کد خبر : 4959
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاريجاني: مجلس مصوبه‌اي براي اعطاي فوق‌ ليسانس با شاسي نداشته است

ایسنا/لاريجاني: مجلس مصوبه‌اي براي اعطاي فوق‌ ليسانس با شاسي نداشته است

علي لاريجاني در پاسخ به تذكر شفاهي كاظم جلالي با بيان اينكه مصوبه مجلس بدان معنا نيست كه كسي با فشار دادن شاسي در پارلمان مدرك فوق‌ليسانس بگيرد، گفت: هيچگاه مصوبه مجلس اين نبوده كه نمايندگان در مجلس مدرك بگيرند و به نظر مي‌رسد آقايان اين مصوبه را به اشتباه فهميده‌اند.

 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به بخشي از تذكر شفاهي كاظم جلالي در صحن علني امروز (چهارشنبه) مجلس، در مورد انتقاد از صحبت‌هاي رييس‌جمهور در خصوص فشار دادن شاسي مجلس و به دنبال آن گرفتن مدرك فوق‌ليسانس، گفت: مصوبه مجلس اين نبوده كه نمايندگان با فشار دادن شاسي فوق‌ليسانس بگيرند، اصلا جايگاه مجلس اينطور نيست كه چنين مسائلي در آن مطرح شود، كما اينكه مجلس هم هيچگاه چنين مصوبه‌اي نداشته است.

 

وي ادامه داد: همانطور كه بقيه مشاغل با داشتن سابقه در كار اجرايي براي ورود در انتخابات امكاني برايشان فراهم مي‌شود اين موضوع در مورد نمايندگان نيز صدق كرد و در اين حد براي نمايندگان مجلس قابل قبول است اما نبايد اين مساله را تعبير به دادن مدرك به نمايندگان كرد، آقايان در تفسيرشان اشتباه كردند.

 

رييس قوه مقننه همچنين با بيان اينكه نمايندگان در مورد پاسخ‌هاي رييس‌جمهور قضاوت‌هاي خود را مطرح كردند، گفت: قوانين مصوب مجلس با حضور كارشناسان دولت و ديگر مسئولان بررسي مي‌شود به طوري كه اكنون نيز قانون وزارت نفت پس از بررسي‌هاي انجام شده در كميسيون با حضور كارشناسان اين وزارتخانه در صحن علني مطرح شده است.

 

لاريجاني در عين حال تاكيد كرد: تصميم‌گيري‌هاي مجلس با حضور كارشناسان مربوطه اتخاذ مي‌شود از اين رو حتي در صورت وجود نقص در قوانين كسي نبايد به خود اجازه دهد كه آن را اجرا نكند، بلكه مي‌تواند از روش‌هاي قانوني پيشنهاد براي رفع نقص دهند كه اين رويه نيز دليلي بر عدم اجراي قوانين به شمار نمي‌آيد از اين رو مي‌توان گفت كه اين بخش از پاسخ‌هاي رييس‌جمهور قابل قبول نمي‌باشد.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين در پاسخ به بخش ديگري از تذكر جلالي مبني بر اينكه آيا قوانين مصوب مجلس غيردقيق و غيركارشناسي است، گفت: قوانين مجلس غيردقيق نيست ولي حتي اگر دقيق نيز نباشد بايد در كشور اجرا شود چرا كه اصلاح قانون مسيري دارد و هر كسي نمي‌تواند به ميل خود جلوي اجراي قانون را بگيرد.

 

 

به گزارش ايسنا، كاظم جلالي نماينده شاهرود با استناد به اصول 88 و 122 قانون اساسي و ماده 23 آيين‌نامه در اخطار و تذكري گفت: اداره جلسه به لحاظ شكلي در هنگام طرح سوال از رييس‌جمهور خوب بود به طوري كه نماينده سوال كننده با متانت سوالات را مطرح كرد و رييس‌جمهور نيز به سوالات پاسخ داد.

 

 

وي با بيان اينكه اكنون بايد آسيب‌شناسي نسبت به اين جلسه انجام شود، افزود: يكي از مشكلات اين جلسه، بحث آيين‌نامه‌اي است كه بايد پس از ارجاع به كميسيون مربوطه اين مشكل حل گردد، اما مساله دوم مطالبي است كه در خانه ملت و در جمع نمايندگان مطرح شد كه بايد به همه مسائل پاسخ داده شود.

 

 

جلالي در ادامه خطاب به لاريجاني گفت: آقاي رييس جملات كوتاهي كه شما مي‌گوييد كفايت نمي‌كند به طور مثال آيا قوانين مصوب مجلس غيركارشناسي و غيردقيق بوده است؟ اگر اينگونه است بايد با پذيرفتن عيب‌هاي خود آن را طرف كنيم اما در مقابل اگر قوانين دقيق است بايد پاسخ‌هاي لازم را بدهيد.

 

 

به گزارش ايسنا، اين عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس همچنين تاكيد كرد كه معاونت تنقيح قوانين بايد پاسخ‌هاي دقيق خود را به اظهارات رييس‌جمهور آماده كرده و آن را به افكار عمومي ارائه دهد.

 

وي ادامه داد: آقاي رييس‌جمهور در جلسه امروز مطالبي را در قالب شوخي و جدي مطرح كردند كه ممكن است اين مطالب انعكاس وسيعي در افكار عمومي داشته باشد، به طور مثال بحث فشار دادن شاسي و به دنبال آن مدرك فوق‌ليسانس نمايندگان را مطرح كردند كه بيان اينگونه اظهارات در جامعه ممكن است اين شائبه را بين مردم ايجاد كند كه هر فردي در مجلس با فشار دادن يك شاسي مدرك فوق‌ليسانس مي‌گيرد.

 

جلالي افزود: اين در حالي است كه اصل موضوع در مورد انتخابات مجلس نهم بود كه عليرغم انتقادات برخي از نمايندگان نسبت به اين موضوع به عنوان يك قانون در مجلس تصويب شد و مردم رويه آن را نمي‌دانند.

 

 

اين نماينده اصولگراي مجلس هشتم همچنين خطاب به لاريجاني گفت: شما بر اساس سوگندي كه خورديد و همچنين بند 11 ماده 23 آيين‌نامه در مورد الزام هيات رييسه به حفظ شان و جايگاه مجلس بايد پاسخ دقيقي به اظهارات رييس‌جمهور بدهيد؛ البته در اين بين نبايد وارد فضاي هيجاني و احساسي شد و تنها بايد به پاسخ‌هاي منطقي و معقول اكتفا كرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی