کد خبر : 5010
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاريجاني در دانشگاه عالي دفاع ملي:

باشگاه خبرنگاران/ رسيدن به ثبات اقتصادي نياز به ايجاد تمركز بر مسائل سياسي و فرهنگي دارد

باشگاه خبرنگاران/ رسيدن به ثبات اقتصادي نياز به ايجاد تمركز بر مسائل سياسي و فرهنگي دارد

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر بخواهيم از لحاظ اقتصادي به پايداري و ثبات برسيم بايد بر مسائل سياسي و فرهنگي خود تمركز و اشتراك ايجاد كنيم چرا که در اين زمينه دچار نقص هستيم.

به گزارش خبرنگار سياسي باشگاه خبرنگاران، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در همايش جهاد اقتصادي که صبح امروز(چهارشنبه) در دانشگاه عالي دفاع ملي برگزار شد با اشاره به وضعيت اقتصادي کشور گفت: وضعيت كشور از لحاظ اقتصادي را مي‌توان در مؤلفه‌هايي چون موقعيت ژئوپولتيك، منابع غني نفت و گاز و همچنين برخي ديگر از ويژگي‌هايي که جنبه بالقوه دارد خلاصه كرد.

وي افزود: در اين 33 سال گام هاي بلندي در كشور در جهت تحقق و نهادينه كردن آنها برداشته شده است که مي‌توان به فناوري هسته‌اي و نانو در اين زمينه اشاره کرد.

لاريجاني ضمن ارائه آمارهايي درباره وضعيت اقتصادي كشور به توليد ناخالص ملي اشاره و تصريح کرد: توليد ناخالص ملي كشور حدود 700 هزار ميليارد تومان است و ما جزء بيست كشور اول دنيا در اين زمينه هستيم.

وي با بيان اينکه از لحاظ ضريب جيني وضعيت خوبي داشتيم اما وضعيت ما مطلوب نيست؛ تأکيد کرد: بايد در جهت بهبود اين امر تلاش كنيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در زمينه توليد برق 62 هزار مگاوات توليد برق داريم و در خاوريانه اول هستيم ضمن اينكه در کشورهاي عراق و عمان نيز نيروگاه‌هاي گازي تأسيس كرده‌ايم اما بايد توجه داشت که بحث "پرت برق" در کشورمان و مديريت نامطلوب در اين زمينه مشهود است.

لاريجاني در ادامه سخنان خود درباره راهکارهاي بهبود وضعيت مديريتي اظهار داشت: فعال كردن بخش خصوصي و استفاده بيشتر از جوانان مي تواند اين نقيصه را برطرف سازد.

وي همچنين با اشاره به موج گسترده بيداري اسلامي و تأثير جمهوري اسلامي ايران بر اين امر اظهار داشت: عزت كشورمان پس از پيروزي انقلاب، موجب اميد بخشي به مسلمانان در كشورهاي اسلامي شده است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: پيش از وقوع انقلاب اسلامي در ايران، مسلمانان وضعيت مطلوبي نداشته و در درجه دوم و سوم اهميت قرار داشتند اما امروز در انقلاب‌هاي خاورميانه تاثيرات الهام بخش انقلاب اسلامي ايران كاملاً مشهود است.

لاريجاني تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در منطقه به دنبال رفع مشكلات جهان اسلام است و ما به دنبال ايجاد امپراطوري و برهم زدن نظم جهان نيستيم.

وي در ادامه به مسئله هسته اي ايران اشاره کرد و اظهار داشت: غرب با مسئله هسته‌اي ايران ماجراجويانه رفتار مي كند و من يقين دارم مشكل غربي ها مسئله هسته اي نيست.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: طرح اين مسائل، بهانه‌اي براي تحت فشار قرارن دادن جمهوري اسلامي ايران است و غربي ها با تئوري "نيت‌خواني" روشي را براي مجازات جمهوري اسلامي ايران در نظر گرفته اند.

لاريجاني با بيان اينکه ادعاهاي غرب براي جامعه و ملت هاي خريدار ندارد به مذاكرات آتي ايران و 1+5 اشاره و تصريح کرد: غربي ها توجه داشته باشند اگر بخواهند با اِعمال فشار، مسير قبلي خود را ادامه دهند نه از جانب ايران و نه از جانب ملت هاي منطقه چيزي عايدشان نخواهد شد.

وي تأکيد کرد: غربي‌ها با دنبال كردن اين مسير اشتباه با دو ضرر مواجه خواهند شد، نخست اينكه دستاوردي از مذاكرات نخواهند داشت و ديگر اينکه آبروي خودشان را بين ملت هاي منطقه از بين خواهند برد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي، همچنين به پرونده ساختگي ترور سفير عربستان اشاره کرد و اظهار داشت: آنها با مطرح كردن اين قضيه نيز موفق نخواهند بود و موفق به فريب ملت‌ها نخواهند شد.

لاريجاني با اشاره به تلاش‌هاي غرب براي مطرح شدن مجدد دعواي شيعه و سني در منطقه گفت: ما شيعه هستيم اما از همه انقلاب هايي كه در كشورهاي سني اتفاق افتاد حمايت كرده‌ايم .

وي با طرح اين سؤال که "ما از حماس دفاع مي كنيم، آيا آنها شيعه هستند" افزود: ما به دنبال وحدت در منطقه هستيم و من ترديد ندارم كه اقدامات و تحركات اختلاف افکنانه، مورد حمايت سرويس هاي اسرائيل و صهيونيست‌هاست.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه مي توان روابط خوبي با اروپا داشت، به روابط ايران و اروپا اشاره و تصريح کرد: البته نه آن كشورهاي اروپايي كه با آمريكا هم پيمان هستند؛ اروپايي‌ها بايد مراقب سنگ اندازي هاي آمريكا باشند چرا كه آمريكا منافع خودش را بر كشورهاي اروپايي ترجيج مي دهد.

لاريجاني با اشاره به نام‌گذاري تيز هوشانه رهبر معظم انقلاب براي امسال با عنوان "جهاد اقتصادي" گفت: اگر بخواهيم از لحاظ اقتصادي به پايداري و ثبات برسيم بايد بر مسائل سياسي و فرهنگي خود تمركز و اشتراك ايجاد كنيم چرا که در اين زمينه دچار نقص هستيم.

وي اظهار داشت: نقدينگي بيش از حد در كشور موجب به وجود آمدن بحران اخير در بازار ارز و دلار شده است و در اين شرايط مردم به سمت سرمايه گذاري نمي روند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي راه حل بحران اقتصادي اخير در كشور را سهل كردن فضاي براي سرمايه گذاري و فراهم كردن شرايط توليد دانست و افزود: حضور مردم مي تواند در اقتصاد جهش ايجاد كند و جهاد اقتصادي نيز به همين معناست.

لاريجاني از تصويب قانون يا طرح تسهيل فضاي كسب و كار در مجلس خبر داد و تصريح کرد: هدف از اين امر، سهل كردن فضاي براي سرمايه گذاري است.

وي افزود: اگر مي خواهيم راه فعاليت دشمنان را سد کرده و به رشد اقتصاد كشور کمک کنيم بايد رفتاري مبتني بر عقلانيت داشته باشيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به بسترهاي سرمايه گذاري در كشور اظهار داشت: سياسيون بايد بستر سرمايه گذاري را در كشور فراهم كنند.

لاريجاني با انتقاد از دعواها و نزاع‌هاي سياسي در كشور گفت: وقت براي دعواها و نزاع‌هاي سياسي بسيار است و با اين شرايط نمي توان به اقتصاد و سياست كشور سر و سامان داد .

وي در پايان خاطرنشان کرد: اميدوارم برگزاري اين گونه همايش ها دستاوردهاي مفيدي براي كشورو جامعه داشته باشد./ش3

کلید واژه :

علي لاريجاني

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی