کد خبر : 5004
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

تابناک/ لاريجاني: پايداري اقتصادي، مستلزم تنيده شدن ملزومات سياسي و فرهنگي است

تابناک/ لاريجاني: پايداري اقتصادي، مستلزم تنيده شدن ملزومات سياسي و فرهنگي است

رييس مجلس شوراي اسلامي، ملزومات سياسي و فرهنگي را از نيازهاي اساسي جهاد اقتصادي دانست و تأكيد كرد: برخي از دعواهاي حيدري و نعمتي، جز بر هم زدن آرامش و امنيت سرمايه‌گذاران نتيجه‌اي نداشته و مانع از سرمايه‌گذاري مي‌شود.

به گزارش «تابناک»، علي لاريجاني كه در همايش «جهاد اقتصادي با تكيه بر بهره‌وري ملي» در دانشگاه عالي دفاع ملي سخنراني مي‌كرد، از آمادگي كميسيون‌هاي مجلس براي استفاده از نتايج اين همايش سخن گفت.

وي با بيان اين‌كه بايد ارزيابي اجمالي از نقاط قوت و ضعف كشور و اهدافي ـ كه براي تحقق جهاد اقتصادي در نظر گرفته شده ـ داشت، گفت: برخي از ويژگي‌ها، جنبه‌هاي طبيعي نظير موقعيت ژئوپلتيك يا منابع غني نفت و گاز كه امتيازات خدادادي برجسته‌اي به شمار مي‌رود، داشته و برخي از آنها جنبه بالقوه براي پرش دارد، اما برخي ويژگي‌ها با تلاش‌هاي 33 سال گذشته به دست آمده است.

لاريجاني پيشرفت‌هاي علمي و فناوري به ويژه در تكنولوژ‌ي‌هاي هسته‌‌اي، نانو و بايو را از مهمترين اين فناوري‌ها برشمرد و افزود: ايران در برخي از فناوري‌ها رتبه بالايي را به دست آورده و توليد ناخالص ملي به هشتصد هزار ميليارد تومان رسیده كه از اين حيث، جزو بيست كشور اول جهان هستيم.

رييس مجلس افزود: ضريب جيني كشور نسبت به گذشته بهتر شده، ولي در حد مطلوب نيست؛ افزون بر آن، در برخي فناوري‌ها همچون برق پيشرفت‌هايي خوبي داشته‌ايم و ميزان برق نصب شده كشور، بالغ بر 62 هزار مگاوات است كه در سطح خاورميانه رتبه نخست و در سطح جهان رتبه هفدهم را به دست آورده‌ايم. در زمينه خطوط برق به دیگر كشورها اتصالات انجام شده و در اين حوزه نيروي انساني خوبي داريم.

نماينده مردم قم با تأكيد بر اين ‌كه با وجودي كه موفق به صادرات برق به برخي كشورها و نفت به نيروگاه گازي در كشورهايي نظير عراق و عمان شده‌ايم، ولي از دو مسأله رنج مي‌بريم، گفت: هدررفت برق و نبود مديريت منابع برقي، از جمله چالش‌هاي صنعت برق كشور است كه البته با فعال شدن و به خدمت گرفتن توان نيروي جوان بخش خصوصي قابل رفع است.

وي با تبيين شرايط داخلي و بين‌المللي كشور گفت: كشورهاي غربي چند موضوع را دنبال مي‌كنند؛ از جمله تنگ كردن شرايط اقتصادي ايران كه مهمترين محور اقدامات آنان را تشكيل مي‌دهد. رييس‌جمهور آمريكا از استراتژي تحريم‌هاي اقتصادي ايران به صراحت نام برده است.

لاريجاني احياي دعواي شيعه و سني را يكي ديگر از سياست كشورهاي استعمارگر برشمرد و افزود: ايران كشوري شيعه است، ولی از همه قيام‌هاي اخيري كه در كشورهاي سني‌نشين در منطقه رخ داده، دفاع كرده است؛ از جمله قيام‌هاي مردمي در كشورهاي مصر، الجزاير، ليبي و بحرين. دفاع ايران از حماس و كشورهاي سني يك استراتژي است و هدف اين استراتژي، عزتمند كردن جهان اسلام است.

وي یادآور شد: ترديدي ندارم كه سرويس‌هاي اطلاعاتي غربي و اسرائيل در پي برافروختن آتش دعواي سني و شيعه هستند؛ اما همكاري سرويس‌هاي برخي از كشورهاي عربي و سرويس‌هاي اسرائيلي در اين موضوع قابل تأمل است.

رييس مجلس شوراي اسلامي، پايدار شدن شرايط اقتصادي كشور را مستلزم به هم تنيده شدن ملزومات سياسي و فرهنگي دانست و خاطرنشان كرد: آرايش و مهندسي چنين صحنه‌اي از سوي دشمن با محوريت تحريم‌هاي بانكي و نفتي ايران در حال دنبال شدن است و نام‌گذاري سال جاري به نام «جهاد اقتصادي» تيزهوشي مقام معظم رهبري را نشان مي‌دهد. استراتژي اقتصادي از راهبردهاي جهاد اقتصادي است كه بايد در كنار ملزومات سياسي و فرهنگي به كار گرفته شود تا در راه توليد و صادرات نقش محوري داشته باشد.

لاريجاني افزود: با توجه به اوضاع کنونی اقتصاد، توليد با كمتر از 80 درصد ظرفيت خود در حال فعاليت است.

به گفته وي، نوسانات قيمت ارز و طلا، اصلي‌ترين دليل گرايش سرمايه‌هاي كلان به اين بازار و تلاطم قيمتي نرخ طلا و ارز موجب حفظ ارزش سرمايه‌ها و افزايش مبالغ سرمايه‌گذاري شده در اين بازار شده است.

نماينده مردم قم افزود: افزايش نقدينگي و نبود مديريت و هدايت اين منابع به توليد و سرمايه‌گذاري، موجب هجوم حجم شديد نقدينگي به بازار طلا و ارز شد، در حالي كه بايد رونق اقتصادي ايجاد و اين حجم عظيم نقدينگي صرف توسعه بازار كسب و كار مي‌شد.

لاريجاني سرمايه‌گذاري آسان در بخش‌هاي صنعت، كشاورزي، دامپروري و دیگر بسترهاي اقتصادي را اصلي‌ترين راهكارهاي اقتصادي‌اش خواند و افزود: در قانون برنامه پنجم توسعه، ‌تصميم‌سازي با كمك مردم را دنبال مي‌كنيم، همچنين در قانون تسهيل فضاي كسب و كار نيز در پي فربه‌ شدن توليد برآمديم.

وي تأكيد كرد: نبايد در پي واردات بود؛ هر چند كه ممكن است اثر مسكني داشته باشد، توليدكننده را ناامید مي‌كند.

رييس مجلس شوراي اسلامي، تسهيلات بانكي، اصلاح مقررات، تسهيل شرايط كسب و كار و مردمي كردن اقتصاد را از بسترهاي جهش اقتصادي عنوان كرد.

وي افزود: ملزومات سياسي و فرهنگي از نيازهاي اساسي جهاد اقتصادي است و البته رسانه‌ها در اين راه، نقش تأثيرگذاري دارند.

لاريجاني با اشاره به برخي رفتارهاي نادرست برخي رسانه‌ها گفت: وقتي رسيدگي به طرح بهبود مستمر فضاي كسب و كار در مجلس آغاز شد، يكي از رسانه‌ها گفت كه اين طرح تنها يك درصد مردم را شامل مي‌شود، در حالي كه اين سخن، سخن غيرعقلاني و عوام‌گرايانه است.

وي افزود: اگر فعل سياسي در درون خودش از عقلانيت برخوردار باشد، از سوي جامعه پذيرفته مي‌شود. اگر بخواهيم كمي فضاي داخلي كشور را به سوي مسائل عقلاني هدايت كنيم، بايد تنش‌ها و دعواهاي داخلي كاهش يابد، چرا كه برخي از دعواهاي حيدري و نعمتي جز به هم زدن آرامش و امنيت هيچ حاصلي نداشته است. وقت براي دعوا و اوقات تلخي سياسي هست، بايد شرايط سياسي را براي توسعه سرمايه‌گذاري فراهم كرد، چرا كه برخي دعواها كه جنبه كينه‌توزانه دارد، مانع از سرمايه‌گذاري شده است؛ به تعبيري روشن‌تر، سايش‌هاي فرعي، مانع از تمركز اذهان در بخش اقتصاد شده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش گفت: در ادبيات بين‌الملل، سخن از تغيير توازن منطقه‌اي به دليل پيشرفت‌هاي علمي و اقتصادي ايران مطرح است. اين كشورها در موضوع هسته‌‌اي ايران، برخوردهاي ماجراجويانه‌اي دارند و نشانه‌هايي بروز مي‌دهند كه انسان درمی‌يابد، مسأله فشارهاي كشورهاي غربي، دستيابي ايران به پيشرفت‌هاي هسته‌‌اي نيست، بلكه آنان خواهان هموار ماندن مسير حركتشان در منطقه خاورميانه براي استمرار تأمين منافعشان هستند.

وي با بيان اين‌كه دوچندان شدن فشارهاي غربي موجب كاهش جايگاه ايران در منطقه و جهان نمي‌شود، يادآور شد: كشورهاي غربي براي آغاز مذاكرات دوباره با جمهوري اسلامي ايران، توجه داشته باشند كه با فشار، موفقيتي به دست نخواهند آورد.

لاريجاني يادآور شد: كشورهاي پاكستان و اسرائيل سلاح هسته‌‌اي دارند، ولي چون رفقاي كشورهاي غربي هستند مخالفتي با کارهای آنان نمي‌شود.

رييس مجلس بار ديگر تأكيد كرد:‌ با تهديد، فشار و ترساندن، چيزي از ايران كاسته نمي‌شود، افزون بر آن‌كه آبروي اين كشورها در سطح منطقه مي‌رود.

وي در بخش ديگري از سخنانش، ماجراي ترور سفير عربستان در آمريكا را ساختگي و خنده‌دار خواند و افزود: كشورهاي غربي با دستاویز قرار دادن مبارزه با تروريسم، صحنه ساختگي ترور سفير عربستان را درست كردند كه بعدها مشخص شد، فردي كه دستگير كرده‌اند، فردي ترياكي است. اين رفتار كشورهاي غربي، حكايت از مسخره بودن چنين سياست‌هايي دارد.

لاريجاني پرونده حقوق بشر را از موضوعات مورد علاقه كشورهاي غربي عنوان كرد و افزود: اين كشورها با باز نگه داشتن پرونده حقوق بشر مي‌خواهند كاري كنند كه كشورهايي نظير ايران كه سران آنها با كشورهاي غربي همراهي ندارند به نام حقوق بشر، از حقوقشان محروم شوند و به همين دليل است كه براي ايران همواره مشكل‌تراشي مي‌كنند و بايد بدانند كه موفقيت نصيبشان نخواهد شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی