کد خبر : 5088
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در گفت‌وگو با روزنامه البلاد الجزایر:

مقاومت به‌جای مصالحه؛ تنها راه حل بحران فلسطین/ استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق همه کشورهاست

مقاومت به‌جای مصالحه؛ تنها راه حل بحران فلسطین/ استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق همه کشورهاست

رئیس مجلس شورای اسلامی دریافت مشترک نسبت به ضرورت ادامه مقاومت در فلسطین را مهم‌ترین دستاورد کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه قلمداد کرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین به گفت و گو با روزنامه البلاد الجزایر پرداخت و در خصوص این کنفرانس گفت: تصور می کنم این جمع یک جمع استثنایی بود که هم صاحبنظران پارلمانی از بسیاری کشورها و از کشور شما در آن حضور داشتند و هم فلسطینیان از گروه های مختلف شرکت کردند.

موضوع فلسطین نباید تحت‌الشعاع مسائل دیگر قرار گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این جمع کمتر کنار هم می نشینند، عنوان کرد: با مسائل منطقه ای که در حال حاضر گرفتار آنها هستیم، موضوع فلسطین تحت الشعاع قرار گرفت لذا با این اجلاس یک بار دیگر موضوع فلسطین به صورت محور درآمد و بر آن تأکید شد از این رو یکی از دستاوردهای مهم این بود که موضوع فلسطین دچار غفلت نشود.

وی افزود: برخی صاحبنظران حاضر نیز معتقد بودند در این کنفرانس عملا موضوع فلسطین، خطرات پیش رو و راه هایی که باید طی شود برای آنها ملموس شد لذا بسیار مهم است که افراد مشترک به یک تحلیل مشترک دست پیدا کنند چون پیش از این عده ای اهل مصالحه و عده ای به دنبال مقاومت بودند اما اکنون مشخص شد مسیر مصالحه و صلح خیلی نتیجه نداده و این نکته مهمی بود که افراد به این دریافت مشترک رسیدند که این راه در آینده از طریق مقاومت به نتیجه می رسد.

ضرورت افزایش استفاده ایران و الجزایر از ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دوطرف

دکتر لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه البلاد در خصوص روابط بین ایران و الجزایر، گفت علایق بین دو کشور و توافقات در مسائل منطقه ای و بین المللی بسیار زیاد است از طرفی غالبا هم که با آقای بوتفلیقه(رئیس جمهور الجزایر) صحبت می کنیم متوجه شدیم ظرفیت های بین دو کشور نیز بالاست و هماهنگی های زیادی هم دارند.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: منتها طرفین از نظر تجاری و اقتصادی از ظرفیت های خود به خوبی استفاده نکردند لذا تلاش این است که ظرفیت ها را افزایش دهیم و دولت هم در این زمینه چندین راهکار را در نظر دارد چنانچه پیش از این نیز الجزایر برای ساختمان سازی و برخی پروژه های دیگر پیشنهاداتی را داشت و از سوی دیگر در ایران هم این ظرفیت وجود دارد که از الجزایر استفاده شود.

فشارهای غرب بر فلسطین باعث مصمم شدن کشورهای حاضر در محور مقاومت می‌شود

وی در ادامه در خصوص نحوه روابط ایران و الجزایر درباره مسأله فلسطین گفت: در زمینه فلسطین با مقامات الجزایر خیلی صحبت کردیم و هر بار در مذاکرات، فلسطین یکی از محورها بوده اما موضوع فلسطین پیچیده است چرا که آسیب ها و اختلافات داخلی و توطئه های بیرونی برای آن وجود دارد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: رفتار نتانیاهو و آمریکا به گونه ای است که فشارهایی به فلسطین می آورند و اقداماتی را در این خصوص انجام می دهند که از جهتی مشکلات فلسطین را افزایش می دهد و از طرفی همه را مصمم می کند تا در مقاومت حضور داشته باشند لذا در شرایط فعلی احتیاج به رایزنی های بیشتر با الجزایر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص یکی از اظهارات رئیس جمهور الجزایر مبین بر اینکه کشورهای جنوب هم حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را دارند، بیان داشت: این نظر آقای بوتفلیقه را قبلا هم شنیده بودم و زمانی که مذاکرات هسته ای را دنبال می کردیم، ملاقاتی با هم داشتیم لذا باید بگویم این حرف درست است.

عدم تمایل غرب به دارا بودن فناوری انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ازسوی دیگر کشورها

وی بر همین اساس تصریح کرد: بخشی از فشاری که غرب برای انرژی هسته ای به ما وارد می کند به این علت است که کشور دیگری دنبال موضوع هسته ای نرود از این رو مقاومت جمهوری اسلامی این سد را شکاند چرا که کشورها حق دارند انرژی هسته ای صلح آمیز را داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه از این تفکر رئیس جمهور الجزایر حمایت می کنیم، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی عملا با مقاومت در برابر آمریکا اجازه تهدید به آنها برای محرومیت کشورهای جنوب از فناوری صلح آمیز هسته ای را نداد، در عین حال این را در نظر داریم که کشورهای غربی می خواهند مسأله استفاده از فناوری هسته ای را محدود نگه دارند از این رو در این زمینه همچنان مبارزه و مقاومت ادامه دارد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی