کد خبر : 4932
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ هديه لاريجاني به رهبران كشورهاي اسلامي

ایسنا/ هديه لاريجاني به رهبران كشورهاي اسلامي

رييس مجلس شوراي اسلامي به مناسبت فرا رسيدن عيد نرووز نسخه‌اي از كهن‌ترين دست‌نويس بر جاي مانده از قرآن‌كريم كه همراه با ترجمه و تفسير فارسي است را به رهبران،‌ نخست‌وزيران، روساي مجالس و سفيران كشورهاي اسلامي هديه داد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر علي لاريجاني در پيامي به همراه اين مصحف شريف به رهبران كشورهاي اسلامي اظهار اميدواري كرده است همگي كشورهاي مسلمان در سايه قرآن‌كريم گرد هم آيند و با پيروي از آموزه‌هاي كتاب آسماني‌شان، روز به روز بر همبستگي، اتحاد و برادري ميان خود بيفزايند.

متن كامل اين پيام به شرح ذيل است؛

احتراما همزمان با آغاز سال نو ايراني و شكوفايي طبيعت، مجلس شوراي اسلامي ايران مفتخر است نسخه‌اي از كهن‌ترين دست‌نويس مترجم قرآن‌كريم را كه گنجي بي‌مانند و گوهري يگانه از دانش و هنر ايرانيان مسلمان و يكي از زيباترين قرآن‌هاي بازمانده در جهان اسلام است، به جنابعالي اهداء نمايد.

اين مصحف شريف، كهن‌ترين دست‌نويس بر جاي مانده از قرآن‌كريم است كه همراه با ترجمه و تفسير فارسي مي‌باشد و به خط كوفي ايراني در قرن پنجم هجري نوشته شده است. مجلد حاضر كه قريب هزار سال قدمت دارد، جلد هشتم از يك دوره چهارده جلدي است و بقيه مجلدات آن در حوادث روزگار از ميان رفته است.

كتابت و تذهيب اين اثر را عثمان‌بن حسين وراق غزنوي در سال 484 ق، به انجام رسانده و يك اثر هنري كم‌نظير را در پرتو عشق به قرآن پديد آورده است. اصل اين دست‌نويس در كتابخانه كاخ موزه توپقاپي محفوظ است و چاپ نسخه بر گردان آن در قطع اصل، به كوشش كتابخانه مجلس شوراي اسلامي (تهران) با همكاري كاخ موزه توپقاپي (استانبول) به گونه‌اي نفيس و با مقدمه‌اي تحقيقي در شناخت اثر منتشر شده است.

آرزو دارد تا همگي كشورهاي مسلمان در سايه قرآن گرد هم آيند و با پيروي از آموزه‌هاي كتاب آسماني‌شان، روز به روز بر همبستگي، اتحاد و برادري ميان خود بيفزايند.

علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي جمهوري اسلامي ايران

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با دکتر لاریجانی

  نشست بررسی پروژه های مهم در دستورکار استان قم با حضور دکتر لاریجانی برگزار شد

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی