کد خبر : 501
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛

ایرنا/ لاریجانی: انتظار داریم سفر هیأت اتحادیه اروپا به عملیات اقتصادی ملموسی منجر شود

ایرنا/ لاریجانی: انتظار داریم سفر هیأت اتحادیه اروپا به عملیات اقتصادی ملموسی منجر شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:انتظار داریم كه سفر هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران به عملیات اقتصادی ملموسی منجر شود.

 

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی عصر امروز -شنبه- در دیدار فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این مطلب افزود: اكنون زمان آن است كه ببینیم تأثیر توافق هسته ای در روابط اقتصادی چگونه بوده است؛ زیرا یكی از دغدغه های تجار و صنعتگران ایرانی نحوه انجام معاملات بانكی است كه هنوز بخشی از مشكلات آن حل نشده است و این مسئله باید هرچه سریعتر مرتفع شود.

لاریجانی تصریح كرد: انجام پروژه های بزرگ توسط بانك های كوچك، نمی تواند انجام پذیرد و نیازمند همكاری بانك های بزرگ است.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: هر چقدر در زمینه توافق هسته ای پیشرفت صورت می گیرد مسأله آفرینی برخی از كشورها در منطقه هم بیشتر می شود و به دنبال ایجاد مشكل در به سرانجام رسیدن برجام هستند.

لاریجانی ابراز امیدواری كرد كه سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیأت همراه به ایران به یك عملیات اقتصادی ملموس منتج شود.

وی همچنین متذكر شد: عملیاتی شدن توافق هسته ای منوط به پیشبرد فعالیت های اقتصادی است كه ایران هم به سهم خود تلاش دارد كه این همكاری به مرحله عمل برسد.

رئیس مجلس با اشاره به اینكه انتخابات دور دوم مجلس طی دو هفته آینده به انجام می رسد،اظهارداشت: اولویت مجلس آینده بر روی فعالیت های اقتصادی خواهد بود و این مجلس در زمینه همكاری اقتصادی با اروپا نقش مهمی ایفا خواهد كرد.

وی درخصوص مسائل منطقه ای افزود: بحث امنیت پایدار در منطقه بسیار مهم است و ما به سهم خود تلاش می كنیم كه به این مهم دست پیدا كنیم و امیدواریم كه كشورهای منطقه هم به این نكته توجه داشته باشند كه وجود گروه های تروریستی برای همه كشورها زیان بار خواهد بود.

 

** اروپا می خواهد شریك اول اقتصادی ایران باشد

همچنین در این دیدار فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ،گفت: من در این سفر با 7 كمیسیونر مهم به ایران سفر كرده ام و می توانم اذعان كنم كه هیأتی به این بزرگی تاكنون به هیچ جای دنیا سفر نكرده است و این نشان دهنده علاقه ما به ایران و گسترش همكاری ها با این كشور است.

وی افزود: ما علاقه مندیم كه به جایگاه گذشته خود در روابط اقتصادی با ایران برگردیم و برای این كار تمام تلاش خود را به كار گرفته ایم.

موگرینی تصریح كرد: پارلمان های دو طرف نقش مهمی در گسترش روابط اقتصادی دارند و ما از طریق پارلمان ها می توانیم به روابط خوبی دست پیدا كنیم و با تصویب قوانین سرمایه گذاری این امر را تسهیل كنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح كرد: تلاش های زیادی توسط هردو طرف ایران و اتحادیه اروپا درجهت رسیدن به توافق هسته ای صورت گرفت.

وی گفت: ما امیدواریم با توجه به اینكه ایران به تعهدات خود در این توافق عمل كرده است؛شاهد به انجام رسیدن تعهدات طرف مقابل هم باشیم.
 

*نباید به لفاظی های سیاسی برخی از كشورها اعتنا كرد

موگرینی همچنین خاطرنشان كرد: سرمایه سیاسی زیادی برای به نتیجه رسیدن توافق هزینه شده است و البته نتیجه آن سود برای هر دو طرف خواهد بود و باید طرفین به شدت برای حفظ برجام تلاش كنند.

موگرینی اظهارداشت: نباید به لفاظی های سیاسی برخی از كشورها اعتنا كرد و اجازه داد به اصل برجام لطمه بزند ما می خواهیم كه به یك توافق پایدار برسیم كه نتایج ملموس اقتصادی – سیاسی را دربر داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به سفر هیأت های مختلف اروپایی به ایران ،خاطرنشان كرد: اروپا تلاش می كند تا مشكلات بانكی را برطرف كند و دغدغه تجار و كمپانی های ایرانی و اروپایی را در این زمینه از بین ببرد.

وی تصریح كرد كه اگر بخواهیم اروپا شریك اقتصادی اول ایران باشد باید زیرساخت های بانكی را فراهم كنیم.

موگرینی گفت: با شركای آمریكایی هم در زمینه رفع موانع بانكی مذاكره داشته ایم و فكر می كنم اراده سیاسی برای حل این مشكل در واشنگتن وجود دارد.
 

*مخالف هرگونه ایده تجزیه طلبی در كشورها هستیم

وی درخصوص مسائل منطقه ای هشدار داد: نگرش اتحادیه اروپا بر روی این مسئله است كه باید اتحاد و آشتی ملی در كشورهای درگیر جنگ به وجود آید و مخالف هرگونه ایده تجزیه طلبی دراین كشورها هستیم و معتقدیم باید این كشورها به یك همزیستی مسالمت آمیز دست پیدا كنند.

موگرینی با تشكراز ایران به دلیل نقش مثبتی كه در عراق داشت،خاطرنشان كرد: ما به دنبال سیستم های فراگیری هستیم كه منافع همه در آن مدنظر قرار گیرد و این می تواند پایه ای قوی برای رسیدن به امنیت پایدار باشد و امیدوارم ایران بتواند همین نقش مثبت را در سوریه و یمن ایفا كند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأكید كرد: ما به دنبال پیشگیری از وقوع حوادث جدید در لبنان هستیم و درحوزه افغانستان هم آماده همكاری با ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در این كشور می باشیم،زیرا ناامنی در افغانستان به نفع هیچ یك از طرفین نیست.

وی در پایان بر ضرورت نابودی تروریست تأكید كرده و خواستار همكاری كشورها برای دستیابی به این هدف مهم شد.

به گزارش ایرنا، فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صدر یك هیات عالی شامل 7 كمیسیونر از این اتحادیه امروز صبح به تهران آمد و با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان دیدار و گفت و گو كرد.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی