کد خبر : 4967
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ دور زدن اصل 138 قانون اساسي توسط مجلس حرف دقيقي نيست

ایسنا/ دور زدن اصل 138 قانون اساسي توسط مجلس حرف دقيقي نيست

رييس مجلس شوراي اسلامي پس از پايان سخنان رييس‌جمهور و خروج وي از صحن علني مجلس گفت: اظهارات مطرح شده از سوي رييس‌جمهور مبني بر دور زدن يكي از اصول قانون اساسي، حرف دقيقي نيست.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در صحن علني امروز (چهارشنبه) مجلس پس از ترك محمود احمدي‌نژاد از پارلمان براي پاسخگويي به سوالات نمايندگان گفت: از آقاي رييس‌جمهور براي حضور در مجلس و پاسخ به سوالات تشكر مي‌كنيم ولي ايشان در صحبت‌هايشان اين موضوع را مطرح كردند كه مجلس اصل 138 قانون را دور زده است كه اين حرف دقيقي نيست.

وي با اشاره به اصل 138 قانون اساسي گفت: اين اصل قانوني پس از تصويب در مجلس به تاييد شوراي نگهبان رسيده است از اين رو دور زدن در اينجا هيچ معنايي ندارد.

رييس قوه مقننه همچنين با اشاره به بخش ديگري از اظهارات رييس‌جمهور در مورد اصل 75 قانون اساسي، ضمن بيان مخالفت با تفسيرهاي انجام شده، گفت: مصوبات مجلس در صورت مخالفت شوراي نگهبان به مجمع تشخيص مصلحت مي‌رود از اين رو مجمع تصويب مي‌كند قانون و لازم‌الاجراست.

لاريجاني در پايان با بيان اينكه همه، اظهارات سوال‌‌كنندگان و پاسخ‌هاي رييس‌جمهور شنيدند، مجددا از سوال‌كنندگان و رييس‌جمهور قدرداني كرد.

به گزارش ايسنا، طبق اصل 138 قانون اساسي علاوه بر مواردي كه هيات وزيران يا وزيري مامور تدوين آيين‌نامه‌هاي اجرايي قوانين مي‌شود، هيات وزيران حق دارد براي انجام وظايف اداري و تامين اجراي قوانين و تنظيم سازمان‌هاي اداري به وضع تصويب‌نامه و آيين‌نامه بپردازد؛ هر يك از وزيران نيز در حدود وظايف خويش و مصوبات هيات وزيران حق وضع آيين‌نامه و صدور بخشنامه را دارند ولي مفاد اين مقررات نبايد با متن و روح قوانين مخالف باشد.

همچنين طبق اين اصل دولت مي‌تواند تصويب برخي از امور مربوط به وظايف خود را به كميسيون‌هاي متشكل از چند وزير واگذار نمايد. مصوبات اين كميسيون‌ها در محدوده قوانين قبل از تاييد رييس‌جمهور لازم‌الاجراست. تصويب‌نامه‌ها و آيين‌نامه‌هاي دولت و مصوبات كميسيون‌هاي مذكور در اين اصل ضمن ابلاغ براي اجرا به اطلاع رييس‌ مجلس مي‌رسد تا در صورتي كه آنها را برخلاف قوانين بيايد، با ذكر دليل براي تجديدنظر به هيات وزيران بفرستد. همچنين در اصل 75 قانون اساسي نيز آمده است كه طرح‌هاي قانوني و پيشنهادها و اصلاحاتي كه نمايندگان در خصوص لوايح قانوني عنوان مي‌كنند و به تقليل درآمد عمومي و يا افزايش هزينه‌هاي عمومي مي‌انجامد، در صورتي قابل طرح در مجلس است كه در آن طريق جبران كاهش درآمد يا تامين هزينه جديد نيز معلوم شده باشد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی