کد خبر : 5027
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

اعتدال/ لاریجانی:مردم گرانی،بداخلاقیهای سیاسی و ...را بخاطر حیثیت ملی، نادیده گرفتند

اعتدال/ لاریجانی:مردم گرانی،بداخلاقیهای سیاسی و ...را بخاطر حیثیت ملی، نادیده گرفتند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در نطق خود در صحن علنی مجلس با اشاره به حضور باشکوه مردم در انتخابات گفت: گرانی مخصوصاً در ماه های اخیر و در آستانه انتخابات و بیکاری به شدت توده مردم را ناراحت کرد و از طرفی دعواهای سیاسی حاشیه ای و کشمکش ها و بداخلاقی ها مخصوصاً در دوره تبلیغات انتخابات وجه قدرت طلبی را علی رغم دعاوی اسلامی و ولایتی بودن به رخ ملت می کشاند. اما ملت مشکلات موجود را در محاسبات سیاسی خود وارد نکرد.
متن کامل نطق رئیس مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اسفندماه) به نقل از وب سایت شخصی دکتر علی لاریجانی به شرح ذیل است:‌

                                                      بسم الله الرحمن الرحیم

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایط چند وجهی برگزار شد که همه وجوه آن پر اهمیت تلقی می شد.

وجه نخست انتخابات مربوط به ارزیابی غرب پس از یک دوره ماجراجویی و تحریم علیه ملت ایران بود، آنها فکر می کردند با یک انتخابات کم رونق می توانند همگرایی بیشتری در صحنه بین الملل برای فشار بر ملت ایران فراهم نمایند، بنابراین تبلیغات وسیع خود را برای ایجاد تحریم انتخابات بنا کردند.

وجه دوم، نگاه جریانات و ملت ها و دولت های منطقه به انتخابات مجلس بود مخصوصاً بعد از وقوع انقلاب های یک سال اخیر که عده ای از انقلابیون و دوستداران ملت ایران به خاطر حجم وسیع تبلیغات با اضطراب و گرانی پیگیر نتایج انتخابات مجلس نهم بودند و از طرفی دیگر برخی مرتجعان منطقه که امروز در صف معاندان مقابل انقلاب های دموکراتیک منطقه را شکل دادند فرصت طلبانه به دنبال به دست آوردن نقطه ضعف در این انتخابات بودند تا آن را چنان بزرگ کنند و با کوفتن برسر جریان بیداری اسلامی الگوی پیشتاز آنان را تخریب کنند و تخم یأس را درپیگیری اهداف نهضت ها در دل های انقلابیون بکارند، از این جهت این گروه هم راستا با جریان استکبار از ظرفیت تبلیغات خود برای دلسردی مردم بهره جستند.

وجه سوم، برخی جریانات داخلی کشور با تحلیل اشتباه از شرایط و وزن سیاسی خود و به بهانه رد صلاحیت حضور خود را کم فروغ کردند البته همه دیدند که شورای محترم نگهبان قانون اساسی از جریان اصولگرا بیشتر عدم تأیید صلاحیت ارائه کرد تا اصلاح طلبان و اکثر نامزدهای اصلاح طلبان تأیید شدند. ثانیاً نتایج حضور چشمگیر‌ ملت در انتخابات نشان داد ملت ایران فهم و تعریف درستی نسبت به منافع ملی و مسئولیت انقلابی و اسلامی خود دارد و حیثیت خود را دستخوش هوس های سیاسی گروه ها و احزاب نمی کند، این رفتار سیاسی ناپخته فقط بستر موقتی برای تبلیغات دیگران ساخت که با  حضور چشم گیر ملت یکسره به کناری نهاده شد و برای این آقایان باید نتایج انتخابات مجلس نهم پند آموز باشد که مسئولیت شناسی ملت منوط به کاهلی سیاسی گروه ها نخواهد بود.

وجه چهارم انتخابات شرایط اقتصادی داخلی کشور بود گرانی مخصوصاً در ماه های اخیر و در آستانه انتخابات و بیکاری به شدت توده مردم را ناراحت کرد و از طرفی دعواهای سیاسی حاشیه ای و کشمکش ها و بداخلاقی ها مخصوصاً در دوره تبلیغات انتخابات وجه قدرت طلبی را علی رغم دعاوی اسلامی و ولایتی بودن به رخ ملت می کشاند.

بازار مکاره توهین‌ها و قصه های بی خاصیت و بلکه مضر سیاسی هم بر وزانت رفتار سیاسی مورد انتظار ملت لطمه وارد کرد و هم این تلقی را ایجاد کرد که این گروه ها از واقعیات کشور دور هستند بنابراین ملت بزرگ ایران دغدغه ای که نسبت به سرنوشت کشور و حیثیت ملی خود داشت به ندای رهبر فرزانه انقلاب توجه کرد و با کرامت از کنار این مناقشات عبور کرد تا بار دیگر شاخک های ذهنی سیاسیون را به متن متمرکز کند یعنی وقت خود را صرف حل مسائل اصلی کشور نظیر تورم و اشتغال کنند. باید انصاف داشت و در مقابل عظمت روحی و درک عمیق ملت خضوع کرد، ملت بزرگ ایران مشکلات را در محاسبات سیاسی خود وارد نکردند تا حیثیت ملی کشور در انظار دیگران تابناک بماند که عملاً مرتجعان منطقه و قدرت های بین المللی را در پی گیری طرح های خام و همراه با سوء نیت ناکام گذاشت.

با این اقدام ارزشمند و انقلابی ملت حریفان ماجراجو را به عقب راند و نشان داد در پای منافع ملی و آرمان های انقلاب هم صداست و راهنمای عمل آنها نه گروه ها بلکه رهبر بزرگوار نظام حضرت آیت الله خامنه ای (دامت برکاته) است. در صورتی که جریان هایی دچار کسالت و رخوت سیاسی شود حرکت

ملت ایران از روی آنها عبور می کند؛ اینک مجلس نهم با همت ملت عزیز از پشتوانه ای قوی برخوردار شده است، تکریم از مردم، توجه به خواست آنها و حل مشکلات اصلی کشور و پرهیز از مجادلات بی خاصیت است. البته دولت باید با همکاری نزدیک با مجلس زمینه های رفع این نواقص را فراهم کند.

از ملت شریف ایران در خلق این حرکت بزرگ ملی سپاسگزاریم و همچنین از خدمات مسئولان اجرایی و نظارت بر انتخابات و رسانه ها همگی تشکر می کنیم، علاوه  بر این لازم می دانم به خصوص از مردم انقلابی استان قم سپاسگزاری کنم که حرکتی با شکوه را در انتخابات این استان رقم زدند، امیدوارم بتوانم پاسخگوی حسن اعتماد آن عزیزان باشم.

در این میان نقش رهبر معظم انقلاب در راهنمایی ملت و مدیریت صحنه بسیار ارزشمند و ستودنی بود و همچنین توصیه های مراجع عظام تقلید و نقش آفرینان سیاسی در کشور در این تحرک ملی بسیار مؤثر و قابل تقدیر است.

از طرفی توقع ملت کاملاً بجا است که بعد از روشن شدن نتایج انتخابات رقابت ها به رفاقت تبدیل شود و با همدلی پیگیر خواست مطالبات مردم باشند.

در هفته گذشته مسلمانان شاهد اقدامی به غایت زشت و غیر قابل گذشت از آمریکایی های اشغالگر افغانستان یعنی سوزاندن تعداد

زیادی کتاب خدا (قرآن کریم). این چه وحشی گری است که نظامیان آمریکایی در کشورهای اسلامی به راه انداخته اند؟

آقای اوباما به جای بلوف هشدار به ایران بهتر است بیش از این با احساسات مسلمانان بازی نکند، ملت های اسلامی خاطرات بدی از این بدمستی‌های سیاسی آمریکایی ها دارند و معلوم نیست که بتوانند این احساسات ملت غیور افغان و مسلمانان را کنترل کنند.

مجلس شورای اسلامی لاابالی گری سیاسی آمریکایی ها را در اهانت به اسلام و قرآن محکوم می کند، البته باید دولت انگلیس فکری به حال وزیر خارجه خود کند، به نظر می رسد هم زیاد حرف می زند و هم حرف بی حساب. مخصوصاً آنکه درباره انتخابات ایران به زبان آورد، همگی ناشیانه و دور از حکمت بود.

وزیر امور خارجه انگلیس باید هشیار نسبت به مسائل باشد این رفتارهای دولت انگلیس نشان می دهد که تصمیم مجلس هشتم در کاهش رابطه ایران با آن کشور کاملاً به موقع و درست بود، چرا که همین نوع قضاوت آنها حکایت از عقب افتادگی سیاسی و ندیدن واقعیات دارد.

در رسیدگی به لایحه بودجه91کمیسیون‌های تخصصی مجلس هر چه سریعتر نظرات خود را عرضه کنند تا در هفته آینده کمیسیون تلفیق بتواند کار خود را آغاز کند، لذا جا دارد کمیسیون ها در چند جلسه متوالی پیشنهادات نمایندگان را بررسی کنند. گرچه با تأخیر2ماهه دولت در تقدیم این لایحه به مجلس به نظر می رسد چاره ای جز تکرار رویه سال گذشته به صورت تنظیم بودجه برای 2 ماه اول سال 91 نباشد که مناسب است کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات مجلس با کمک دولت متن این طرح را برای مطرح شدن در هفته آینده تنظیم و به مجلس ارائه کند. ضمناً رحلت والد مکرم همکار گرامی آقای رسایی را به ایشان و خانواده محترمشان تسلیت عرض می کنم.

منبع:  وب سایت دکتر علی لاریجانی
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی