کد خبر : 4974
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور:

اتکابه نفت در بودجه ریزی سیاست منفعلانه‌ای است

اتکابه نفت در بودجه ریزی سیاست منفعلانه‌ای است

دکتر علی لاریجانی با اشاره به بازدید مقام معظم رهبری از بخش های پژوهشی وزارت نفت، گفت: این بازدید اثرگذار بار دیگر توجه همگان را به این سیاست عمیق جلب نمود که اتکا به نفت در نظام بودجه ریزی سیاست منفعلانه و غیر عقلانی است و باید با تدابیر انقلابی نفت از سبد بودجه جاری کشور جدا شود و به سرمایه تبدیل شود.

متن کامل نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ( سه شنبه 23 اسفندماه 1390) به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در چند روز اخیر شاهد اقداماتی جنایتکارانه در منطقه هستیم، در افغانستان و در فلسطین مظلوم که عامل اصلی این جنایت ها آمریکا و رژیم صهیونیستی است. این جنایات آنقدر خشن و بی‌منطق صورت گرفته و می گیرد که آرامش را از هر مسلمان بلکه از هر انسانی صلب می کند.

اقدام وحشیانه سربازان آمریکایی در قتل عام روستایی در افغانستان و کشتن ده ها افغان زن و مرد و کودک آن هم در فصل زمستان و بی خانمان نمودن آنان امر ساده ای نیست که قابل گذشت باشد؛ چندی قبل سربازان اشغالگر آمریکایی در افغانستان قرآن سوزی راه انداختند و از این طریق قلوب میلیون ها افغان و مسلمان را جریحه دار کردند.

آقای اوباما فقط در این ارتباط به اظهار تأسف بسنده کرد و آن را اشتباه افسران خود قلمداد نمود؛ این شگرد همیشگی آنان است که هر وقت در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی دست به جنایت و قتل عام زده آن را به مجنونی منتسب کردند تا از عذاب وجدان های آگاه انسان ها و فشار افکار عمومی رژیم خود را برهانند.

مردم مظلوم افغانستان تا کی باید خون خود را در مسیر هوس‌های سربازان آمریکایی حراج کنند؛ آمریکا در بدو اشغال افغانستان و نوید آینده ای دموکراتیک همراه با پیشرفته های اقتصادی برای این کشور دارد. این چه دموکراسی است که سربازان آمریکایی هر لحظه می توانند تعداد زیادی از مردم افغان را به خاک و خون بکشند چه توسعه ای در این کشور ایجاد کرده اید جز ساختن پایگاه، پادگان کار دیگری صورت دادید.

امروز ایالت متحده آمریکا متهم به شرارت بین المللی است و آمریکا مطمئن باشد خون این مظلومان آنان را رسوا خواهد کرد و با فضاحت بیشتر از اخراج از عراق، مجبور به ترک خاک افغانستان خواهند شد.

در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی دست به اقدامات وحشیانه ای زد و ده ها فلسطینی مظلوم را با حملات خود به شهادت رسانده است، شاید این رژیم به خاطر خروج از انزوا و تحقیری که با انقلاب های منطقه ای نصیب آنان شده دست به این جنایت زده اند اما این سبوعیت رژیم صهیونیستی ملت های منطقه را بیدارتر می کند و بر انزوای رژیم می افزاید.

البته این اقدام اسرائیل یک هشدارباش به کشورهای اسلامی را نیز در بر دارد که گاه فکر می کنند با مذاکره می توانند ظلم رژیم صهیونیستی را حلاج کنند زیرا جنایت جزء خصوصیات ذاتی این رژیم است و جز با مقاومت شجاعانه راه حلی نداریم، البته پاسخ های قاطعانه حماس به اسرائیل نشان داد مقاومت و مجاهدت زنده است و با قدرت از ملت فلسطین دفاع می کند.

مجلس شورای اسلامی اینگونه اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی در فلسطین و ایالات متحده در افغانستان را محکوم می کنم و به ایالات متحده هشدار می دهد با ناشی گری سیاسی و سبوعیت نظامی با احساسات مسلمانان بازی نکنند که بازی با آتش در منطقه است.

بازدید اثرگذار مقام معظم رهبری از بخش‌های پژوهشی وزارت نفت بار دیگر توجه همگان را به این سیاست عمیق جلب نمود که اتکا به نفت در نظام بودجه ریزی سیاست منفعلانه ای و غیر عقلانی ای است و باید با تدابیر انقلابی نفت از سبد بودجه جاری کشور جدا شود و به سرمایه تبدیل گردد.

کمیسیون های تخصصی مجلس مخصوصاً کمیسیون تلفیق همان گونه که در برنامه پنج ساله توسعه قید شده است با توجه به تذکرات روشن رهبر معظم انقلاب در بودجه سال آینده این نگاه را محقق نماید و کاهش بودجه جاری از نفت را ملموس کند تا در افق پنج ساله کشور از این عارضه نجات یابیم.

این مهم می تواند دستاورد اساسی مجلس هشتم و نهم باشد، همچنین توجه معظم له به تحرک فنی در بخش های فنی وزارت نفت نشان می دهد با توجه به رقابت های منطقه ای در اکتشاف و بهره برداری مخصوصاً در میادین مشترک باید اقدامات اختصاصی برای این وزارتخانه در نظر گرفت تا بخش های فنی آن از منافع ملی کشور دفاع کنند.

بخشی از این نیازها در قانون نفت تأمین شده و مجلس شورای اسلامی چنان چه لازم باشد گام های دیگری در تدوین اساسنامه شرکت های نفت و گاز و پتروشیمی بر می دارد.

 

 

 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی