کد خبر : 4945
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني: مشكل فلسطين تنها با اتحاد مسلمانان حل مي‌شود

ایسنا/ لاريجاني: مشكل فلسطين تنها با اتحاد مسلمانان حل مي‌شود

علي لاريجاني گفت: اسرائيل اگر مختصر عقلي داشته باشد بايد بپذيرد كه در شرايط سختي قرار دارد و مجبور است دست از زياده‌خواهي بردارد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رييس مجلس شوراي اسلامي در سخناني در جمع اعضاي شاخه آسيايي كاروان جهاني الي بيت‌المقدس، خاطر نشان كرد: مردم ايران بيش از 100 سال پيش با تشكيل مجلس مشروطه نواي مردم‌سالاري را سر داد.

وي گفت: ملت ايران از مدت‌ها پيش نداي مردم‌سالاري را سر داده اما به دليل كودتا و دشمني غربي‌ها، مدتي است دچار يك ديكتاتوري شديد و بدخيم شده است.

 

وي افزود: با قيام ملت ايران، حركتي تازه آغاز شد و بعد از آن، مردم‌سالاري ديني در جامعه گسترش پيدا كرد و اين انقلاب به رهبري امام خميني (ره) ريشه دوانيد و بعدها باعث بيداري اسلامي شد.

 

وي خطاب به اعضاي شاخه آسيايي كاروان جهاني به سوي بيت‌المقدس افزود: شما براي كاري مهم قيام كرده‌ايد و آن كار كمك به ملت مظلوم فلسطين است و اين غيرت ديني و اسلامي نشان مي‌دهد هنوز افرادي هستند كه به نواي وجدان خود پاسخ مي‌دهند و در برابر ظلم مي‌ايستند.

 

لاريجاني خاطر نشان كرد: موضوع فلسطين از دو جهت حائز اهميت است؛ اول اينكه بيت‌المقدس قبله اول مسلمين است و چيزي نيست كه مسلمانان بتوانند از آن صرف‌نظر كنند اما رژيم صهيونيستي به دنبال از بين بردن آثار تاريخي است كه عزت اسلام در آن منعكس شده و اگر ملت فلسطين نيز آواره نشده بودند جهان اسلام بايد بر عليه آن قيام مي‌كرد اما متاسفانه كوتاهي‌هايي در اين باره صورت گرفت.

 

لاريجاني افزود: قرآن‌سوزي آمريكا در افغانستان نتيجه‌ي رخوتي است كه در دفاع از فلسطين شده است لذا مسلمانان بايد بدانند مساله فلسطين جز با اتحاد رفع نخواهد شد. رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: نكته دومي كه مساله فلسطين را حائز اهميت مي‌كند، بعد انساني آن است، چرا كه مردم فلسطين مردم مظلومي هستند و ما شاهد آن هستيم كه اين ملت مظلوم را قتل و عام مي‌كنند و گستاخي را به آنجا رسانده است كه حتي تحمل يك حكومت كوچك را در بخش محدودي از فلسطين و غزه ندارد و اين نشان مي‌دهد كه رژيم صهيونيستي رژيم گسترش‌طلبي است و حق انساني ملت فلسطين را ناديده مي‌گيرد.

 

وي تاكيد كرد: غرب به دنبال اين است كه براي پيشبرد اهداف خود در فلسطين حكومت‌هاي وابسته‌اي را در كشورهاي اسلامي ايجاد كند و نمي‌تواند قبول كند كه مسلمانان مي‌توانند در سرنوشت خود سهيم باشند و خود را قوم برتر مي‌دانند و از طرفي با تبليغات گسترده دم از حقوق انسان‌ها مي‌زنند اما هيچگاه حاضر نيستند براي رفع تبعيض و برطرف نمودن كشتارها قدمي بردارند. لاريجاني ادامه داد: غرب بايد بداند كه پرده خفقاني كه ايجاد كرده است دريده شده و اگر فكر مي‌كند كه باز مي‌تواند حكومت‌هاي ديكتاتوري را در منطقه ايجاد كند دچار سوء تفاهم شده چرا كه اين دوره سپري شده و مسلمانان به بيداري رسيده‌اند و تحولات اخير منطقه نيز بيانگر اين اتفاق است.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به شرايط آمريكا در كشورهاي فلسطين و عراق، گفت: آمريكا با ضعف و خجالت از عراق بيرون شد و اين مي‌توانست زنگ خطري باشد براي آنها كه ديگر به كشورهاي جهان لشكركشي نكنند و در افغانستان بجاي كمك به آباداني و بهبود وضع مردم افغانستان، پادگان‌هاي خود را گسترش دادند و به سربازانشان اجازه دادند هر وقت خواستند مثل گاوهاي وحشي به جان ملت افغان بيفتند.

 

وي ادامه داد: در چند روز اخير شاهد يكي از اين موارد بوديم كه آمريكا بعد از اين جنايت، قاتل ملت افغان را نيز فراري داد، اما من به آمريكايي‌ها مي‌گويم كه شما نمي‌توانيد در افغانستان بمانيد چرا كه آنها ملت شجاعي هستند و مجبوريد دير با زود از آنجا خارج شويد.

 

وي در ادامه تصريح كرد: لشكركشي رژيم اسرائيل در جنگ 33 روزه به جنوب لبنان نيز نمونه‌اي از اين وحشي‌گري‌ها بود و اسرائيل در اين جنگ با وجود حمايت‌هاي گسترده از يك گروه مقاومت شكست خورد و اين حد اسرائيل است و من مي‌گويم كه اسرائيل جرات حمله به ايران را ندارد چرا كه اسرائيل از يك گروه مقاومت شكست خورد و به دنبال اين نيست كه تتمه‌ي آبروي خود را با حمله به ايران ببرد اما دائم ادعاي حمله به ايران را مطرح مي‌كند چرا كه سگ‌هايي كه زياد پارس مي‌كنند اهل حمله نيستند.

 

لاريجاني با بيان اينكه سرنوشت حسني مبارك نتيجه‌ي اقدامات او در قبال مردم فلسطين بود، گفت: اين سرنوشت شومي كه نصيب حسني مبارك شد براي ديكتاتورهاي ديگر منطقه نيز اتفاق افتاد و معدود ديكتاتورهايي كه در منطقه باقي مانده‌اند، بايد بدانند كه اين بيداري دامن آنها را خواهد گرفت و نمي‌توانند اين بيداري را خاموش كنند.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: رژيم صهيونيستي حاميان خود را در منطقه از دست داده و دچار يك انزواي سياسي شده و حركات ماجراجويانه‌اي كه عليه مردم غزه انجام مي‌دهد نيز به دليل آن است كه اعلام كند كه هنوز ما هستيم و اگر اين كار را نكند احساس مي‌كند كه دفن شده.

 

لاريجاني گفت: آنها بايد بداند كه اگر به اين حركات خود ادامه دهد تو دهني محكم‌تري مي‌خورند و باز تاكيد مي‌كنم كه رژيم صهيونيستي امروز در بدترين شرايط قرار دارد.

 

وي خطاب به دولت‌هاي منطقه گفت: بايد روحيه‌ي حركت به سمت فلسطين را احيا كرد و دولت‌ها نيز بايد بدانند كه اگر غير از اراده ملت‌ها را دنبال كنند سرنوشت خوبي نخواهند داشت چرا كه سرنوشت ديكتاتورهاي منطقه به خوبي بيانگر اين موضوع مهم است.

 

لاريجاني در ادامه با تاكيد به اينكه ما به دنبال سلاح هسته‌يي نيستيم و سلاح هسته‌يي را براي خود مفيد نمي‌دانيم اما به دنبال حقوق دانش هسته‌يي خود هستيم ادامه داد: در زماني كه من مسئوليت مذاكرات هسته‌يي را بر عهده داشتم، يكي از سران كشورهاي غربي به من گفت كه مساله ما با ايران مساله انرژي هسته‌يي و سلاح هسته‌يي نيست، مساله ما حمايت شما از فلسطين است چرا كه شما نمي‌گذاريد طرح‌هاي ما در فلسطين به نتيجه برسد.

 

رييس‌مجلس ادامه داد: من نيز در پاسخ به او گفتم مساله اصلي شما اين است كه مي‌خواهيد روي يك موضوع اساسي خاك بپاشيد تا آن را نبينيد چرا كه ملت فلسطين حقوقي دارد و شما اين حقوق را ناديده مي‌گيريد اما اين مساله آنقدر قدرت دارد كه نمي‌شود زير خاك پنهانش كرد، چرا كه اين حقوق در دل مسلمانان جا دارد و مسلمانان هيچگاه دست از حمايت مردم فلسطين بر نمي‌دارند.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: غرب و استكبار بعد از انقلاب اسلامي در مقابل ملت ايران صف‌آرايي كردند و با تقويت قواي نظامي صدام براي ما مساله‌ساز بودند و بعد از آن هم با مطرح كردن انرژي هسته‌يي و حقوق بشر به دنبال منزوي كردن ايران بودند و هستند اما بايد بدانند كه حكومت ايران يك حكومت دموكراتيك و مردم‌سالار است.

 

نماينده قم در مجلس، ادامه داد: مردم در آن حق راي دارند و مسئولين حكومت را با راي خود انتخاب مي‌كنند و من از آنها سوال مي‌كنم چطور نسبت به كشورهايي كه دوست شما هستند و در آنها زنان حق رانندگي ندارند اظهارنظر نمي‌كنيد اما در ايران كه زنان در دولت و در پارلمان حضور دارند و در سرنوشت خود تاثيرگذارند ادعاي نقض حقوق بشر را مطرح مي‌كنيد.

 

وي تاكيد كرد: ما مشكل حقوق بشر نداريم، شما در هرجا كه ميل‌تان بود براي ملت‌ها نسخه مي‌نويسيد و به دنبال مطرح كردن روش‌هاي حيواني مانند هم‌جنسي‌گرايي در دنيا هستيد و ما را به دليل اينكه اين موضوع را از مبنا غيرانساني و غيراخلاقي مي‌دانيم متهم به نقض حقوق بشر مي‌كنيد.

لاريجاني با تاكيد به اينكه دوره هياهو تمام شده افزود: بايد بدانيد كه نمي‌توان با هياهو و تبليغات شرايط را تغيير داد چرا كه اكنون مسلمانان بيدار شده‌اند و ديگر اين روش‌ها در بين آنها جايي ندارد.

 

لاريجاني خطاب به اعضاي كاروان جهاني به سوي بيت‌المقدس، تصريح كرد: غزه و فلسطين نماد حريت جهان اسلامند و با دفاع از آنها پرچم حريت و آزادگي به اهتزاز در مي‌آيد و آفرين بر شما كه در اين راه گام برداشته‌ايد.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: ملت فلسطين حقوق خود را مي‌خواهند و مثل هر ملت ديگر به جغرافياي خود وابسته‌اند و روزي مي‌رسد كه فلسطين آزاد خواهد شد و ملت فلسطين به حقوق خود دست پيدا مي‌كند و اسرائيل نيز اگر مختصر عقلي داشته باشد بايد بپذيرد كه در شرايط سختي قرار دارد و مجبور است دست از زياده‌خواهي بردارد و اگر اين كار را نكند با رسوايي فلسطين را ترك خواهد كرد و ما اعلام مي‌كنيم ملت ايران پشتيبان شما هستند و اميد داريم روزي فرا رسد كه همه با هم در بيت‌المقدس نماز بخوانيم.

 

به گزارش ايسنا، در ابتداي اين مراسم حسن غفوري‌فرد نماينده مردم تهران ضمن خيرمقدم به اعضاي اين كاروان، اظهار داشت: مردم ايران هميشه از حاميان اصلي ملت مظلوم فلسطين بوده‌اند و هيچ آزاده‌اي نيز در دنيا نمي‌تواند حق بازگشت آوارگان فلسطيني را به كشورشان ناديده بگيرد و هر كسي در هر جاي دنيا از حق فلسطين دفاع و با اسرائيل مبارزه كند ما از آنها حمايت مي‌كنيم چرا كه ما وظيفه داريم از قبله اول مسلمانان دفاع كنيم.

 

 

وي تاكيد كرد: زمين مخلوق خداست و در آن جايي براي اشغالگران اسرائيلي وجود ندارد و طبق فرموده امام (ره)، اسرائيل بايد از صحنه روزگار محو شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی