کد خبر : 4947
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی در دیدار کارکنان مجلس:

مجلس هشتم در صیانت از استقلال پارلمان تلاش بسیار کرد

مجلس هشتم در صیانت از استقلال پارلمان تلاش بسیار کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سئوال پارلمان از وزیران و رئیس‌جمهوری برای ارتقای مردم‌سالاری دینی در کشور مفید و ارزشمند است، گفت: مجلس هشتم با تمام قوا در صیانت از استقلال پارلمان تلاش کرده است.

 

دکتر علی لاریجانی در دیدار با کارکنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال جاری مجلس کارهای سنگینی را بر عهده داشت که ارائه دیرهنگام بودجه سال ۹۱ نیز مزید بر علت شد تا وقت زیادی از پارلمان و کمیسیون تلفیق گرفته شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین تصویب شده در مجلس به پشتیبانی بخش‌های مختلف اداری انجام شده است، افزود: از همین ‌رو باید از احساس مسئولیت تمامی کارکنان مجلس تشکر کنم و از آنجا که تمامی این کارها با چاشنی صداقت همراه بوده، بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه به دلیل طرح سوال از رئیس‌جمهوری روزی پر کار برای مجلس رقم خورد که فلسفه وجودی آن متین بود و همین موضوع  نشانگر فربه شدن دموکراسی در ایران است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: سئوال پارلمان از وزیران و رئیس‌جمهوری برای ارتقای مردم‌سالاری دینی در کشور مفید است و بدون شک این گونه حرکت‌ها بسیار ارزشمند است.

وی با تأکید بر اینکه مجلس هشتم با تمام قوا در صیانت از استقلال پارلمان تلاش کرده است، تصریح کرد: موضوع استقلال قوه مقننه اهمیت بسزایی دارد و استقلال قوا یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است که باید از آن حفاظت کرد.

لاریجانی با بیان اینکه استقلال قوا به معنای چنگ‌اندازی به صورت یکدیگر نیست، گفت: هر یک از قوای کشور باید از استقلال خود در جهت حفظ حقوق مردم استفاده کنند.

وی، قوه مقننه را تکیه‌گاه مردم خواند و تصریح کرد: سئوال از رئیس‌جمهوری جزو حقوق مجلس است که البته متأسفانه تحلیل‌های بسیاری در حواشی آن مطرح شد، اما برداشت من این است که این موضوع به غنی‌شدن مردم‌سالاری کمک می‌کند و کارکنان مجلس نیز در این امر بزرگ سهیم هستند.

این نماینده مردم در مجلس هشتم با بیان اینکه کارکنان مجلس از قشر فرهیخته جامعه هستند، افزود: برخورد با اقشار فرهیخته باید همراه با کرامت انسانی باشد.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد سال آینده، سالی پرخیر و برکت برای  ملت بزرگ ایران باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک سال نو گفت:  به یاری خدا سال آینده، سالی همراه با توفیق، سعادت و سلامت برای همگان خواهد بود.

 

تقدیر معاون اجرایی رئیس مجلس از کارکنان مجلس هشتم

معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تشریح خدمات ارزشمندی که در تشکیلات اداری مجلس اعم از معاونت قوانین، معاونت نظارت، معاونت اجرایی و دیگر بخش‌ها در دوره هشتم انجام شده است، از بسترسازی خوبی که برای نخستین بار در تاریخ مجالس کشور برای تنقیح قوانین و تعمیق نظارت مجلس بر حسن اجرای قوانین انجام شد، به عنوان دو شاخص بارز در تلاش مجلس هشتم برای تسهیل ایفای نقش قانونی نمایندگان یاد کرد.

علی افراشته درباره فعالیت‌های مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات مجلس گفت: با فعالیت این مرکز هوشمندسازی صحن مجلس با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان انجام شد که به بالا بردن دقت در رأی‌گیری کمک بسزایی داشت.

وی درباره فعالیت‌های اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس نیز توضیح داد: انتشار ویژه‌نامه‌های هفتگی نمایندگان در ویژه‌نامه‌های اختصاصی هر استان و انعکاس فعالیت نمایندگان در رسانه ملی  و نشریات و خبرگزاری‌های مختلف یکی از اقدامات شاخص این اداره کل است که به‌طور یقین در بسط و نشر فرهنگ قانون‌گذاری و قانون‌مداری مؤثر بوده است.

افراشته افزود: معرفی جایگاه و وظایف قوه مقننه و هدایت افکار عمومی نسبت به مطالبات روزمره خود از قانون  از جمله مسائل بسیار مهمی است که توسط اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس دنبال  شد.

وی همچنین توسعه فعالیت‌های فرهنگی در مجلس، راه‌اندازی وب‌سایت رسمی مجلس و توسعه خبرگزاری خانه ملت و تبدیل شدن آن به رسانه اصلی مجلس را از دیگر اموری خواند که در دوره هشتم با جدیت دنبال شده است.

این مقام مسئول در مجلس با بیان اینکه اداره کل مهندسی و پشتیبانی مجلس در تمامی بخش‌ها حضوری فعال دارد، تصریح کرد: استقرار سامانه‌های متعدد برای تحقق اصلاح الگوی مصرف، کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در همه بخش‌ها و تسهیل و هموارسازی زمینه‌های ایفای نقش نمایندگان از جمله فعالیت‌های این اداره کل است.

وی درباره فعالیت‌های حوزه دفاتر نمایندگان مجلس شورای گفت: همکاران این حوزه بدون اعمال نگاه‌های ناشی از دسته بندی‌های جناحی با نمایندگان مجلس همکاری کردند و به همه نمایندگان خدمات مطلوب ارائه کردند.

معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تقدیر از سایر کارکنان مجلس ضمن اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب در مورد نقش نرم افزاری مجلس برای نظام ، از زحمات کارکنان مجلس در راه تحقق منویات معظم له در مجلس هشتم تجلیل کرد.

 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی