کد خبر : 4963
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علی لاريجاني در گفت وگو با خبرگزاري ايتاليا:

تحريم، ظرفيت استفاده از فرصت هاي داخلي را بالا برد

تحريم، ظرفيت استفاده از  فرصت هاي داخلي را بالا برد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحريم ها باعث مي شود كه ما از خلاقيت هاي داخلي بيشتر استفاده كنيم گفت:‌يكي از مشكلات داخلي ايران اين بود كه به بحث واردات زيادي توجه مي كرد؛ ايران از ظرفيت هاي صنعتي، كشاورزي،‌دامداري و فناوري خوبي برخوردار است كه توصيه ما به دولت هم اين بوده است كه از اين ظرفيت ها به خوبي استفاده نمايد.

دكتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرگزاري ايتاليا به سوالات مختلف خبرنگار در مورد مذاكرات هسته اي، حقوق بشر،‌ روابط خارجي و مسائل منطقه اي ‌پاسخ داد كه مشروح اين گفت و گو را در ذيل مي خوانيد:

ايران نسبت به مذاكره با آژانس بر چه اعتقادي است؟

مذاكرات دو طرف دارد. ما از طرف خودمان به مذاكرات جدي اعتقاد داريم كه بتواند مسائل را با گفت و گو حل كند.

فكر مي كنيد با اين گفت و گو ها تا چه حد به خواسته هاي خود برسد؟

 بايد ديد مذاكرات جنبه ابزاري دارد و يا براي حل مسئله است. ايران يك عضو مسئوليت پذير آژانس است و مي تواند در چارچوب قوانين آژانس، فعاليت صلح آميز هسته اي داشته باشد؛ اما اگر بخواهند در مذاكراتي كه صورت مي گيرد،‌ ايران را از همين حق هم محروم كنند، مسلما گفت و گوها نتيجه اي نخواهد داشت.

روسيه راه حلي را سال گذشته مطرح كرده بود كه ايران يك قدم بردارد و آژانس هم يك قدم، تا مسائل حل شود،‌ اين طرح الان اجرا شده است؟

در زمان آقاي البرادعي طرحي با نام "مداليته" مطرح شد و به تفاهم هم رسيديم و گام به گام بود.خيلي از سوالات در6 گام مطرح شد و ما پاسخ داديم و آنها نوشتند كه مشكل ديگري ندارند. اما آنچه الان بروز كرده غيرعادي است، چون كشوري كه با ما مشكل دارد يك سري گزارش عليه ما تهيه كرده و آنرا به آژانس داده و متاسفانه آنها هم براساس آن دارند جلو مي روند و اين خلاف آن توافق نامه اي است كه با اقاي البرادعي داشته ايم. ولي اگر اينها براساس همان چارچوب اقدام كنند ما هم همكاري خواهيم كرد.

عملكرد مجلس هشتم در زمينه ديپلماسي پارلماني چگونه بوده است و در مجلس نهم بايد به چه مسائلي توجه شود؟

سياست مجلس هشتم اين بود كه هم از منافع ملي كشور در سطح كلان صيانت كند وهم نگاه واقع بينانه اي نسبت به مسائل منطقه و صحنه بين المللي داشته باشد.مجلس حوادث را رصد مي كرد و براساس آن موضعي را يا به دولت ابلاغ و يا آنرا علني مي كرد. نگاه مجلس نسبت به همكاري با كشورهاي مختلف، متفاوت است. مثلا با چين يا روسيه مبنا براساس همكاري است. نسبت به اروپا به جز برخي از كشورها، توصيه ما به همكاري بوده است مگر اينكه خود كشورهاي اروپایي در دام طراحي آمريكا افتاده باشند.صحنه منطقه اي الان تعريف جديدي دارد و حكومت هاي دموكراتيك ظهوركرده است، ‌اروپا مي تواند يك نقش مثبتي در رابطه با اين كشورها داشته باشد و از ظرفيت هاي ايران هم در اين زمينه استفاده كند. آمريكائي ها،‌ اروپا را به طرفي سوق مي دهند تا براي آنها ظرفيت سوزي كنند. حكومت هاي منطقه به دليل حضور برخي ديكتاتورها در منطقه كه آمريكا آنها را حفظ كرده بود،‌ برخاستند و گرنه با اروپا مشكلي ندارند. توصيه و نگاه ما براي همكاري با اروپا مثبت است و اين به خود اروپایي ها مربوط است كه چه سياستي را در پيش بگيرند.

نظرشما در مورد سياست ايتاليا در برخورد با ايران چيست؟

زماني كه آقاي "پرودي" نخست وزير بودند ما روابط نزديكي در زمينه مسائل مهم منطقه اي و مباحث هسته اي داشتيم؛ اما بعد از آن در زمينه رايزني هاي سياسي ارتباط كم شد، ولي در زمينه همكاري هاي اقتصادي روابط همچنان پابرجاست. نگاه ما به روابط با ايتاليا مثبت است چون ايتاليا هم كشور با تمدني است،‌ اما اگر خود ايتاليا به اين نتيجه برسد كه در معادلات اروپا قدم ديگري بردارد به سياست خود اين كشور مربوط مي شود.

تحريم ها تا چه حد بر ايران تاثير گذاشته و پاسخ هاي متقابل ايران به اين تحريم ها چقدر موثر بوده است؟

خيلي از مباحثي كه در زمينه تحريم ها مطرح شده بيشتر جنبه پروپاگاندا دارد، مثلا مصادره اموال برخي از مقامات ايران. اينها اموالي ندارند كه غرب بخواهد آن را توقيف كند.تحريم بانك ها هم ممكن است پيچي در كار ايجاد مي كند، اما راه حل دارد و همانگونه كه خود شما مي بينيد در كشور كمبودي وجود ندارد، ‌حتي اين تحريم ها باعث مي شود كه ما از خلاقيت هاي داخلي بيشتر استفاده كنيم. يكي از مشكلات داخلي ايران اين بود كه به بحث واردات زيادي توجه مي كرد؛ ايران از ظرفيت هاي صنعتي، كشاورزي،‌دامداري و فناوري خوبي برخوردار است كه توصيه ما به دولت هم اين بوده است كه از اين ظرفيت ها به خوبي استفاده نمايد.

در رابطه با سخنان برخی کشورها در رابطه با نقض حقوق بشر ايران چه كاري انجام داده است؟

گفت و گوها بين ايران با كشورهاي مختلف و شوراي حقوق بشر ادامه دارد اما يك اختلاف نظري در برخي از مسائل وجود دارد و اين اختلاف مبنايي است. فرض كنيد درغرب مسائل هم جنس بازي را متعارف مي دانند ولي ما آن را از زيست سالم يك انسان خارج مي دانيم و از نظر ما مطرود است. آنها با يك منطقي اين صحبت ها را مطرح مي كنند كه ما آن منطق را قبول نداريم.در تفكر غربي انسان و لذات او مبنا قرار دارد اما محور در اسلام سعادت انسان هم از جنبه مادي و هم معنوي است. ما معتقديم كه اگر به جنبه مادي انسان فقط توجه شود،‌ انسان به ورطه سقوط مي رسد.از نظر برخي مسائل هم مثل مقابله با تروريسم نقاط مشترك داريم. درست است كه گروه هايي مثل طالبان در منطقه ظهور كرد اما اگر ريشه يابي شود جريانات تروريستي آنان توسط غرب پي ريزي شده است. از خانم بوتو پرسيدند كه چرا طالبان را به وجود آورديد و ايشان گفتند كه اين مسئله را كه پاكستان، طالبان را به وجود آورده است را اينقدر به رخ ما نكشيد؛ طالبان در يك حركت سه ضلعي به وجود آمد. طراحي و هدايت آنها را آمريكا، انگليس و غرب بر عهده داشتند، پولش را امارات و دولت سعودي مي دادند و بارش را هم ما در پاكستان بر دوش كشيديم.پس تمام نظاماتي كه در مورد حقوق بشر مطرح مي شود نمي توان گفت صحيح است،‌ بلكه مسئله دو ديدگاه و دو مكتب مطرح است.

گزارش احمد شهيد در مورد حقوق بشر در ايران را چگونه تفسير مي كنيد؟

در گزارش احمد شهيد هم دو نگاه خاص وجود دارد، ضمن اينكه ايشان مطالعه كافي نكرده و خودشان هم گفته اند كه براساس اطلاعاتي كه به من رسيده اين گزارش را تهيه كرده ام. منابع اطلاعاتی ایشان کاملا نادرست است. مثلا اعدام در كشور ما وجود دارد، چون حقوق ما اسلامي است. در غرب اعدام را قبول ندارند اما در آمريكا اين كار صورت مي گيرد و اين به دليل اختلاف در نظام حقوقي كشورهاست. اعدام در كشور ما حكم بازدارندگي از بروز تخلف هاي ديگر را دارد و قابل دفاع است. زندان و زنداني هم در تمام قوانين حقوقي كشورها وجود دارد و مجرمين را به زندان مي اندازند.

در مورد تهديدات سنگيني كه اسرائيل عليه ايران دارد و اختلافاتي كه در اين زمينه با آمريكا پيدا كرده است، ‌اوباما تا چه اندازه مي تواند نقش تعديل كننده در اين امر داشته باشد ؟

بايد ديد كه تا چه اندازه اين مسئله صحت دارد و تا چه اندازه بازي سياسي است. اسرائيل هيچ وقت بدون نظر آمريكا كاري انجام نداده است اما به غير از اين، آمريكایي ها به اين مسئله بايد توجه داشته باشند كه اين چاله اي كه مي خواهند داخلش بيفتند به نفعشان هست يا خير.

تركيب مجلس نهم به چه صورت خواهد بود و آيا با دولت همسو خواهند بود؟

ما تركيبي از نيروهاي اصلاح طلب، گروه هاي مختلف اصولگرا و مستقل و پوشش مناسبي از تفكرات مختلف سياسي در مجلس نهم خواهيم داشت كه نمي شود گفت كه كاملا با دولت همسو است و نه مي توان گفت در تضاد هستند مثل مجلس هشتم است.

سوال از رئيس جمهور با چه هدفي اجرایي مي شود؟

سوال از رئيس جمهور یا وزرا يك امر قانوني است و روش دارد. يك نماينده از وزير مي تواند سوال كند اما براي سوال از رئيس جمهور درخواست يك چهارم نمايندگان بايد باشد و مرحله بعدي بررسي در كميسيون هاست و اگر به نتيجه نرسيدند، سوال به صحن مي آيد و اگر ظرف يك هفته كسي امضايش را پس نگرفت، هيات رئيسه سوال را اعلام وصول مي كند و رئيس جمهور ظرف يكماه وقت دارد تا به مجلس بيايد و پس گرفتن امضا پس از اين زمان تاثيري ندارد.

موضع ايران در مورد سوريه و حوادثي كه در اين كشور رخ داده، چيست؟

موضع ما حمايت از مردم منطقه است و برخي كشورها به دنبال اين بودند كه با ارسال سلاح و تجهيزات در سوريه اغتشاش ايجادكنند، چون اين كشور در مقابل اسرائيل مقاومت خيلي خوبي داشته است. ما معتقديم كه در اين كشور مثل بحرين،‌مصر و تونس اصلاحاتي بايد صورت بگيرد و بشار اسد با تغييراتي كه در قانون اساسي داد و رفراندومي كه گداشت اين كار را انجام داد و بايد گذاشت تا مردم و دولت سوریه خودشان تصميم بگيرند.

 

کلید واژه :

دکتر علی لاريجاني

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی