کد خبر : 502
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

موگرینی: اروپا می‌خواهد شریک اول اقتصادی ایران باشد

ایسنا/ لاریجانی: سفر هیأت اتحادیه اروپا به عملیات اقتصادی ملموسی منجر شود

ایسنا/   لاریجانی: سفر هیأت اتحادیه اروپا به عملیات اقتصادی ملموسی منجر شود

لاریجانی: سفر هیأت اتحادیه اروپا به عملیات اقتصادی ملموسی منجر شود

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، دکترعلی لاریجانی امروز (شنبه 28 فروردین‌ماه) در دیدار با فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اظهار کرد: اکنون زمان آن است که ببینیم تأثیر توافق هسته‌ای در روابط اقتصادی چگونه بوده است؛ زیرا یکی از دغدغه‌های تجار و صنعتگران ایرانی نحوه انجام معاملات بانکی است که هنوز بخشی از مشکلات آن حل نشده است و این مساله باید هر چه سریع‌تر مرتفع شود.

او تصریح کرد: انجام پروژه‌های بزرگ توسط بانک‌های کوچک، نمی‌تواند انجام پذیرد و نیازمند همکاری بانک‌های بزرگ است.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد: هر چقدر در زمینه توافق هسته‌ای پیشرفت صورت می‌گیرد مسأله آفرینی برخی از کشورها در منطقه هم بیش‌تر می‌شود و به دنبال ایجاد مشکل در به سرانجام رسیدن برجام هستند.

وی ابراز امیدواری کرد که سفر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیأت همراه به ایران به یک عملیات اقتصادی ملموس منتج شود.

لاریجانی هم‌چنین متذکر شد: عملیاتی شدن توافق هسته‌ای منوط به پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی است که ایران هم به سهم خود تلاش دارد که این همکاری به مرحله عمل برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که انتخابات دور دوم مجلس طی دو هفته آینده به انجام می‌رسد، اظهار کرد: اولویت مجلس آینده بر روی فعالیت‌های اقتصادی خواهد بود و این مجلس در زمینه همکاری اقتصادی با اروپا نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

او درخصوص مسائل منطقه‌یی نیز گفت: بحث امنیت پایدار در منطقه بسیار مهم است و ما به سهم خود تلاش می‌کنیم که به این مهم دست پیدا کنیم و امیدواریم که کشورهای منطقه هم به این نکته توجه داشته باشند که وجود گروه‌های تروریستی برای همه کشورها زیان بار خواهد بود.

هم‌چنین در این دیدار فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: من در این سفر با 7 کمیسیونر مهم به ایران سفر کرده‌ام و می‌توانم اذعان کنم که هیأتی به این بزرگی تاکنون به هیچ جای دنیا سفر نکرده است و این نشان دهنده علاقه ما به ایران و گسترش همکاری‌ها با این کشور است.

وی افزود: ما علاقمندیم که به جایگاه گذشته خود در روابط اقتصادی با ایران برگردیم و برای این کار تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم.

موگرینی تصریح کرد: پارلمان‌های دو طرف نقش مهمی در گسترش روابط اقتصادی دارند و ما از طریق پارلمان‌ها می‌توانیم به روابط خوبی دست پیدا کنیم و با تصویب قوانین سرمایه‌گذاری این امر را تسهیل کنیم.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: تلاش‌های زیادی توسط هر دو طرف ایران و اتحادیه اروپا در جهت رسیدن به توافق هسته‌ای صورت گرفت و ما امیدواریم با توجه به این که ایران به تعهدات خود در این توافق عمل کرده است؛ شاهد به انجام رسیدن تعهدات طرف مقابل هم باشیم.

او هم‌چنین خاطرنشان کرد: سرمایه سیاسی زیادی برای به نتیجه رسیدن توافق هزینه شده است و البته نتیجه آن سود برای هر دو طرف خواهد بود و باید طرف‌ها به شدت برای حفظ برجام تلاش کنند.

موگرینی اظهار کرد: نباید به لفاظی‌های سیاسی برخی از کشورها اعتنا کرد و اجازه داد به اصل برجام لطمه بزند ما می‌خواهیم که به یک توافق پایدار برسیم که نتایج ملموس اقتصادی – سیاسی را دربر داشته باشد.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به سفر هیأت‌های مختلف اروپایی به ایران، خاطرنشان کرد: اروپا تلاش می‌کند تا مشکلات بانکی را برطرف کند و دغدغه تجار و کمپانی‌های ایرانی و اروپایی را در این زمینه از بین ببرد.

وی تصریح کرد که اگر بخواهیم اروپا شریک اقتصادی اول ایران باشد باید زیرساخت‌های بانکی را فراهم کنیم.

موگرینی گفت: با شریکان آمریکایی هم در زمینه رفع موانع بانکی مذاکره داشته‌ایم و فکر می‌کنم اراده سیاسی برای حل این مشکل در واشنگتن وجود دارد.

او درباره مسائل منطقه‌یی هشدار داد: نگرش اتحادیه اروپا بر روی این مساله است که باید اتحاد و آشتی ملی در کشورهای درگیر جنگ به وجود آید و مخالف هرگونه ایده تجزیه طلبی در این کشورها هستیم و معتقدیم باید این کشورها به یک همزیستی مسالمت‌آمیز دست پیدا کنند.

موگرینی با تشکراز ایران به دلیل نقش مثبتی که در عراق داشت، خاطرنشان کرد: ما به دنبال سیستم‌های فراگیری هستیم که منافع همه در آن مدنظر قرار گیرد و این می‌تواند پایه‌ای قوی برای رسیدن به امنیت پایدار باشد و امیدوارم ایران بتواند همین نقش مثبت را در سوریه و یمن ایفا کند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد: ما به دنبال پیشگیری از وقوع حوادث جدید در لبنان هستیم و در حوزه افغانستان هم آماده همکاری با ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور هستیم، زیرا ناامنی در افغانستان به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

وی در پایان بر ضرورت نابودی تروریسم تأکید کرده و خواستار همکاری کشورها برای دستیابی به این هدف مهم شد.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی