کد خبر : 5029
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبری/ملت ايران فهم درستي از منافع ملي خود دارد

واحدمرکزی خبری/ملت ايران فهم درستي از منافع ملي خود دارد

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ملت ايران فهم و تعريف درستي از منافع ملي و مسئوليت انقلابي و اسلامي خود دارد.

به گزارش واحد مرکزي خبر، علي لاريجاني در آغاز جلسه علني امروز مجلس شوراي اسلامي افزود: انتخابات اخير مجلس شوراي اسلامي در موقعيتي چند وجهي برگزار شد که همه وجوه آن پر اهميت است .


وي گفت: وجه نخست مربوط به ارزيابي غرب پس از يک دوره ماجراجويي و تحريم عليه ملت بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: تصور آنان اين بود که با انتخاباتي کم رونق مي توانند همگرايي بيشتري در صحنه بين الملل براي فشار بر ملت ايران فراهم کنند لذا تبليغات وسيع خود را بر ايجاد ياس و تحريم انتخابات بنا کردند.

لاريجاني گفت: وجه دوم نگاه حساس جريان ها ، ملت ها و دولت هاي منطقه به انتخابات مجلس بود ؛ مخصوصا پس از انقلاب هاي يک سال اخير از طرفي عده اي از انقلابيون و دوستداران ملت ايران به علت حجم وسيع تبليغات با اضطراب و نگراني ، پيگير نتايج انتخابات بودند .

وي افزود: از طرف ديگر برخي مرتجعان منطقه که امروز صف معاندان را در مقابل انقلاب هاي دمکراتيک شکل داده اند، فرصت طلبانه به دنبال به دست اوردن نقطه ضعف در اين انتخابات بودند تا آن را چنان بزرگ کنند که با کوفتن بر سر جريان بيداري اسلامي ، الگوي پيشتاز آنان را تخريب کنند و تخم ياس را در پيگيري اهداف نهضت ها در دل هاي انقلابيون بکارند به همين علت اين گروه هم جهت با جريان استکبار از ظرفيت تبليغاتي خود براي دلسردي مردم بهره جستند.

آقاي لاريجاني گفت: وجه سوم برخي جريان هاي داخل کشور بود که با تحليل اشتباه از شرايط و وزن سياسي خود و به بهانه رد صلاحيت، حضور خود را کم فروغ کردند .

وي افزود: البته مشاهده کرديد که اولا شوراي محترم نگهبان از جريان اصولگرا بيشتر عدم تاييد ارائه کرد تا اصلاح طلبان و اکثر قريب به اتفاق اصلاح طلبان تاييد شدند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ثانيا نتايج حضور چشمگير ملت در انتخابات نشان داد ملت ايران فهم و تعريف درستي از منافع ملي و مسئوليت انقلابي و اسلامي خود دارد و حيثيت خود را دستخوش هوس هاي سياسي گروه ها و احزاب نمي کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به رفتار ناپخته برخي جريان ها و گروه هاي سياسي در انتخابات گفت: اين رفتار فقط بستر موقتي براي تبليغات ديگران ساخت که با حضور چشمگير ملت يکسره به کناري نهاده شد.


لاريجاني افزود: براي اين آقايان بايد نتايج انتخابات پندآموز باشد که مسئوليت شناسي ملت در سرنوشت خود منوط به کاهلي سياسي گروه ها نخواهد بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: وجه چهارم ، شرايط سياسي و اقتصادي داخلي کشور بود .

وي با اشاره به مشکلات اقتصادي و نيز برخي اختلافات به ويژه در تبليغات انتخاباتي گفت: بازار مکاره اتهامات و توهين ها و قصه هاي بي خاصيت بلکه مضر سياسي هم بر وزانت رفتار سياسي مورد انتظار ملت لطمه وارد و هم اين تلقي را ايجاد کرد که اين گروه ها از واقعيات کشور دورند.

آقاي لاريجاني افزود: ملت بزرگوار با دغدغه اي که در خصوص سرنوشت کشور و حيثيت ملي خويش داشت به نداي رهبر فرزانه انقلاب توجه و با کرامت از کنار مناقشات عبور کرد تا بار ديگر شاخک هاي ذهني سياسيون را به متن متمرکز کند يعني وقت خود را صرف حل مسايل اصلي کشور نظير تورم و اشتغال کنند.
وي ادامه داد: بايد انصاف داشت و در مقابل عظمت روحي و درک عميق ملت ، خضوع کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ملت بزرگوار مشکلات موجود را در محاسبات رفتار سياسي خود وارد نکرد تا حيثيت کشور در انظارديگران تابناک بماند.

لاريجاني ادامه داد: ملت با اين کار عملا قدرت هاي بين المللي و مرتجعان منطقه اي را در پيگيري طرح هاي خام و همراه با سوء نيت نااميد کرد.

وي افزود: با اين اقدامات ارزشمند و انقلابي ، ملت حريفان ماجراجو را به عقب راند و نشان داد در پاي منافع ملي و آرمان هاي انقلاب هم صدا و راهنماي عملش نه گروه ها که رهبر بزرگوار نظام حضرت آيت الله خامنه اي است و در صورتي که جريان هايي دچار کسالت و رخوت سياسي شوند حرکت ملت از روي آنان عبور مي کند.
لاريجاني گفت: اينک مجلس نهم با همت ملت عزيز از پشتوانه اي قوي برخوردار شده است.
وي تصريح کرد: تکريم از اين همت عالي در توجه به خواست آنان در حل مشکلات اصلي کشور و پرهيز از مجادلات لاينفع و بي خاصيت است.
لاريجاني افزود: البته بايد دولت در همکاري نزديک با مجلس زمينه هاي رفع اين نواقص را فراهم کند.
وي گفت: از ملت شريف عظيم الشان ايران در خلق اين حرکت بزرگ ملي سپاسگزاريم همچنين از خدمات مسئولان اجرايي و نظارت بر انتخابات و رسانه ها همگي تشکر مي کنيم .
لاريجاني افزود: علاوه بر اين لازم مي دانم بخصوص از مردم انقلابي و شريف استان قم سپاسگزاري کنم که حرکتي باشکوه را رقم زدند و اميدوارم بتوانم پاسخگوي حسن اعتماد آنان باشم.
وي ادامه داد: در اين ميان نقش رهبر معظم انقلاب اسلامي در راهنمايي ملت و مديريت صحنه بسيار ارزشمند و ستودني بود ، همچنين توصيه هاي مراجع عظام تقليد و نقش آفرينان سياسي در کشور در اين تحرک ملي بسيار مؤثر و قابل قدرداني است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: انتظارات ملت کاملا بجاست که پس از فصل انتخابات رقابت ها به رفاقت ها بدل شود و با همدلي پيگير خواست ملت باشند.
لاريجاني با اشاره به اقدامات موهن اشغالگران امريکايي در افغانستان گفت: در هفته گذشته مسلمانان شاهد اقدام بسيار زشت و غيرقابل گذشت آمريکاييان اشغالگر افغانستان بودند يعني سوزاندن تعداد زيادي کتاب خدا قرآن کريم و اهانت به آن .
وي افزود: اين چه وحشي گري است که سربازان آمريکايي درکشورهاي اسلامي به راه انداخته اند ، آقاي اوباما به جاي بلوف هشدار به ايران ،بهتر است بيش از اين با احساسات مسلمانان بازي نکند.
لاريجاني ادامه داد: مسلمانان خاطرات بدي از اين بدمستي هاي سياسي آمريکاييان دارند و معلوم نيست بتوان اين احساسات مردم غيور افغان و مسلمانان را کنترل کرد.
وي تاکيد کرد: مجلس شوراي اسلامي اين لاابالي گري سياسي آمريکاييان را در اهانت به اسلام و قرآن محکوم مي کند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي به سخنان اخير وزير امورخارجه انگليس اشاره کرد و افزود: دولت انگليس بايد فکري به حال وزير خارجه خود بکند زيرا به نظر مي رسد هم زياد حرف مي زند و هم حرف بي حساب ؛ مخصوصا آنچه درباره انتخابات ايران بيان کرد همگي ناشيانه و دور از حکمت بود.
لاريجاني تصريح کرد: قاعدتا وزير خارجه اين کشور بايد به حوادث هوشيار باشد .
وي افزود: اين رفتارهاي دولت انگليس نشان مي دهد اقدام مجلس هشتم در کاهش روابط با آن کشور کاملا بموقع و درست بوده است زيراهمين قضاوت از عقب افتادگي سياسي و نديدن واقعيات حکايت دارد.
لاريجاني همچنين با اشاره به تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه از کميسيون هاي مجلس خواست در بررسي بودجه سال 91 هرچه سريع تر نظر خود را ارائه کنند تا کميسيون تلفيق هفته آينده کار خود را آغاز کند .
وي پيشنهاد کرد: کميسيون ها در چند جلسه متوالي ديدگاه هاي نمايندگان را بررسي کنند.
لاريجاني ادامه داد: با توجه به اقدام نکردن بموقع دولت در ارائه لايحه بودجه آن هم با تاخير دوماهه به نظر مي رسد چاره اي جز ارائه طريق نظير پارسال به صورت تنظيم بودجه براي دو ماه اول سال 91 نخواهيم داشت.
وي تاکيد کرد: مناسب است کميسيون بودجه با کمک دولت متن آن را براي هفته آينده تنظيم و به مجلس ارائه کند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين درگذشت پدر آقاي رسايي نماينده مردم تهران را به وي و خانواده اش تسليت گفت .
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی