کد خبر : 5031
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در نطق پيش از دستور مطرح شد؛

باشگاه خبرنگاران/ انتقاد شديد لاريجاني از گزافه‌گويي‌هاي وزير خارجه انگليس درباره انتخابات

باشگاه خبرنگاران/ انتقاد شديد لاريجاني از گزافه‌گويي‌هاي وزير خارجه انگليس درباره انتخابات

 رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت انگليس بايد فكري به حال وزير خارجه خود بكند چراكه زياد حرف مي‌زند.

به گزارش خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور امروز(دوشنبه) خود، در صحن علني مجلس گفت: انتخابات اخير مجلس شوراي اسلامي در موقعيتي چند وجهي برگزار شد كه همه وجوه آن داراي اهميت بسيار است.

وي وجه نخست اين انتخابات را ارزيابي غرب پس از يك دوره ماجراجويي و تحريم عليه ملت ايران دانست و افزود: تصور غرب بر اين مبنا بود كه با يك انتخابات كم رونق مي تواند همگرايي بيشتري در صحنه بين الملل براي فشار بر ملت ايران فراهم كند؛ لذا تبليغات وسيع خود را بر ايجاد يأس و تحريم انتخابات بنا كردند.

رئيس مجلس عنوان كرد: وجه دوم نگاه حساس جريانات و دولتها و ملت هاي منطقه به انتخابات مجلس ايران بود كه مخصوصا پس از انقلاب هاي يك سال اخير، از طرفي عده اي از انقلابيون و دوستداران ملت ايران به دليل حجم وسيع تبليغات، با اضطراب و نگراني پيگير نتايج انتخابات بودند و از طرف ديگر برخي از مرتجعين منطقه كه امروز صف معاندين در مقابل انقلاب هاي دموكراتيك را شكل داده اند، فرصت‌طلبانه به دنبال بدست آوردن نقطه ضعف در اين انتخابات بودند و آن نقطه ضعف را بزرگ جلوه داده و با كوفتن بر سر جريان بيداري اسلامي الگوي پيشتاز آنان را تخريب كنند و تخم ياس را در پيگيري اهداف نهضت ها در دلهاي انقلابيون بكارند و به همين جهت اين گروه همدل و همصدا با جريان استكبار از ظرفيت تبليغاتي خود براي دلسردي مردم بهره جستند.

*** برخي جريانات سياسي به بهانه رد صلاحيت، حضور خود را در انتخابات كم‌فروغ كردند

لاريجاني تصريح كرد: در وجه سوم برخي از جريانات سياسي كشور با تحليل اشتباه از شرايط و وزن سياسي خود و به بهانه رد صلاحيت حضور خود را كم فروغ كردند.

***مسئوليت‌شناسي ملت، منوط به كاهلي سياسي گروهها نخواهد بود

البته همانطور كه مشاهده شد تعداد افراد رد صلاحيت شده از سوي شوراي نگهبان بيشتر از ميان اصولگرايان بودند تا اصلاح طلبان، از اين گذشته نتايج حضور چشمگير ملت در انتخابات نشان داد ملت ايران فهم و تعريف درستي نسبت به منافع ملي و مسئوليت انقلابي و اسلامي خود دارد و حيثيت خود را دستخوش هوس هاي سياسي گروه ها و احزاب نمي كنند.

لاريجاني در ادامه افزود: اين رفتار سياسي ناپخته فقط بستر موقتي براي تبليغات ديگران فراهم كرد كه با حضور چشمگير ملت يكسره به كناري نهاده شد و نتايج انتخابات براي اين قبيل افراد بايد پندآموز باشد كه مسئوليت شناسي ملت در سرنوشت خود، منوط به كاهلي سياسي گروه ها نخواهد بود.

***بالارفتن قيمت‌ها و بيكاري، مردم را ناراحت كرده است

نماينده مردم قم در خانه ملت در وجه چهارم به شرايط سياسي و اقتصادي اخير كشور اشاره كرد و بيان داشت: بالا رفتن قيمت ها و بيكاري در ماه هاي اخير و در آستانه انتخابات بشدت توده مردم را ناراحت كرده و از طرفي جنجال هاي سياسي حاشيه اي و كشمكش ها و بداخلاقي ها مخصوصا در دوره تبليغات انتخابات، وجه قدرت طلبي را علي رغم دعاوي اسلامي و ولايتي بودن به رخ ملت مي كشد، بازار مكاره اتهامات و توهين ها و قصه هاي بي خاصيت و بلكه مضر سياسي هم بر وزانت رفتار سياسي مورد انتظار ملت لطمه وارد كرد و هم اين تلقي را ايجاد كرد كه اين گروه ها از واقعيات كشور به دور هستند.

***ملت با كرامت از كنار مناقشات عبور كرد تا شاخك‌هاي ذهني سياسيون را به متن متمركز كند

وي ادامه داد: ملت بزرگوار با دغدغه اي كه نسبت به سرنوشت كشور و حيثيت خويش داشت، به نداي رهبر فرزانه انقلاب توجه كرد و با كرامت از كنار اين مناقشات عبور كرد تا بار ديگر شاخك هاي ذهني سياسيون را به متن متمركز نمايد تا وقت خود را صرف حل مسائل اصلي كشور نظير تورم و اشتغال كند.

*** ملت با حضور ارزشمند خود، حريفان ماجراجو را عقب راند

لاريجاني در ادامه عنوان كرد: ملت بزرگوار مشكلات موجود را در محاسبات رفتار سياسي خود وارد نكرد تا حيثيت ملي كشور در انظار ديگران، تابناك بماند و عملا قدرتهاي بين المللي و مرتجعين منطقه را در پيگيري طرح هاي خام و همراه با سوء نيت نااميد كرد. با اين اقدام ارزشمند و انقلابي ملت حريفان ماجراجو را به عقب راند و نشان داد در پاي منافع ملي و آرمانهاي انقلاب همصداست و راهنماي عمل آنان نه گروهها كه رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله العظمي خامنه اي است و در صورتيكه گروه ها و جرياناتي دچار كسالت و رخوت سياسي شوند، حركت ملت از روي آنان عبور مي كند.

*** دولت با همكاري مجلس، زمينه رفع نواقص را فراهم آورد

وي بيان داشت: اينك مجلس نهم با همت ملت عزيز از پشتوانه قوي برخوردار گرديده است. تكريم از اين ملت عالي در توجه به خواست آنان در حل مشكلات اصلي كشور و پرهيز از مجادلات لاينفك و بي خاصيت است البته دولت نيز بايد با همكاري نزديك با مجلس، زمينه هاي رفع اين نواقص را فراهم آورد.

لاريجاني ضمن تشكر و سپاس از مردم و مسئولين برگزار كننده انتخابات و رسانه ها، اظهار داشت: لازم مي دانم تا از مردم انقلابي و شريف استان قم سپاسگذاري كنم كه حركتي باشكوه را در انتخابات اين استان رقم زدند و اميدوارم كه بتوانم پاسخگوي اعتماد آن عزيزان باشم.

نماينده مردم قم ادامه داد: در اين ميان نقش رهبر معظم انقلاب در راهنمايي ملت و مديريت صحنه بسيار ارزشمند و ستودني بود و همچنين توصيه هاي مراجع عظام تقليد و نقش آفرينان سياسي در كشور در اين تحرك ملي بسيار موثر و قابل تقدير مي باشد.

لاريجاني خاطرنشان كرد: اين انتظار ملت كاملا بجاست كه پس از اتمام انتخابات رقابت ها به رفاقت ها بدل گردد و همه با همدلي پيگير خواسته هاي ملت باشند.

*** اوباما به جاي هشدار به ايران، بيش از اين با احساسات مسلمانان بازي نكند

رئيس مجلس با اشاره به اهانت سربازان آمريكايي نسبت به قرآن كريم در افغانستان، در هفته گذشته تصريح كرد: اين چه وحشي گري است كه سربازان آمريكايي در كشورهاي اسلامي به راه انداخته اند؟ اوباما به جاي بلوف هشدار به ايران، بهتر است بيش از اين با احساسات مسلمانان بازي نكند. مسلمانان خاطرات بدي از اين بدمستي هاي سياسي آمريكائيان دارند و معلوم نيست كه بتوان اين احساسات ملت غيور افغان و مسلمانان را كنترل كرد. مجلس شوراي اسلامي نيز اين لاابالي گري سياسي آمريكائيان را در اهانت به اسلام و قرآن محكوم نمايد.

*** انگليس بايد فكري به حال وزير خارجه خود بكند چراكه زياد حرف مي‌زند

وي در ادامه افزود: دولت انگليس بايد فكري به حال وزير امور خارجه خود بكند؛ چرا كه به نظر مي رسد هم زياد حرف مي زند و هم حرف بي حساب، كه به طور خاص مي توان به صحبت هاي وي در خصوص انتخابات اخير ايران اشاره كرد كه همگي ناشيانه و دور از حكمت بود. وزير امور خارجه اين كشور قاعدتا بايد بسيار نسبت به حوادث هوشيار باشند. اين رفتارهاي دولت انگليس نشان مي دهد كه تصميم مجلس هشتم در كاهش روابط با آن كشور كاملا به موقع و درست بوده است؛ چرا كه همين قضاوت آنان حكايت از عقب افتادگي سياسي و نديدن واقعيات دارد.

*** كميسيونها زودتر نظرات خود را در مورد بودجه ارائه كنند

رئيس مجلس بيان داشت: در بررسي بودجه سال 91، كميسيون هاي مجلس هرچه سريعتر نظرات خود را ارائه كنند تا در هفته آينده كميسيون تلفيق بتواند كار خود را آغاز كند لذا جا دارد كه كميسيون ها در چند جلسه متوالي پيشنهادات نمايندگان را بررسي نمايند.

*** با تاخير دولت در ارائه بودجه، چاره‌اي جز تنظيم بودجه براي دوماه اول سال نيست

لاريجاني افزود: گرچه با توجه به عدم اقدام به موقع دولت در ارائه بودجه به نظر مي رسد چاره اي جز ارائه طريق نظير سال گذشته به صورت تنظيم بودجه براي دو ماه اول سال 91 نخواهيم داشت كه مناسب است كميسيون بودجه با كمك دولت متن آن را براي هفته آينده تنظيم و به مجلس ارائه دهد.
رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان عنوان كرد: درگذشت والد حجت الاسلام و المسلمين حميد رسايي را به ايشان و خانواده محترمشان تسليت عرض مي كنم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی