کد خبر : 4934
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

باشگاه خبرنگاران/پيام تبريك لاريجاني به همتايان آذري، افغان، قرقيز و هند خود به مناسبت عيد نوروز

باشگاه خبرنگاران/پيام تبريك لاريجاني به همتايان آذري، افغان، قرقيز و هند خود به مناسبت عيد نوروز

رييس مجلس شوراي اسلامي در پيامي به روساي كشورهاي آذربايجان، ارمنستان، افغانستان، پاكستان، تاجيكستان، تركمنستان، تركيه، قزاقستان، قرقيزستان، گرجستان و هند فرا رسيدن عيد نوروز را تبريك گفت.

به گزارش حوزه پارلمان باشگاه خبرنگاران، متن كامل پيام علي لاريجاني رييس دستگاه قانون‌گذاري كشورمان به شرح ذيل است:

السلام عليكم و رحمه‌الله و بركاته

خرسندم فرا رسيدن عيد باستاني نوروز، روز اعتدال بهاري، موسم طراوت و شادابي را به جناب عالي و همكاران محترم‌تان صميمانه تبريك و شادباش گويم.

نوروز تنها يك روز نيست بلكه نمادي است از فرهنگ و تمدن غني مردماني خداجو كه در همه فراز و فرود‌هاي زمانه، برادرانه در كنار هم زيسته‌اند و هرگز پيوند‌هاي فكري، ديني و عاطفي ميان‌شان قطع نشده است.

اينك در حالي نوروز را گرامي مي‌داريم كه ملت‌هاي ما در يك لحظه تاريخي و راهبردي قرار دارند. شايد براي نخستين‌بار در تاريخ معاصر مردم در هر گوشه جهان با تعلقات گوناگون فرهنگي، ديني و سياسي براي استيفاي حقوق انساني پايمال شده خود از قدرت‌هايي كه لجام گسيخته ارزش‌هاي الهي، انساني و عدالت‌خواهانه را زيرپا نهاده‌اند، به پا خاسته‌اند.

از سويي محيط امنيت بين‌المللي نيز نمايانگر روند فزاينده و پيچيده‌اي از چالش‌ها و فرصت‌هايي است كه پيش روي ملت‌هاي ما قرار دارد و فائق آمدن بر چالش‌ها و بهره‌مندي از فرصت‌ها، مستلزم توسعه و گسترش همكاري‌هاي راهبردي با تكيه بر علائق و پيوند‌هاي مستحكم فرهنگي و تاريخي ميان ماست.

از اين رو اينجانب ضمن اعلام آمادگي مجلس شوراي اسلامي براي تقويت و تحكيم مراودات برادرانه في‌مابين، بار ديگر اين مناسبت فرخنده را به جناب عالي و مردم كشورتان تبريك مي‌گويم، بهروزي و موفقيت‌تان را از خداوند متعال خواستارم.

 

***مصحف شریف، هدیه رییس مجلس به مقامات كشورهای اسلامی


رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرارسیدن عید نوروز نسخه ای از كهن ترین دستنویس بر جای مانده از قرآن كریم را به رهبران، نخست وزیران، روسای مجالس و سفیران كشورهای اسلامی هدیه داد.

لاریجانی در پیامی به همین مناسبت، این مصحف شریف كه همراه با ترجمه و تفسیر فارسی است را گنجی بی مانند و گوهری یگانه از دانش و هنر ایرانیان خوانده است.

رییس مجلس در این پیام كه به همراه این مصحف شریف ارسال شد، اظهار امیدواری كرده است كه همه كشورهای مسلمان در سایه قرآن كریم گردهم آیند و با پیروی از آموزه های كتاب آسمانی شان، روز به روز بر همبستگی، اتحاد و برادری میان خود بیفزایند.

در این پیام یادآوری شده است: این مصحف شریف به خط كوفی ایرانی در قرن پنجم هجری نوشته شده است. مجلد حاضر كه قریب هزار سال قدمت دارد، جلد هشتم از یك دوره 14 جلدی است و بقیه مجلدات آن در حوادث روزگار از میان رفته است.

كتابت و تذهیب این اثر را عثمان بن حسین وراق غزنوی در سال 484 ق، به انجام رسانده و یك اثر هنری كم نظیر را در پرتو عشق به قرآن پدید آورده است.

این پیام می افزاید: اصل این دستنویس در كتابخانه كاخ موزه توپقاپی محفوظ است و چاپ نسخه برگردان آن در قطع اصل، به كوشش كتابخانه مجلس شورای اسلامی (تهران) با همكاری كاخ موزه توپقاپی (استانبول) به گونه ای نفیس و با مقدمه ای تحقیقی در شناخت اثر منتشر شده است.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی