کد خبر : 5026
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

تابناک/علی لاریجانی: باید در برابر عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد

تابناک/علی لاریجانی: باید در برابر عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد

تابناک به نقل از وب سایت شخصی دکتر لاریجانی نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور امروز خود، با تأکید بر اینکه بايد انصاف داشت و در برابر عظمت روحي و درك عميق ملت خضوع كرد، گفت:‌ ملت بزرگ ايران، مشكلات را در محاسبات سياسي خود وارد نكردند تا حيثيت ملي كشور در انظار ديگران تابناك بماند كه عملاً مرتجعان منطقه و قدرت‌هاي بين‌المللي را در پيگيري طرح‌هاي خام و همراه با سوءنيت ناكام گذاشت.

نطق دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (دوشنبه پانزدهم اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایط چند وجهی برگزار شد كه همه وجوه آن پر اهمیت تلقی می‌شد.

وجه نخست انتخابات مربوط به ارزیابی غرب پس از یك دوره ماجراجویی و تحریم علیه ملت ایران بود. آنها فكر می‌كردند با یك انتخابات كم رونق می‌توانند همگرایی بیشتری در صحنه بین‌الملل برای فشار بر ملت ایران فراهم نمایند؛ بنابراین، تبلیغات وسیع خود را برای ایجاد تحریم انتخابات بنا كردند.

وجه دوم، نگاه جریانات و ملت‌ها و دولت‌های منطقه به انتخابات مجلس بود مخصوصاً بعد از وقوع انقلاب‌های یك سال اخیر كه عده‌ای از انقلابیون و دوستداران ملت ایران به خاطر حجم وسیع تبلیغات با اضطراب و گرانی پیگیر نتایج انتخابات مجلس نهم بودند و از طرفی دیگر برخی مرتجعان منطقه كه امروز در صف معاندان مقابل انقلاب‌های دموكراتیك منطقه را شكل دادند فرصت‌طلبانه به دنبال به دست آوردن نقطه ضعف در این انتخابات بودند تا آن را چنان بزرگ كنند و با كوفتن بر سر جریان بیداری اسلامی الگوی پیشتاز آنان را تخریب كنند و تخم یأس را در پیگیری اهداف نهضت‌ها در دل‌های انقلابیون بكارند، از این جهت این گروه هم راستا با جریان استكبار از ظرفیت تبلیغات خود برای دلسردی مردم بهره جستند.

وجه سوم، برخی جریانات داخلی كشور با تحلیل اشتباه از شرایط و وزن سیاسی خود و به بهانه رد صلاحیت حضور خود را كم فروغ كردند البته همه دیدند كه شورای محترم نگهبان قانون اساسی از جریان اصولگرا بیشتر عدم تأیید صلاحیت ارائه كرد تا اصلاح طلبان و اكثر نامزدهای اصلاح طلبان تأیید شدند. ثانیاً نتایج حضور چشمگیر‌ ملت در انتخابات نشان داد ملت ایران فهم و تعریف درستی نسبت به منافع ملی و مسئولیت انقلابی و اسلامی خود دارد و حیثیت خود را دستخوش هوس‌های سیاسی گروه‌ها و احزاب نمی كند، این رفتار سیاسی ناپخته فقط بستر موقتی برای تبلیغات دیگران ساخت كه با حضور چشم گیر ملت یكسره به كناری نهاده شد و برای این آقایان باید نتایج انتخابات مجلس نهم پندآموز باشد كه مسئولیت شناسی ملت منوط به كاهلی سیاسی گروه‌ها نخواهد بود.

وجه چهارم انتخابات شرایط اقتصادی داخلی كشور بود؛ گرانی مخصوصاً در ماه‌های اخیر و در آستانه انتخابات و بیكاری به شدت توده مردم را ناراحت كرد و از طرفی دعواهای سیاسی حاشیه‌ای و كشمكش‌ها و بداخلاقی‌ها مخصوصاً در دوره تبلیغات انتخابات وجه قدرت طلبی را علی رغم دعاوی اسلامی و ولایتی بودن به رخ ملت می‌كشاند.

بازار مكاره توهین‌ها و قصه‌های بی خاصیت و بلكه مضر سیاسی هم بر وزانت رفتار سیاسی مورد انتظار ملت لطمه وارد كرد و هم این تلقی را ایجاد كرد كه این گروه‌ها از واقعیات كشور دور هستند بنابراین ملت بزرگ ایران دغدغه ای كه نسبت به سرنوشت كشور و حیثیت ملی خود داشت به ندای رهبر فرزانه انقلاب توجه كرد و با كرامت از كنار این مناقشات عبور كرد تا بار دیگر شاخك‌های ذهنی سیاسیون را به متن متمركز كند؛ یعنی وقت خود را صرف حل مسائل اصلی كشور نظیر تورم و اشتغال كنند. باید انصاف داشت و در مقابل عظمت روحی و درك عمیق ملت خضوع كرد، ملت بزرگ ایران مشكلات را در محاسبات سیاسی خود وارد نكردند تا حیثیت ملی كشور در انظار دیگران تابناك بماند كه عملاً مرتجعان منطقه و قدرت‌های بین‌المللی را در پیگیری طرح‌های خام و همراه با سوء نیت ناكام گذاشت.

با این اقدام ارزشمند و انقلابی ملت حریفان ماجراجو را به عقب راند و نشان داد در پای منافع ملی و آرمان‌های انقلاب هم صداست و راهنمای عمل آنها نه گروه‌ها بلكه رهبر بزرگوار نظام حضرت آیت الله خامنه ای ـ دامت بركاته ـ است. در صورتی كه جریان‌هایی دچار كسالت و رخوت سیاسی شود حركت ملت ایران از روی آنها عبور می‌كند؛ اینك مجلس نهم با همت ملت عزیز از پشتوانه ای قوی برخوردار شده است، تكریم از مردم، توجه به خواست آنها و حل مشكلات اصلی كشور و پرهیز از مجادلات بی خاصیت است. البته دولت باید با همكاری نزدیك با مجلس زمینه‌های رفع این نواقص را فراهم كند.

از ملت شریف ایران در خلق این حركت بزرگ ملی سپاسگزاریم و همچنین از خدمات مسئولان اجرایی و نظارت بر انتخابات و رسانه‌ها همگی تشكر می‌كنیم، علاوه بر این لازم می‌دانم به خصوص از مردم انقلابی استان قم سپاسگزاری كنم كه حركتی با شكوه را در انتخابات این استان رقم زدند، امیدوارم بتوانم پاسخگوی حسن اعتماد آن عزیزان باشم.

در این میان، نقش رهبر معظم انقلاب در راهنمایی ملت و مدیریت صحنه بسیار ارزشمند و ستودنی بود و همچنین توصیه‌های مراجع عظام تقلید و نقش آفرینان سیاسی در كشور در این تحرك ملی بسیار مؤثر و قابل تقدیر است.

از طرفی توقع ملت كاملاً بجاست كه بعد از روشن شدن نتایج انتخابات رقابت‌ها به رفاقت تبدیل شود و با همدلی پیگیر خواست مطالبات مردم باشند.

در هفته گذشته، مسلمانان شاهد اقدامی به غایت زشت و غیر قابل گذشت از آمریكایی‌های اشغالگر افغانستان یعنی سوزاندن تعداد زیادی كتاب خدا (قرآن كریم). این چه وحشی گری است كه نظامیان آمریكایی در كشورهای اسلامی به راه انداخته اند؟

آقای اوباما به جای بلوف هشدار به ایران بهتر است بیش از این با احساسات مسلمانان بازی نكند، ملت‌های اسلامی خاطرات بدی از این بدمستی‌های سیاسی آمریكایی‌ها دارند و معلوم نیست كه بتوانند این احساسات ملت غیور افغان و مسلمانان را كنترل كنند.

مجلس شورای اسلامی لاابالی گری سیاسی آمریكایی‌ها را در اهانت به اسلام و قرآن محكوم می‌كند، البته باید دولت انگلیس فكری به حال وزیر خارجه خود كند، به نظر می‌رسد هم زیاد حرف می‌زند و هم حرف بی حساب. مخصوصاً آنكه درباره انتخابات ایران به زبان آورد، همگی ناشیانه و دور از حكمت بود.

وزیر امور خارجه انگلیس باید هشیار نسبت به مسائل باشد. این رفتارهای دولت انگلیس نشان می‌دهد كه تصمیم مجلس هشتم در كاهش رابطه ایران با آن كشور كاملاً به موقع و درست بود، چرا كه همین نوع قضاوت آنها حكایت از عقب افتادگی سیاسی و ندیدن واقعیات دارد.

در رسیدگی به لایحه بودجه 91 كمیسیون‌های تخصصی مجلس هر چه سریعتر نظرات خود را عرضه كنند تا در هفته آینده كمیسیون تلفیق بتواند كار خود را آغاز كند، لذا جا دارد كمیسیون‌ها در چند جلسه متوالی پیشنهادهای نمایندگان را بررسی كنند. گرچه با تأخیر دو ماهه دولت در تقدیم این لایحه به مجلس به نظر می‌رسد چاره ای جز تكرار رویه سال گذشته به صورت تنظیم بودجه برای دو ماه اول سال 91 نباشد كه مناسب است كمیسیون برنامه و بودجه محاسبات مجلس با كمك دولت متن این طرح را برای مطرح شدن در هفته آینده تنظیم و به مجلس ارائه كند. ضمناً رحلت والد مكرم همكار گرامی آقای رسایی را به ایشان و خانواده محترمشان تسلیت عرض می‌كنم.

منبع: وب سایت شخصی دکتر لاریجانی
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی