد شده، تصریح کرد: چرا در جامعه به خلاف می‌گویند مجلس حقوق‌های نجومی را قانونی کرد!

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این دروغ است، در حالی که مجلس با مصوبه خود حقوق‌های نجومی را محدود کرد و همه جاروجنجالی که در کشور بود برای حقوق ۵۰، ۶۰ میلیونی بود، نه حقوقی که مجلس به تصویب رساند.

او همچنین با اشاره به ایراد شورای نگهبان به مصوبه اخیر مجلس درباره حقوق مدیران و مسئولان اعلام کرد: نکته بعدی هم این است که شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و ما مجبور به اصلاح آن شدیم. اما برای من جالب است، برخی تشکل‌هایی که تازگی‌ها هم به وجود آمده و در فضای انتخابات فعالیت می‌کنند، با یک بیان بی‌ادبانه نسبت به مجلس حرف‌های نادرست می‌زنند و جالب‌تر این است که یکی از نمایندگان که جزو موسسین همین تشکیلات است، به من گفتند که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته، پس چرا به شورای نگهبان چیزی نمی‌گویید، در حالی که شورای نگهبان عامل آن بوده در حالی که نکته مهمی هم نیست و به آن ایراد زیادی وارد نیست اما لابد می‌ترسند از رد صلاحیت‌های خود.

او تأکید کرد: حرف مجلس و مصوبه مجلس روشن است و چاپ هم شده و کسی حق ندارد به آن توهین کند و اگر دوستان اعتراضی هم دارند به شورای نگهبان بگویند. البته الان هم مسأله‌ای نیست و اگر شورای نگهبان ایراد بگیرد کل مصوبه را حذف می‌کنیم. اما مجلس از روی موضع انقلابی و تأیید فرمایشات رهبری دغدغه‌ای برای محدود کردن حقوق مقامات داشت و این مسیر را دنبال کرد.

لاریجانی اضافه کرد: زمانی هم که حقوق‌های نجومی مطرح شد، من به آقای رییس‌جمهور گفتم که به وزرا ابلاغ کنید که کسی حقوق بیش از ۱۰ میلیون دریافت نکند و الان نیز نظر ما همین است و این مصوبه نیز همین را می‌گوید و آن افزایش نیز شامل مقامات نمی‌شود و این جاروجنجال هیچ معنایی ندارد. اما اگر مقصود بحث‌های انتخاباتی است، حداقل خلاف نگویید و با ادبیات درست در مورد مجلس صحبت کنید. مگر امام (ره) نگفت مجلس در رأس امور است؟!

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با انتقاد از رفتارهای ظاهرسازانه برخی افراد در فضای انتخاباتی، گفت: این آقایانی که می‌گویند ما خیلی قانون‌مداریم و طرفدار ولایت‌فقیه هستیم؛ چرا راجع به جایگاهی که امام (ره) و رهبری این‌قدر به آن تأکید دارند، حرف خلاف و دروغ می‌گویند و بی‌جهت اعتماد مردم را تخریب می‌کنند. در حالی که مجلس کار درستی انجام داد و حقوق مقامات را محدود کرد و گفت مقامات نمی‌توانند بیش از ۱۰ میلیون بگیرند و در صدر آن آمده مجموع دریافتی‌ مقامات نمی‌تواند بیشتر از دو برابر حداکثر حقوق باشد.

او ادامه داد: باز هم می‌گویم اگر شورای نگهبان این ایراد را گرفته، باید به شورای نگهبان ایراد گرفت و این جاروجنجال راه انداختن خلاف مصلحت کشور و افکار عمومی است.

لاریجانی در پایان تصریح کرد: مجلس زبان دارد و حرف خواهد زد و اینطور نیست که شما به‌خاطر انتخابات حرف‌های خلافی بزنید و کسی چیزی به شما نگوید. ضمناً سابقه برخی از این آقایان در مجلس و دریافتی‌هایشان از مجلس مشخص است و وجود دارد و ما می‌دانیم چگونه بوده‌اند و چگونه دریافت کرده‌اند.بنابراین آنقدر جانماز آب نکشند و من نمی‌خواهم بیش از این در رابطه با این موضوع صحبت کنم.

انتهای پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی