کد خبر : 5028
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

نطق دکتر علی لاریجانی در جلسه علنی امروز مجلس؛

باید درمقابل عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد

باید درمقابل عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بايد انصاف داشت و در مقابل عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد گفت:‌ملت بزرگ ايران مشكلات رادرمحاسبات سياسي خود وارد نكردند تا حيثيت ملي كشوردرانظار ديگران تابناك بماند كه عملاً مرتجعان منطقه و قدرت هاي بين المللي را در پي گيري طرح هاي خام و همراه با سوء نيت ناكام گذاشت.

نطق دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم

انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در شرايط چند وجهي برگزار شد كه همه وجوه آن پر اهميت تلقي مي شد.

وجه نخست انتخابات مربوط به ارزيابي غرب پس از يك دوره ماجراجويي و تحريم عليه ملت ايران بود، آنها فكر مي كردند با يك انتخابات كم رونق مي توانند همگرايي بيشتري در صحنه بين الملل براي فشار بر ملت ايران فراهم نمايند، بنابراين تبليغات وسيع خود را براي ايجاد تحريم انتخابات بنا كردند.

وجه دوم، نگاه جريانات و ملت ها و دولت هاي منطقه به انتخابات مجلس بود مخصوصاً بعد از وقوع انقلاب هاي يك سال اخير كه عده اي از انقلابيون و دوستداران ملت ايران به خاطر حجم وسيع تبليغات با اضطراب و گراني پيگير نتايج انتخابات مجلس نهم بودند و از طرفي ديگر برخي مرتجعان منطقه كه امروز در صف معاندان مقابل انقلاب هاي دموكراتيك منطقه را شكل دادند فرصت طلبانه به دنبال به دست آوردن نقطه ضعف در اين انتخابات بودند تا آن را چنان بزرگ كنند و با كوفتن برسر جريان بيداري اسلامي الگوي پيشتاز آنان را تخريب كنند و تخم يأس را درپيگيري اهداف نهضت ها در دل هاي انقلابيون بكارند، از اين جهت اين گروه هم راستا با جريان استكبار از ظرفيت تبليغات خود براي دلسردي مردم بهره جستند.

وجه سوم، برخي جريانات داخلي كشور با تحليل اشتباه از شرايط و وزن سياسي خود و به بهانه رد صلاحيت حضور خود را كم فروغ كردند البته همه ديدند كه شوراي محترم نگهبان قانون اساسي از جريان اصولگرا بيشتر عدم تأييد صلاحيت ارائه كرد تا اصلاح طلبان و اكثر نامزدهاي اصلاح طلبان تأييد شدند. ثانياً نتايج حضور چشمگير‌ ملت در انتخابات نشان داد ملت ايران فهم و تعريف درستي نسبت به منافع ملي و مسئوليت انقلابي و اسلامي خود دارد و حيثيت خود را دستخوش هوس هاي سياسي گروه ها و احزاب نمي كند، اين رفتار سياسي ناپخته فقط بستر موقتي براي تبليغات ديگران ساخت كه با  حضور چشم گير ملت يكسره به كناري نهاده شد و براي اين آقايان بايد نتايج انتخابات مجلس نهم پند آموز باشد كه مسئوليت شناسي ملت منوط به كاهلي سياسي گروه ها نخواهد بود.

وجه چهارم انتخابات شرايط اقتصادي داخلي كشور بود گراني مخصوصاً در ماه هاي اخير و در آستانه انتخابات و بيكاري به شدت توده مردم را ناراحت كرد و از طرفي دعواهاي سياسي حاشيه اي و كشمكش ها و بداخلاقي ها مخصوصاً در دوره تبليغات انتخابات وجه قدرت طلبي را علي رغم دعاوي اسلامي و ولايتي بودن به رخ ملت مي كشاند.

بازار مكاره توهين‌ها و قصه هاي بي خاصيت و بلكه مضر سياسي هم بر وزانت رفتار سياسي مورد انتظار ملت لطمه وارد كرد و هم اين تلقي را ايجاد كرد كه اين گروه ها از واقعيات كشور دور هستند بنابراين ملت بزرگ ايران دغدغه اي كه نسبت به سرنوشت كشور و حيثيت ملي خود داشت به نداي رهبر فرزانه انقلاب توجه كرد و با كرامت از كنار اين مناقشات عبور كرد تا بار ديگر شاخك هاي ذهني سياسيون را به متن متمركز كند يعني وقت خود را صرف حل مسائل اصلي كشور نظير تورم و اشتغال كنند. بايد انصاف داشت و در مقابل عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد، ملت بزرگ ايران مشكلات را در محاسبات سياسي خود وارد نكردند تا حيثيت ملي كشور در انظار ديگران تابناك بماند كه عملاً مرتجعان منطقه و قدرت هاي بين المللي را در پي گيري طرح هاي خام و همراه با سوء نيت ناكام گذاشت.

با اين اقدام ارزشمند و انقلابي ملت حريفان ماجراجو را به عقب راند و نشان داد در پاي منافع ملي و آرمان هاي انقلاب هم صداست و راهنماي عمل آنها نه گروه ها بلكه رهبر بزرگوار نظام حضرت آيت الله خامنه اي (دامت بركاته) است. در صورتي كه جريان هايي دچار كسالت و رخوت سياسي شود حركت

ملت ايران از روي آنها عبور مي كند؛ اينك مجلس نهم با همت ملت عزيز از پشتوانه اي قوي برخوردار شده است، تكريم از مردم، توجه به خواست آنها و حل مشكلات اصلي كشور و پرهيز از مجادلات بي خاصيت است. البته دولت بايد با همكاري نزديك با مجلس زمينه هاي رفع اين نواقص را فراهم كند.

از ملت شريف ايران در خلق اين حركت بزرگ ملي سپاسگزاريم و همچنين از خدمات مسئولان اجرايي و نظارت بر انتخابات و رسانه ها همگي تشكر مي كنيم، علاوه  بر اين لازم مي دانم به خصوص از مردم انقلابي استان قم سپاسگزاري كنم كه حركتي با شكوه را در انتخابات اين استان رقم زدند، اميدوارم بتوانم پاسخگوي حسن اعتماد آن عزيزان باشم.

در اين ميان نقش رهبر معظم انقلاب در راهنمايي ملت و مديريت صحنه بسيار ارزشمند و ستودني بود و همچنين توصيه هاي مراجع عظام تقليد و نقش آفرينان سياسي در كشور در اين تحرك ملي بسيار مؤثر و قابل تقدير است.

از طرفي توقع ملت كاملاً بجا است كه بعد از روشن شدن نتايج انتخابات رقابت ها به رفاقت تبديل شود و با همدلي پيگير خواست مطالبات مردم باشند.

در هفته گذشته مسلمانان شاهد اقدامي به غايت زشت و غير قابل گذشت از آمريكايي هاي اشغالگر افغانستان يعني سوزاندن تعداد

زيادي كتاب خدا (قرآن كريم). اين چه وحشي گري است كه نظاميان آمريكايي در كشورهاي اسلامي به راه انداخته اند؟

آقاي اوباما به جاي بلوف هشدار به ايران بهتر است بيش از اين با احساسات مسلمانان بازي نكند، ملت هاي اسلامي خاطرات بدي از اين بدمستي‌هاي سياسي آمريكايي ها دارند و معلوم نيست كه بتوانند اين احساسات ملت غيور افغان و مسلمانان را كنترل كنند.

مجلس شوراي اسلامي لاابالي گري سياسي آمريكايي ها را در اهانت به اسلام و قرآن محكوم مي كند، البته بايد دولت انگليس فكري به حال وزير خارجه خود كند، به نظر مي رسد هم زياد حرف مي زند و هم حرف بي حساب. مخصوصاً آنكه درباره انتخابات ايران به زبان آورد، همگي ناشيانه و دور از حكمت بود.

وزير امور خارجه انگليس بايد هشيار نسبت به مسائل باشد اين رفتارهاي دولت انگليس نشان مي دهد كه تصميم مجلس هشتم در كاهش رابطه ايران با آن كشور كاملاً به موقع و درست بود، چرا كه همين نوع قضاوت آنها حكايت از عقب افتادگي سياسي و نديدن واقعيات دارد.

در رسيدگي به لايحه بودجه91كميسيون‌هاي تخصصي مجلس هر چه سريعتر نظرات خود را عرضه كنند تا در هفته آينده كميسيون تلفيق بتواند كار خود را آغاز كند، لذا جا دارد كميسيون ها در چند جلسه متوالي پيشنهادات نمايندگان را بررسي كنند. گرچه با تأخير2ماهه دولت در تقديم اين لايحه به مجلس به نظر مي رسد چاره اي جز تكرار رويه سال گذشته به صورت تنظيم بودجه براي 2 ماه اول سال 91 نباشد كه مناسب است كميسيون برنامه و بودجه محاسبات مجلس با كمك دولت متن اين طرح را براي مطرح شدن در هفته آينده تنظيم و به مجلس ارائه كند. ضمناً رحلت والد مكرم همكار گرامي آقاي رسايي را به ايشان و خانواده محترمشان تسليت عرض مي كنم.

 

کلید واژه :

علی لاریجانی رئیس مجلس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی