کد خبر : 494
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جمع روسای مجالس اوراسیا مطرح کرد؛

پیشنهاد ایران برای تدوین اساسنامه مجالس اوراسیا

پیشنهاد ایران برای تدوین اساسنامه مجالس اوراسیا

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت همگرایی کشورهای منطقه اوراسیا در مقابله با تهدیدات مشترک پیشنهاد کرد با تدوین و تصویب اساسنامه، تصمیمات این نهاد قابلیت اثرگذاری در سطح جهانی داشته باشد .

دکتر علی لاریجانی در جمع روسای مجالس اوراسیا در نشست مسکو اظهار داشت: این نهاد باید پر تحرک و زنده باشد.

رئیس مجلس با اشاره به روند یکجانبه گرایی آمریکا پس از فروپاشی شوروی و تجربه شکست خورده جهان دوقطبی و تک قطبی گفت باید همکاری جایگزین رقابت های منطقه ای شود .

وی با بیان اینکه کشورها امروزه از هوشیاری برخوردارند و نمی خواهند که زیر چتر کسی مانند آمریکا بروند اظهار داشت: پس از فروپاشی شوروی جهان تک قطبی که آمریکایی ها علمدار آن بودند و می گفتند همه تابع باشند، شکست خورد و بحران هایی بوجود آمد .

رئیس دستگاه قانون گذاری کشور ادامه داد: این تلاش آمریکا با عدم مقبولیت مواجه شد و تئوری آنها سقط جنین شد و رشد نکرد .

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها مشکل جهانی هستند تاکید کرد: آنها نمی توانند تکیه گاه باشند و تئوری مدیریت جهانی نتوانسته رشد کند .

 رئیس مجلس در ادامه با اشاره با ظرفیت های بالای منطقه اوراسیا گفت: انرژی زیاد، ارتباطات خوب، جغرافیا، کارآمدی فناوری از جمله بخشی از این ظرفیت هاست. تئوری اوراسیا می تواند به یک حرکت نو تبدیل شود .

 وی تحریم های یکجانبه آمریکا علیه سایر کشورها از جمله ایران را یادآور شد و گفت: آمریکا به بهانه اینکه ایران سلاح هسته ای را دنبال می کند ما را سال ها تحریم کرد و امروز که از تحریم ها درآمدیم مشخص شد ادعاها از بیخ پوچ و غلط بود.

دکتر لاریجانی تحریم ها علیه روسیه را نیز یادآور شد و تاکید کرد: اگر همبستگی قوی داشته باشیم جلوی رفتارهای ناجوانمردانه غرب را می توانیم بگیریم .

رئیس مجلس با اشاره به بحران آفرینی آمریکا در سوریه، عراق، لیبی و یمن گفت مشکل تروریسم را خود آمریکا بوجود آورده است. موضوع استفاده ابزاری آمریکا از تروریسم اهمیت زیادی دارد و اینکه تروریست ها عامل سرویس های جاسوسی آمریکا هستند . دولت ها برای مقابله با تروریسم باید  همگرا باشند .

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه برای دستیابی به اهداف این نشست ، باید سازوکار اجرایی آن هم دیده شود و مبانی تئوریک به مرحله اجرا برسد تاکید کرد: با تدوین اساسنامه و تصویب آن، این نهاد می تواند در صحنه بین المللی مسائل را تحت تاثیر قرار دهد. وی تاکید کرد: کمیته ای مسئولیت طراحی ساختار و نهاد محالس اوراسیا از جمله دبیر خانه آن را دنبال کند./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی