کد خبر : 4984
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني: مجلس هشتم پرخاشگر نبود/ بيش از 70درصد نمايندگان مجلس هشتم به مجلس نهم راه يافتند

ایسنا/ لاريجاني: مجلس هشتم پرخاشگر نبود/ بيش از 70درصد نمايندگان مجلس هشتم به مجلس نهم راه يافتند

رييس مجلس شوراي اسلامي، سوال از رييس جمهور را امري عادي دانست و گفت: نبايد اين موضوع را بزرگ و پيچيده كرد؛ سوال نمايندگان از رئيس جمهور رفتاري دموکراتيک و منطقي است.

 

به گزارش خبرنگار پارلماني ايسنا، علي لاريجاني شب گذشته با حضور در برنامه بيست‌ودو شبكه دو سيما از ارايه تنخواه به دولت براي دو ماه ابتدايي سال آينده و تعيين تكليف لايحه بودجه تا پايان ارديبهشت ماه سال 1391 خبر داد.

 

وي همچنين عنوان كرد كه سوال از رئيس جمهور چهارشنبه اين هفته در دستور كار مجلس قرار دارد.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس، با اشاره به اينكه لايحه بودجه 91 در آستانه نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي به مجلس ارسال شد افزود:‌ زمان تحول لايحه بودجه در آيين‌نامه داخلي مجلس 15 آذر ماه تعيين شده است و مجلس شوراي اسلامي بيش از دو ماه زمان نياز دارد تا پيشنهادات نمايندگان، كميسيون‌هاي تخصصي و جمع‌بندي نهايي در كميسيون تلفيق آن را آماده ارائه به صحن علني مجلس كند اما دولت امسال اين لايحه را 15 بهمن ماه و با دو ما تاخير به مجلس فرستاد كه با انتخابات مجلس تلاقي كرد.

 

وي با اشاره به ديدارش با معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور، گفت: در ديداري كه با ايشان داشتم خواستار ارسال لايحه بودجه با توجه به انتخابات مجلس در اول آذر ماه شده بودم ولي اينطور نشد.

 

لاريجاني با بيان اينكه روند بررسي‌هاي لايحه بودجه 91 طي اين هفته در كميسيون‌هاي تخصصي به پايان مي‌رسد، گفت: جلسات كميسيون تلفيق از امروز آغاز مي‌شود.

 

رييس‌مجلس افزود: اين هفته، هفته پاياني كار مجلس است و تشكيل جلسه مجلس براي بررسي بودجه در يكشنبه هفته آينده دردي را دوا نمي‌كند، بنابراين براي اينكه دست دولت خالي نماند به دولت تنخواه مي‌دهيم.

 

وي افزود: پس از تعطيلات نوروز كميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 90 را بررسي و كار اين لايحه تا پايان ارديبهشت در صحن علني مجلس به پايان مي‌رسد.

 

نماينده مردم قم با اشاره به مشاركت مردم در نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: مهم‌ترين بعد انتخابات، مشاركت مردم در سرنوشتشان بود كه معياري مهمي براي مردم‌سالاري ديني است به عبارت ديگر هرچه اين پيوند عميق‌تر باشد، قوه‌اي كه به وجود مي‌آيد با پشتوانه‌اي عميق‌تر تشكيل مي‌شود.

 

وي افزود: البته قاعدتا هرچه تعداد بيشتري در انتخابات شركت كنند، افراد نخبه‌تري وارد مجلس مي‌شوند از اين جهت مي‌توان به كارآمدي مجلس آينده اميدوار بود.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به برخي تبليغات منفي پيش از انتخابات يادآور شد: طوفاني تبليغاتي قبل از انتخابات برپا شده بود كه شرايط داخلي كشور را نامناسب نشان دهد، شايد دشمنان هم به دليل انقلاب‌هاي منطقه نگاه‌هاي ريب‌آميز هم داشتند كه نشان دهند مركز انقلاب كه اين روح را در كالبد انقلاب‌هاي منطقه دميده است خودش از پشتوانه محكمي برخوردار نيست و اين فشارها غيرطبيعي بود.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس افزود: هرچند گراني و تورم دلخوري‌هاي داخلي را به وجود آورده بود اما مشاركت مردم در انتخابات پايداري ملت را نشان داد.

 

وي افزود: بايد گفت برخي از مشكلات داخلي روي تصميمات كلان سايه نمي‌اندازد مشاركت مردم يك سرمايه ملي است كه ملت در بزنگاه‌ها در صحنه‌ها حضور يافته و فضاي غبارآلود را كنار مي‌زنند و اگر اين چنين نبود دچار طوفان‌هايي مي‌شديم و طعنه و فشارها بيشتر مي‌شد ولي اكنون شرايط آرامي است و بايد به صورت احترام‌آميزي به راي مردم خضوع كرد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تبيين اقداماتي كه مجلس نهم انجام خواهد داد افزود: اين مجلس بايد وقتش را از حاشيه به متن متمركز كند، اما سوال اينست كه متن در شرايط فعلي چيست؟ مشكلات اقتصادي نظير تورم، ‌اشغال و گراني از جمله موضوعات اصلي است كه با همكاري سه قوه بايد حل شود.

 

نماينده مردم قم خواستار به وجود آمدن رونق اقتصادي از طريق بهبود فضاي كسب و كار شد و افزود: سرمايه‌گذاري در ايران از مرحله رفتن به ادارات تا به نتيجه رسيدن آن حدود 300 روز به طول مي‌انجامد در حالي كه اين زمان در برخي از كشورها حداكثر 30 تا 60 روز است، البته مجلس در قانون برنامه پنجم چند ماده به تصويب رساند كه اين مدت به دو ماه كاهش يابد.

 

وي افزود: قانون تسهيل فضاي كسب و كار نيز اخيرا در مجلس تصويب شد، اساسا بايد تصميم‌سازي بين مسئولان و مردم به وجود آيد، سرمايه‌گذاري‌ها انجام شده ولي به 80 درصد توليد اسمي هم نرسيده است بايد خيلي تلاش كرد تا در مجلس آينده وقت صرف اين امور شود.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم با بيان اينكه رونق اقتصادي در شرايط سياسي آرام محقق مي‌شود، افزود: سرمايه‌گذاري هيچگاه در فضاي غبار‌آلود و تند انجام نمي‌شود و اصلا شايد يكي از دلايل افزايش نرخ ارز و طلا همين عامل باشد، اگرچه رشد نقدينگي نيز بر آن موثر بوده است.

 

وي، پرداختن به مسائل بين‌المللي و منطقه‌اي را ديگر وظيفه مجلس نهم برشمرد و افزود: اين مجلس بايد مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي را به صورت دائم رصد كند و نبايد ظرفيت مجلس از بين برود، موقعيت ايران و مخاطرات آن وجود دارد از اين رو ديپلماسي پارلماني بايد هوشمندانه و دقيق دنبال شود.

 

لاريجاني، پرداختن به امور فرهنگي و اجتماعي را از ديگر توصيه‌هايش به نمايندگان نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي عنوان كرد و افزود: مجلس بايد در امور فرهنگي، استراتژي روشني داشته باشد؛ فرهنگ هميشه شرايط اقتصادي بهتري را به وجود مي‌آورد، ديانت و سنت كه در فرهنگ مردم است تاثيرگذاري و اطمينان‌بخشي بيشتري به جامعه مي‌دهد.

 

وي افزود: مسائل مطرح شده از جمله مسائل مهمي است كه موجب سامان يافتن حركت مجلس نهم مي‌شود.

 

لاريجاني در بخش ديگري از سخنانش در ارزيابي از عملكرد مجلس هشتم گفت: اين مجلس از قوه متفكره‌ خوبي برخوردار بود، البته نمي‌شود گفت كه اين خصوصيت را در همه مسائل رعايت كرد.

 

وي مبنا قرار گرفتن تجربه و تخصص كاري را از خلاء‌‌هاي قانون انتخابات دانست و افزود: در قانون انتخابات مثلا مدرك ورود افراد به رقابت‌هاي انتخابات فوق ليسانس تعيين شده است ولي هيچ كجاي اين قانون درباره تجربه و تخصص كاري موضوعي نيامده است.

 

لاريجاني با اشاره به عملكرد تقنيني مجلس هشتم گفت: در اين مجلس بيش از 300 قانون مهم به تصويب رسيد كه شرايط كلي كشور را منظم مي‌كند، برخي كميسيون‌ها نظير كميسيون‌هاي قضايي و حقوقي و كشاورزي پنج شش قانون مادر توليد و به مجلس ارائه كردند اما برخي ديگر از كميسيون‌ها ضعيف عمل كردند؛ كميسيون انرژي نيز قانون نفت و گاز را به عنوان دومين قانون تاثيرگذار خود به مجلس ارائه كرده است.

 

نماينده مردم قم با بيان اينكه جنبه نظارتي در مجلس هشتم شرايط جديدي يافت، گفت: با اصلاح آيين‌نامه داخلي مجلس كميسيون‌هاي تخصصي فعال‌تر شدند، همچنين معاونت نظارت تشكيل شد، با اين اتفاقات سوال از وزرا كه قبلا حالت آويزان و بلاتكليفي داشت در كميسيون‌ها مطرح و گزارش آن به صحن علني داده مي‌شود و پس از آن مجلس درباره گزارش كميسيون راي‌گيري كرده و در صورت ضرورت به وزير مربوطه كارت زرد مي‌دهد، هرچند كه آيين‌نامه بايد غني‌تر شود.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تبيين تعادل‌بخشي جنبه قانون‌گذاري و نظارتي در مجلس هشتم گفت: هر دوي اين موضوعات نصف حقيقت است ازدياد قانون غلط نيست طي 33 سال گذشته و حتي قبل از انقلاب انباشت قوانين وجود داشته است، از اين رو معاونت قوانين مجلس مسئول اين كار شد و اكنون حدود 10 مورد انجام شده است كه بايد در مجلس نهم تعيين تكليف شود.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم با بيان مثال‌هايي گفت: به طور مثال قانون تجارت كه از قوانين مادر و قديمي است حدود هزار ماده دارد كه بايد اصلاح مي‌شد، طي چهار سال مجلس هشتم روي آن كار شد و اكنون روزهاي آخر خود را در كميسيون تخصصي براي تصويب و اجرا به صورت اصل هشتادوپنجي سپري مي‌كند يا قانون ايمني زيستي كه قبلا وجود نداشت در اين مجلس به تصويب رسيد؛ قانون نظام بهره‌وري كشاورزي و دامپروري نيز چنين وضعي دارد.

 

وي افزود: قانون نظام بهره‌وري كشاورزي و دامپروري موجب بهبود بهره‌وري در اين دو بخش مي‌شود.

 

لاريجاني افزود: برخي قوانين تصويب شده در مجلس هشتم تعديل قوانين گذشته بوده است مثل قانون اتباع خارجي كه بايد با توجه به شرايط جديد اصلاح مي‌شد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد انتظار از مجلس بايد متناسب با شرايط باشد، اگرچه مجلس مي‌توانست با وزرا كه در كارشان اشكال داشت سخت‌گيرانه‌تر برخورد كند اما حوادثي نظير حوادث سال 88 موجب شد مجلس با متانت بيشتري برخورد كند؛ مجلس در اين شرايط مقابل فتنه‌گران داخلي و خارجي به نحوه‌ي رفتار كرد تا شرايط آرام شود، به عبارتي ديگر اين نوع نظارت‌ها متناسب با شرايط سياسي، تصميم‌گيري شد، در آينده نيز بايد به همين روال عمل شود.

 

وي در پاسخ به اين پرسش كه برخي نمايندگان معتقدند مجلس هشتم گاهي رفتار منفعلانه و به دور از شان مجلس داشته است، گفت: مجلس هشتم از نظر استقلال نسبت به گذشته، ممتاز بود البته افراد در مجلس عقايد مختلفي دارند اما مجلس منصفانه و مستقل عمل كرد، اين مجلس با درك همه شرايط داخلي و خارجي، عمل كرد هرچند كه ممكن است خطاها و اشتباهاتي مرتكب شده باشند ولي در كل حوادث را با نگاهي دقيقي رصد كرد.

 

لاريجاني افزود: فرض كنيد در استيضاح يك وزير ممكن بود تخلفاتي مشاهده شود ولي مجلس با ارزيابي همه شرايط، آشفتگي‌هاي احتمالي را مد نظر قرار مي‌گرفت، البته ممكن است برخي اين رفتار مجلس را منفعلانه تعبير كنند يا در قانون هدفمندسازي يارانه‌ها كه مجلس آن را اصلاح كرد چنين شد هر چند كه اين قانون پس از اصلاح نيز به درستي اجرا نشده است، در قوانين بودجه و برنامه نيز همين روند وجود دارد، قانون برنامه در مجلس تغيير زيادي كرد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي متذكر شد: برخي موارد در قوانين به تصويب رسيده است ولي در دولت اجرا نشده است.

 

نماينده مردم قم با اشاره به دلايل نمايندگان براي تصويب قانون بيمه بيكاري گفت: بايد بپذيريم كه در كشور تعداد زيادي بيكار داريم، آيا نظام نبايد براي افرادي كه بيكار شده‌اند و يا افرادي كه اصلا كاري نداشته‌اند، فكري كند؟ قانون بيمه بيكاري به اين مسائل پرداخته است؛ بيكار شدن فرد شاغل و يافتن راه كار براي شاغل شدن افراد بيكار از تدابير قانون بيمه بيكاري است.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم تاكيد كرد: اين مجلس گام‌هاي دقيقي برداشته است هرچند كه ممكن است برخي كارهاي آن را نپذيرند.

 

لاريجاني در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به نوع ارتباط مجلس و دولت گفت: در راس امور بودن مجلس ربطي به تقابل مجلس و دولت ندارد، مجلس يك قوه مستقل و از اركان نظام است اما استقلال بايد معنا شود؛ استقلال نبايد به معناي تقابل و يا تحت امر قوه ديگر قرار گرفتن، تعريف شود، استقلال يعني مجلس به طور مستقل، صلاح مردم را تشخيص و به آن عمل كند و اين به معناي تقابل با ساير قوا نيست.

 

وي با تاكيد بر اينكه مزاج‌هاي مختلف سياسي رفتارهاي مختلفي را از مجلس توقع دارند، گفت: قواي سه گانه بايد يك دل به فكر مسائل و منافع عمومي باشند و مجلس هشتم جنس پرخاشجويي نداشت، حق مجلس پايداري و دفاع از حقوق ملت به ويژه در مسائلي است كه از سوي قواي ديگر درست عمل نمي‌شد.

 

منتخب مردم قم در مجلس نهم با ارزيابي دلايل ريزش نمايندگان مجلس هشتم در رقابت‌هاي انتخاباتي 12 اسفند گفت: با بررسي آمار مشخص مي‌شود كه سه نماينده مجلس هشتم به رحمت ايزدي پيوستند، دو نماينده نيز وزير شدند، 34 نماينده رد صلاحيت شدند و 28 نماينده اصلا ثبت‌نام نكردند و در مجموع از 290 نماينده فعلي مجلس حدود 220 نفر وارد رقابت‌هاي انتخاباتي شدند، از اين تعداد 75 نفر در دور اول انتخاب شدند و بيش از 40 نفر نيز به دور دوم رفتند بنابراين اگر مبنا 220 باشد بيش از 70 درصد نمايندگان مجلس هشتم به مجلس نهم راه يافته‌اند.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه در رقابت‌هاي انتخاباتي هميشه‌ توانمندي افراد در انتخاب مجددشان موثر نيست، گفت: مسائل منطقه‌اي و امواج كلان سياسي كشور در انتخاب مجدد افراد موثر است، به طور مثال تعداد زيادي از روسا و اعضاي كميسيون‌هاي قضايي كشاورزي با وجود عملكرد خوب راي نياوردند ولي برخي از اعضا و كميسيون‌هاي كم‌كار مجددا راي آوردند پس كارآمدي كميسيون‌هاي اثر چنداني در انتخاب مجدد افراد ندارد.

 

وي افزود: نماينده سراغ دارم كه طي چهار سال مجلس هشتم حتي يك اظهارنظر هم نداشته است ولي با راي بالايي به مجلس نهم راه يافته است، در مقابل نماينده ديگري را مي‌شناسم كه درباره حدود 700 ماده اظهار نظر كرده است ولي به مجلس نهم راه يافت.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم با بررسي آثار رفتارهاي منطقه‌اي و ملي نمايندگان و تاثيرگذاري آن بر انتخاب مجددشان خاطرنشان كرد: در كشور احزاب قوي نداريم، تشكل‌هاي سياسي هنگام انتخابات پديد مي‌آيند كه نقش حزب را ندارند، اگر حزب وجود داشته باشد افراد موثر از طريق ليست‌هاي ارائه شده پيروز مي‌شوند.

 

نماينده مردم قم افزود: در مجلس هشتم تلاش شد قانون انتخابات طوري سازمان يابد كه انتخابات استاني- شهري شود، به عبارت ديگر يك قانون براي احزاب و يك قانون براي شوراها نوشته شد تا قدري از بار مجلس بر دوش شوراها قرار گيرد ولي اين قانون نيمه كاره ماند، اگر اين قانون در مجلس نهم تعيين تكليف شود موجب سامان يافتن موضوع مي‌شود.

 

لاريجاني خواستار شكل‌گيري نگاه ملي در نمايندگان شد و افزود: در ابتداي دوره هشتم در بازديدي كه از يكي از قالي‌بافي‌هاي شهرستان قم داشتم كاركنان اين قالي‌بافي از فقدان آينده روشن سخن مي‌گفتند همان‌جا به ذهن بنده آمد كه شايد چنين شرايطي در ساير شهرستان‌ها نيز ساري و جاري باشد، از اين رو بعدا در مجلس قانون بيمه قالي‌بافان را دنبال كرديم و به نتيجه رسانديم.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي انتخابات را در كشور پيچيده توصيف كرد و افزود: مسائل منطقه‌اي و موج‌هاي سياسي از جنس‌هاي مختلف در انتخابات كشور تاثيرگذار است البته نوع كاركرد نمايندگان نيز موثر است نمي‌توان به حتم گفت يك نماينده فعال هميشه راي مي‌آورد، شايد مردم افراد بهتري را در همان منطقه پيدا و به او راي بدهند.

 

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم در ارزيابي از آرايش نيروهاي سياسي و تركيب مجلس نهم گفت: يك ليست دادن در انتخابت بي‌معنا است، بايد قبول كرد كه سلايق مختلف سياسي حضور دارند تنوع حتما در انتخابات مفيد است هرچه تنوع معنادار‌تر باشد و بتواند سلايق مختلف را پوشش دهند انتخابات عميق‌تر مي‌شود.

 

وي افزود: در انتخابات 12 اسفند نقش‌آفريني گروه‌هاي سياسي در مشاركت مردم موثر بود، در تهران و مراكز استان رقابت‌ها ليستي است ولي در شهرستان‌ها رقابت‌ها بين افراد است نه ليست‌ها.

 

لاريجاني در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه در حوزه تقنين به عملكرد مجلس نمره 15 مي‌دهم، گفت: بهتر است به عملكرد مجلس نگاه كيفي داشت با اين وجود در حوزه تقنين به مجلس هشتم از 20 نمره 15 مي‌دهم.

 

وي افزود: در رسانه‌ها بايد بر روي قوانين مختلف كار بيشتري شود تا مردم از حقوق خود بهتر مطلع شوند بعيد مي‌دانم از بيش از 300 قانوني كه در مجلس هشتم به تصويب رسيده است تعداد قابل ملاحظه‌ايي از اين قوانين براي مردم باز شده باشد، حتي صداوسيما نيز توجه چنداني به اين موضوع نداشته است.

 

وي در پايان متذكر شد قانون راهنمايي و رانندگي منع حمل سلاح و ساير قوانين براي جلوگيري از تخلف است نه نقره داغ كردن مردم اين بعد قانون‌گذاري بايد براي مردم به خوبي تبيين شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی