کد خبر : 4967
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ دور زدن اصل 138 قانون اساسي توسط مجلس حرف دقيقي نيست

ایسنا/ دور زدن اصل 138 قانون اساسي توسط مجلس حرف دقيقي نيست

رييس مجلس شوراي اسلامي پس از پايان سخنان رييس‌جمهور و خروج وي از صحن علني مجلس گفت: اظهارات مطرح شده از سوي رييس‌جمهور مبني بر دور زدن يكي از اصول قانون اساسي، حرف دقيقي نيست.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در صحن علني امروز (چهارشنبه) مجلس پس از ترك محمود احمدي‌نژاد از پارلمان براي پاسخگويي به سوالات نمايندگان گفت: از آقاي رييس‌جمهور براي حضور در مجلس و پاسخ به سوالات تشكر مي‌كنيم ولي ايشان در صحبت‌هايشان اين موضوع را مطرح كردند كه مجلس اصل 138 قانون را دور زده است كه اين حرف دقيقي نيست.

وي با اشاره به اصل 138 قانون اساسي گفت: اين اصل قانوني پس از تصويب در مجلس به تاييد شوراي نگهبان رسيده است از اين رو دور زدن در اينجا هيچ معنايي ندارد.

رييس قوه مقننه همچنين با اشاره به بخش ديگري از اظهارات رييس‌جمهور در مورد اصل 75 قانون اساسي، ضمن بيان مخالفت با تفسيرهاي انجام شده، گفت: مصوبات مجلس در صورت مخالفت شوراي نگهبان به مجمع تشخيص مصلحت مي‌رود از اين رو مجمع تصويب مي‌كند قانون و لازم‌الاجراست.

لاريجاني در پايان با بيان اينكه همه، اظهارات سوال‌‌كنندگان و پاسخ‌هاي رييس‌جمهور شنيدند، مجددا از سوال‌كنندگان و رييس‌جمهور قدرداني كرد.

به گزارش ايسنا، طبق اصل 138 قانون اساسي علاوه بر مواردي كه هيات وزيران يا وزيري مامور تدوين آيين‌نامه‌هاي اجرايي قوانين مي‌شود، هيات وزيران حق دارد براي انجام وظايف اداري و تامين اجراي قوانين و تنظيم سازمان‌هاي اداري به وضع تصويب‌نامه و آيين‌نامه بپردازد؛ هر يك از وزيران نيز در حدود وظايف خويش و مصوبات هيات وزيران حق وضع آيين‌نامه و صدور بخشنامه را دارند ولي مفاد اين مقررات نبايد با متن و روح قوانين مخالف باشد.

همچنين طبق اين اصل دولت مي‌تواند تصويب برخي از امور مربوط به وظايف خود را به كميسيون‌هاي متشكل از چند وزير واگذار نمايد. مصوبات اين كميسيون‌ها در محدوده قوانين قبل از تاييد رييس‌جمهور لازم‌الاجراست. تصويب‌نامه‌ها و آيين‌نامه‌هاي دولت و مصوبات كميسيون‌هاي مذكور در اين اصل ضمن ابلاغ براي اجرا به اطلاع رييس‌ مجلس مي‌رسد تا در صورتي كه آنها را برخلاف قوانين بيايد، با ذكر دليل براي تجديدنظر به هيات وزيران بفرستد. همچنين در اصل 75 قانون اساسي نيز آمده است كه طرح‌هاي قانوني و پيشنهادها و اصلاحاتي كه نمايندگان در خصوص لوايح قانوني عنوان مي‌كنند و به تقليل درآمد عمومي و يا افزايش هزينه‌هاي عمومي مي‌انجامد، در صورتي قابل طرح در مجلس است كه در آن طريق جبران كاهش درآمد يا تامين هزينه جديد نيز معلوم شده باشد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی