کد خبر : 4970
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس شورای اسلامی؛

تابناک/ اتکا به نفت در نظام بودجه ریزی غیر عقلانی است

تابناک/ اتکا به نفت در نظام بودجه ریزی غیر عقلانی است

رئیس مجلس با اشاره به بازدید مقام معظم رهبری از بخش‌های پژوهشی وزارت نفت، گفت: این بازدید اثرگذار بار دیگر توجه همگان را به این سیاست عمیق جلب نمود که اتکا به نفت در نظام بودجه‌ریزی، سیاست منفعلانه و غیر عقلانی است و باید با تدابیر انقلابی، نفت از سبد بودجه جاری کشور جدا و به سرمایه تبدیل شود.

علی لاریجانی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۲۳ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به اقدامات جنایتکارانه سربازان آمریکایی در افغانستان و فلسطین مظلوم، تصریح کرد: عامل اصلی این جنایت‌ها، آمریکا و رژیم صهیونیستی است. این جنایات آنقدر خشن و بی منطق انجام گرفته و می‌گیرد که آرامش را از هر مسلمان بلکه از هر انسانی می‌گیرد.

به گزارش «تابناک»، رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقدام وحشیانه سربازان آمریکایی در قتل عام مردم روستایی در افغانستان و کشتن ده‌ها زن و مرد و کودک در فصل زمستان و بی‌خانمان کردن آنان، چیز ساده ای نیست که بتوان از آن گذشت. چندی پیش نیز سربازان اشغالگر آمریکایی در افغانستان، قرآن سوزی راه انداختند و به این وسیله، قلوب میلیون‌ها افغان و مسلمان را جریحه‌دار کردند.

وی افزود: آقای اوباما تنها در این ارتباط به اظهار تأسف بسنده کرد و آن را اشتباه افسران خود قلمداد نمود؛ این شگرد همیشگی آنان است که هرگاه  رژیم صهیونیستی در فلسطین، جنایت و قتل‌عام کرده، آن را به مجنونی منتسب نمودند تا از عذاب وجدان‌های آگاه انسان‌ها و فشار افکار عمومی رژیم خود را برهانند.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: مردم مظلوم افغانستان تا کی باید خون خود را در راه هوس‌های سربازان آمریکایی حراج کنند؟ آمریکا در آغآز اشغال افغانستان، نوید آینده‌ای دمکراتیک همراه با پیشرفت‌های اقتصادی برای این کشور داد. این چه دمکراسی است که سربازان آمریکایی هر لحظه می توانند شمار بسیاری از مردم افغان را به خاک و خون بکشند؟ چه توسعه‌ای در این کشور  کرده‌اید، جز ساختن پایگاه و پادگان؟!

رئیس قوه مقننه بیان کرد: امروز ایالت متحده آمریکا، متهم به شرارت بین‌المللی است و آمریکا مطمئن باشد، خون این مظلومان آنان را رسوا خواهد کرد و با فضاحت بیشتر از اخراج از عراق، مجبور به ترک خاک افغانستان خواهند شد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی کارهای وحشیانه‌ای کرد و ده‌ها فلسطینی مظلوم را با حملات خود به شهادت رساند. شاید این رژیم به دلیل خروج از انزوا و تحقیری که با انقلاب‌های منطقه‌ای نصیب آنان شده، این جنایت را انجام داده‌‌اند، ولی این سبوعیت رژیم صهیونیستی، ملت‌های منطقه را بیدارتر می‌کند و بر انزوای رژیم می‌افزاید.

وی تأکید کرد: البته این کار اسرائیل، یک هشدارباش به کشورهای اسلامی را نیز در بر دارد که گاه گمان می‌کنند، می‌توانند با گفت‌وگو ظلم رژیم صهیونیستی را حلاجی کنند، زیرا جنایت از ویژگی‌های ذاتی این رژیم است و جز با مقاومت شجاعانه، راهکاری نداریم؛ البته پاسخ‌های قاطعانه حماس به اسرائیل، نشان داد مقاومت و مجاهدت زنده است و با قدرت از ملت فلسطین دفاع می‌کند.

رئیس مجلس همچنین گفت: مجلس شورای اسلامی، اینگونه اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی در فلسطین و ایالات متحده در افغانستان را محکوم می‌کند و به ایالات متحده هشدار می‌دهد، با ناشی‌گری سیاسی و سبوعیت نظامی، با احساسات مسلمانان بازی نکنند که بازی با آتش در منطقه است.

لاریجانی در ادامه به بازدید مقام معظم رهبری از بخش‌های پژوهشی وزارت نفت اشاره کرد و گفت: این بازدید اثرگذار، بار دیگر توجه همگان را به این سیاست عمیق جلب نمود که اتکا به نفت در نظام بودجه‌ریزی سیاست منفعلانه و غیر عقلانی است و باید با تدابیر انقلابی نفت از سبد بودجه جاری کشور جدا و به سرمایه تبدیل شود.

رئیس مجلس افزود: کمیسیون‌های تخصصی مجلس به ویژه کمیسیون تلفیق، همان گونه که در برنامه پنج ساله توسعه قید شده است با توجه به تذکرات روشن رهبر معظم انقلاب در بودجه سال آینده این نگاه را محقق نمایند و کاهش بودجه جاری از نفت را ملموس کنند تا در افق پنج ساله کشور از این عارضه نجات یابیم.

رئیس نهاد قانونگذار کشور یادآور شد: این مهم می‌تواند دستاورد اساسی مجلس هشتم و نهم باشد. همچنین توجه معظم‌له به تحرک فنی در بخش‌های فنی وزارت نفت نشان می‌دهد با توجه به رقابت‌های منطقه‌ای در اکتشاف و بهره‌برداری به ویژه در میادین مشترک باید اقدامات اختصاصی برای این وزارتخانه در نظر گرفت تا بخش‌های فنی آن از منافع ملی کشور دفاع کنند.

وی اظهار داشت: بخشی از این نیازها در قانون نفت تأمین شده و مجلس شورای اسلامی چنانچه لازم باشد، گام‌های دیگری در تدوین اساسنامه شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی برمی‌دارد.

کلید واژه :

علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی