کد خبر : 495
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت: نشست پارلمانی اوراسیا با حضور رییس مجلس شورای اسلامی در مسکو آغاز شد

خانه ملت:  نشست پارلمانی اوراسیا با حضور رییس مجلس شورای اسلامی در مسکو آغاز شد

نشست پارلمانی اوراسیا با حضور سران مجالس ۱۹ کشور از جمله رییس مجلس شورای اسلامی ایران در پایتخت روسیه با پیام های ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نشست پارلمانی اوراسیا با حضور سران مجالس 19 کشور از جمله  رییس مجلس شورای اسلامی ایران در پایتخت روسیه با پیام های ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گشایش یافت.

 ولادیمیر پوتین امروز (سه شنبه) در پیام خود به این نشست تاکید کرده است که حضور سران مجالس کشورهای حاضر با حدود چهار میلیارد نفر جمعیت می تواند زمینه ساز توسعه و تفاهم بین ملت های منطقه باشد.

رییس جمهوری روسیه افزود: حضور کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای، جامعه همسود و کشورهای دیگر منطقهزمینه ساز نقش مهمی در افزایش همکاری های پارلمانی خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل نیز در پیام خود آورده است: این اجلاس و نشست های مشابه می تواند در مبارزه با پدیده هایی همچون تروریسم مفید باشد و افزون بر همگرایی های اقتصادی در ارتقای امنیت منطقه ای تاثیر مثبت بگذارد.

دکتر علی لاریجانی بنا به دعوت «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای روسیه در راس یک هیات برای شرکت در این نشست و مذاکره بین رییسان مجالس دو کشور به مسکو سفر کرده است.


بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در روسیه، رییس مجلس شورای اسلامی ایران در این سفر افزون بر شرکت و سخنرانی در اجلاس اورآسیا با رئیسان مجالس دوما و شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) و همچنین سران مجالس چند کشور شرکت کننده در نشست دیدار خواهد کرد و به پرسش های خبرنگاران نیز پاسخ خواهد داد.


اجلاس سران مجالس اوراسیا با حضور کشورهای همچون ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ویتنام، هند، اندونزی، قزاقستان، قرقیزستان، چین، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه، تایلند، فلیپین و جمهوری چک برگزار می شود.


رئیس مجلس شورای اسلامی در باره این نشست گفت: با توجه به شرایط خاص منطقه و به منظور رشد و توسعه تجارت و حل بحران های منطقه، ارتقای همکاری های سیاسی ضروری است.


از سوی دیگر، مذاکرات دو روزه رییس مجلس شورای اسلامی در مسکو می تواند دستاوردهای بسیاری برای دو کشور داشته باشد که در سه سال گذشته بر ارتقای همکاری های تهران و مسکو در سطح بین المللی تاکید شده است.


همکاری نزدیک تر ایران با کشور عضو اوراسیا همچنین می تواند ضمن ارتقای جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی، به ثبات و توسعه کشورهای منطقه کمک کند.
 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی