کد خبر : 5034
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ ملت، منافع ملي را دستخوش هوس‌هاي گروه‌هاي سياسي نكرد

ایسنا/ ملت، منافع ملي را دستخوش هوس‌هاي گروه‌هاي سياسي نكرد

رييس مجلس شوراي اسلامي با تقدير از حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس، اين انتخابات را چند وجهي خواند و گفت: ملت ايران در اين انتخابات، منافع ملي را دستخوش هوس‌هاي سياسي گروه‌ها و احزاب سياسي نکرد.

به گزارش خبرنگار پارلماني ايسنا، علي لاريجاني در آغاز جلسه علني صبح امروز - دوشنبه - مجلس طي سخناني خاطرنشان كرد: ارزيابي غرب پس از يك دوره ماجراجويي و تحريم عليه ملت ايران و نگاه حساس جريانات، ملت‌ها‌ و دولت‌هاي منطقه به اين انتخابات درست از آب در نيامد.

وي همه وجوه اين انتخابات را با اهميت خواند و گفت: تصور غرب بر اين بود كه با يك انتخابات كم رونق مي‌توانند هم‌گرايي بيشتري در صحنه بين‌الملل براي فشار بر ملت ايران به وجود آورند، از اين رو تبليغات وسيع خود را بر ايجاد يأس و تحريم انتخابات بنا كردند.

رييس مجلس، نگاه حساس جريانات، ملت‌ها‌ و دولت‌هاي منطقه به انتخابات مجلس را دومين وجه اهميت اين انتخابات برشمرد و افزود: نگاه حساس جريانات، ملت‌ها‌ و دولت‌هاي منطقه به انتخابات مجلس به ويژه پس از انقلاب‌هاي يك سال اخير، از اهميت زيادي برخوردار بود؛ از طرفي عده‌اي از انقلابيون و دوستداران ملت ايران به دليل حجم وسيع تبليغات با اضطراب و نگراني پيگير نتايج انتخابات بودند و از سوي ديگر برخي از مرتجعين منطقه كه امروز صف معاندين در مقابل انقلاب‌هاي دموكراتيك را شكل داده‌اند، فرصت‌طلبانه در پي به دست آوردن نقطه ضعف در اين انتخابات بودند تا آن را چنان بزرگ كنند و با كوفتن بر جريان بيداري اسلامي، الگوي پيشتاز آنان را تخريب كرده و تخم ياس را در پيگيري اهداف نهضت‌ها در دل‌هاي انقلابيون، بكارد، به همين جهت اين گروه هم‌راستا با جريان استكبار از ظرفيت تبليغاتي خود براي دلسردي مردم بهره جستند.

نماينده مردم قم، وجه سوم اهميت نهمين دوره انتخابات مجلس را تحليل اشتباه برخي جريانات داخلي كشور عنوان كرد و ادامه داد: برخي از جريانات داخلي كشور با تحليل اشتباه از شرايط و وزن سياسي خود و به بهانه رد صلاحيت، حضور خود را كم‌فروغ كردند، البته مشاهده كرديد كه اولا شوراي نگهبان از جريان اصولگرا بيشتر عدم تاييد ارائه كرد تا اصلاح‌طلبان و اكثرقريب به اتفاق اصلاح‌طلبان تاييد شدند، ثانيا نتايج حضور چشم‌گير ملت در انتخابات نشان داد كه ملت ايران فهم و تعريف درستي نسبت به منافع ملي و مسئوليت انقلابي و اسلامي خود دارد و حيثيت خود را دستخوش هوس‌هاي سياسي گروه‌ها و احزاب نمي‌كند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: اين رفتار سياسي ناپخته فقط بستر موقتي براي تبليغات ديگران به وجود آورد كه با حضور چشم‌گير ملت،‌ يكسره به كناري نهاده شد و براي اين آقايان بايد نتايج انتخابات پندآموز باشد كه مسئوليت‌شناسي ملت در سرنوشت خود منوط به كاهلي سياسي گروه‌ها نخواهد بود.

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس، با تشريح وجه چهارم اهميت نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي، اظهار كرد: شرايط سياسي و اقتصادي داخلي كشور و گراني وجه چهارم اهميت اين انتخابات بود؛ گراني، به ويژه در ماه‌هاي اخير و در آستانه انتخابات و بيكاري، به شدت توده مردم را ناراحت كرده و از طرفي دعواهاي سياسي حاشيه‌اي و كش‌مكش‌ها و بداخلاقي‌ها به ويژه در دوره تبليغات انتخابات، وجه قدرت‌طلبي را با وجود دعاوي اسلامي و ولايتي بودن، به رخ ملت مي‌كشاند و بازار مكاره اتهامات، توهين‌ها و قصه‌هاي بي‌خاصيت و بلكه مضر سياسي هم بر وزانت رفتار سياسي مورد انتظار ملت لطمه وارد كرد و هم اين تلقي را به وجود آورد كه اين گروه‌ها از واقعيات كشور به دورند.

وي افزود: از اين رو ملت بزرگوار با دغدغه‌اي كه نسبت به سرنوشت كشور و حيثيت ملي خويش داشت به نداي رهبر فرزانه انقلاب توجه كرد و با كرامت از كنار اين مناقشات عبور كرد تا بار ديگر شاخك‌هاي ذهني سياسيون را به متن متمركز كند يعني وقت خود را صرف حل مسائل اصلي كشور نظير تورم و اشتغال كنند.

لاريجاني با بيان اينكه بايد انصاف داشت و در برابر عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد، افزود: ملت بزرگوار مشكلات موجود را در محاسبات رفتار سياسي خود وارد نكرد تا حيثيت ملي كشور در انظار ديگران تابناك بماند و عملا قدرت‌هاي بين‌المللي و مرتجعين منطقه را در پيگيري طرح‌هاي خام و همراه با سوء نيت نا اميد كند.

نماينده مردم قم تاكيد كرد: اين اقدام ارزشمند و انقلابي ملت، حريفان ماجراجو را عقب راند و نشان داد ملت در پاي منافع ملي و آرمان‌هاي انقلاب هم‌صداست و راهنماي عمل آنان نه گروه‌ها بلكه رهبر بزرگوار انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي است و در صورتي كه جريان‌هايي دچار كسالت و رخوت سياسي شوند، حركت ملت از روي آنان عبور مي‌كند.

وي افزود: اينك مجلس نهم با همت ملت عزيز از پشتوانه قوي برخوردار شده است، تكريم از اين همت عالي در توجه به خواست آنان در حل مشكلات اصلي كشور و پرهيز از مجادلات لاينفع و بي‌خاصيت است البته دولت بايد با همكاري نزديك با مجلس زمينه‌هاي رفع اين نواقص را فراهم كند.

رئيس مجلس با تشكر از ملت و برگزار كنندگان انتخابات، اظهار كرد: از ملت عظيم الشان ايران در خلق اين حركت بزرگ ملي سپاسگزارم، همچنين از خدمات مسئولان اجرايي و نظارت بر انتخابات و رسانه‌ها، تشكر مي‌كند علاوه بر اين لازم مي‌دانم به خصوص از مردم انقلابي و شريف استان قم سپاسگزاري كنم كه حركتي با شكوه را در انتخابات اين استان رقم زدند، اميدوارم پاسخ‌گوي حسن اعتماد آن عزيزان باشم.

نماينده مردم قم خاطرنشان كرد: در اين ميان نقش ‌رهبر معظم انقلاب در راهنمايي ملت و مديريت صحنه بسيار ارزشمند و ستودني بود، همچنين توصيه‌هاي مراجع اعزام تقليد و نقش‌آفرينان سياسي در كشور در اين تحرك ملي بسيار موثر و قابل تقدير مي‌باشد.

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم، متذكر شد: اين انتظار ملت كاملا به جاست كه پس از فصل انتخابات رقابت‌ها به رفاقت‌ها بدل شود و همگان با همدلي پيگير خواست ملت باشند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اقدامات غيرانساني نيروهاي اشغالگر آمريكايي در افغانستان ، گفت: در هفته گذشته مسلمانان شاهد اقدامي بي‌نهايت زشت و غير قابل گذشت از آمريكايي‌هاي اشغالگرا افغانستان يعني سوزندان تعداد زيادي كتاب خدا،‌ قرآن كريم و اهانت به آن بودند، اين چه وحشيگري است كه سربازان آمريكايي در كشورهاي اسلامي به راه انداختند؟

وي خطاب به رييس جمهور آمريكا هشدار داد: آقاي اوباما به جاي بلوف هشدار به ايران، بهتر است بيش از اين با احساسات مسلمانان بازي نكنند، مسلمانان خاطرات بدي از اين بدمستي‌هاي سياسي آمريكاييان دارند و وي نيز نمي‌تواند اين احساسات ملت غيور افغان و مسلمانان را كنترل كند.

نماينده مردم قم تاكيد كرد: مجلس شوراي اسلامي اين لاابالي‌گري سياسي آمريكاييان را در اهانت به اسلام و قرآن محكوم مي‌كند.

لاريجاني با اشاره به اظهارات مداخله جويانه اخير وزير خارجه انگليس، گفت: دولت انگليس بايد فكري به حال وزير خارجه خود كند، به نظر مي‌رسد ايشان هم زياد حرف مي‌زند و هم حرف بي‌حساب مي‌زند، به ويژه آنچه درباره انتخابات ايران بيان كرد، همگي ناشيانه و دور از حكمت بود. قاعدتا وزير خارجه اين كشور بايد نسبت به حوادث هوشيار باشد، اين رفتارهاي دولت انگليس نشان مي‌دهد كه تصميم مجلس هشتم در كاهش روابط با آن كشور كاملا درست و به موقع بود، چرا كه هم قضاوت آنان حكايت از عقب‌افتادگي سياسي و نديدن واقعيت‌ها دارد.

وي با اشاره به تصميم مجلس در بررسي لايحه بودجه سال 91، گفت: در بررسي بودجه كميسيون‌ها مجلس بايد هر چه سريع‌تر نظرات خود را ارائه كنند تا در هفته آينده كميسيون تلفيق بتواند كار خود را آغاز كند از اين رو جا دارد كميسيون‌ها در چند جلسه متوالي پيشنهادات نمايندگان را بررسي كنند؛ گرچه با توجه به عدم اقدام به موقع دولت در ارائه بودجه، آن هم با تاخير دو ماهه به نظر مي‌رسد چاره‌اي جز ارائه طريق نظير سال گذشته به صورت تنظيم بودجه براي دو ماه اول سال 91 نخواهيم داشت.

وي خاطرنشان كرد: مناسب است كميسيون برنامه و بودجه با كمك دولت متن آن را براي هفته آينده تنظيم و به مجلس ارائه كند.

لاريجاني در پايان در گذشت مادر حجت‌الاسلام رسايي را تسليت گفت.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی