کد خبر : 4969
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رييس مجلس:

ایلنا/ امروز ایالت متحده آمریکا متهم به شرارت بین المللی است

ایلنا/ امروز ایالت متحده آمریکا متهم به شرارت بین المللی است

بازدید اثرگذار رهبری از وزارت نفت بار دیگر توجه همگان را به این سیاست عمیق جلب نمود که اتکا به نفت در نظام بودجه‌ریزی سیاست منفعلانه و غیر عقلانی است و باید با تدابیر انقلابی نفت از سبد بودجه جاری کشور جدا شود.

 ایلنا: رییس مجلس با اشاره به اقدامات آمریکا در افغانستان، تصریح کرد: عامل اصلی این جنایت‌ها آمریکا و رژیم صهیونیستی است، این جنایات آنقدر خشن و بی‌منطق صورت گرفته و می‌گیرد که آرامش را از هر مسلمان بلکه از هر انسانی سلب می‌کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، علی لاریجانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقدام وحشیانه سربازان آمریکایی در قتل عام مردم روستایی در افغانستان و کشتن ده‌ها زن و مرد و کودک در فصل زمستان و بی‌خانمان نمودن آنان امر ساده‌ای نیست که قابل گذشت باشد؛ چندی قبل نیز سربازان اشغالگر آمریکایی در افغانستان قرآن سوزی راه انداختند و از این طریق قلوب میلیون‌ها افغان و مسلمان را جریحه دار کردند.

وی رییس جمهور آمریکا را مخاطب قرار داد و تصریح کرد: آقای اوباما به اظهار تأسف بسنده کرد و آن را اشتباه افسران خود قلمداد نمود؛ این شگرد همیشگی آنان است که هر وقت در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی دست به جنایت و قتل عام زده آن را به مجنونی منتسب کردند تا از عذاب وجدان‌های آگاه انسان‌ها و فشار افکار عمومی رژیم خود را برهانند.

لاریجانی اضافه کرد: مردم مظلوم افغانستان تا کی باید خون خود را در مسیر هوس‌های سربازان آمریکایی حراج کنند؛ آمریکا در بدو اشغال افغانستان، نوید آینده‌ای دموکراتیک همراه با پیشرفت‌های اقتصادی برای این کشور داد؛ این چه دموکراسی است که سربازان آمریکایی هر لحظه می‌توانند تعداد زیادی از مردم افغان را به خاک و خون بکشند، چه توسعه‌ای در این کشور ایجاد کرده‌اید، جز ساختن پایگاه و پادگان کار دیگری صورت دادید؟

رییس مجلس ادامه داد: امروز ایالت متحده آمریکا متهم به شرارت بین المللی است و آمریکا مطمئن باشد خون این مظلومان آنان را رسوا خواهد کرد و با فضاحت بیشتر از اخراج از عراق، مجبور به ترک خاک افغانستان خواهند شد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان داشت: در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی دست به اقدامات وحشیانه‌ای زد و ده‌ها فلسطینی مظلوم را با حملات خود به شهادت رسانده است؛ شاید این رژیم به خاطر خروج از انزوا و تحقیری که با انقلاب‌های منطقه‌ای نصیب آنان شده دست به این جنایت زده‌اند اما این سبوعیت رژیم صهیونیستی ملت‌های منطقه را بیدار‌تر می‌کند و بر انزوای رژیم می‌افزاید.

وی تأکید کرد: البته این اقدام اسرائیل یک هشدار باش به کشورهای اسلامی را نیز در بر دارد که‌گاه فکر می‌کنند با مذاکره می‌توانند ظلم رژیم صهیونیستی را حلاج کنند، زیرا جنایت جزء خصوصیات ذاتی این رژیم است و جز با مقاومت شجاعانه راه حلی نداریم؛ البته پاسخ‌های قاطعانه حماس به اسرائیل نشان داد مقاومت و مجاهدت زنده است و با قدرت از ملت فلسطین دفاع می‌کند.

رئیس مجلس تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی اینگونه اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی در فلسطین و ایالات متحده در افغانستان را محکوم می‌کنم و به ایالات متحده هشدار می‌دهد با ناشی‌گری سیاسی و سبوعیت نظامی با احساسات مسلمانان بازی نکنند که بازی با آتش در منطقه است.

لاریجانی در ادامه به بازدید مقام معظم رهبری از بخش‌های پژوهشی وزارت نفت اشاره کرد و گفت: این بازدید اثرگذار بار دیگر توجه همگان را به این سیاست عمیق جلب نمود که اتکا به نفت در نظام بودجه‌ریزی سیاست منفعلانه و غیر عقلانی است و باید با تدابیر انقلابی نفت از سبد بودجه جاری کشور جدا شود و به سرمایه تبدیل گردد.

رئیس مجلس تأکید کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس مخصوصاً کمیسیون تلفیق‌‌ همان گونه که در برنامه پنج ساله توسعه قید شده است با توجه به تذکرات روشن رهبر معظم انقلاب در بودجه سال آینده این نگاه را محقق نمایند و کاهش بودجه جاری از نفت را ملموس کنند تا در افق پنج ساله کشور از این عارضه نجات یابیم.

رئیس نهاد قانونگذار کشور یادآور شد: این مهم می‌تواند دستاورد اساسی مجلس هشتم و نهم باشد. همچنین توجه معظم له به تحرک فنی در بخش‌های فنی وزارت نفت نشان می‌دهد با توجه به رقابت‌های منطقه‌ای در اکتشاف و بهره برداری مخصوصاً در میادین مشترک باید اقدامات اختصاصی برای این وزارتخانه در نظر گرفت تا بخش‌های فنی آن از منافع ملی کشور دفاع کنند.

وی اظهار داشت: بخشی از این نیاز‌ها در قانون نفت تأمین شده و مجلس شورای اسلامی چنان چه لازم باشد گام‌های دیگری در تدوین اساسنامه شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی بر می‌دارد.

 

کلید واژه :

رییس مجلس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی