کد خبر : 4932
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ هديه لاريجاني به رهبران كشورهاي اسلامي

ایسنا/ هديه لاريجاني به رهبران كشورهاي اسلامي

رييس مجلس شوراي اسلامي به مناسبت فرا رسيدن عيد نرووز نسخه‌اي از كهن‌ترين دست‌نويس بر جاي مانده از قرآن‌كريم كه همراه با ترجمه و تفسير فارسي است را به رهبران،‌ نخست‌وزيران، روساي مجالس و سفيران كشورهاي اسلامي هديه داد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر علي لاريجاني در پيامي به همراه اين مصحف شريف به رهبران كشورهاي اسلامي اظهار اميدواري كرده است همگي كشورهاي مسلمان در سايه قرآن‌كريم گرد هم آيند و با پيروي از آموزه‌هاي كتاب آسماني‌شان، روز به روز بر همبستگي، اتحاد و برادري ميان خود بيفزايند.

متن كامل اين پيام به شرح ذيل است؛

احتراما همزمان با آغاز سال نو ايراني و شكوفايي طبيعت، مجلس شوراي اسلامي ايران مفتخر است نسخه‌اي از كهن‌ترين دست‌نويس مترجم قرآن‌كريم را كه گنجي بي‌مانند و گوهري يگانه از دانش و هنر ايرانيان مسلمان و يكي از زيباترين قرآن‌هاي بازمانده در جهان اسلام است، به جنابعالي اهداء نمايد.

اين مصحف شريف، كهن‌ترين دست‌نويس بر جاي مانده از قرآن‌كريم است كه همراه با ترجمه و تفسير فارسي مي‌باشد و به خط كوفي ايراني در قرن پنجم هجري نوشته شده است. مجلد حاضر كه قريب هزار سال قدمت دارد، جلد هشتم از يك دوره چهارده جلدي است و بقيه مجلدات آن در حوادث روزگار از ميان رفته است.

كتابت و تذهيب اين اثر را عثمان‌بن حسين وراق غزنوي در سال 484 ق، به انجام رسانده و يك اثر هنري كم‌نظير را در پرتو عشق به قرآن پديد آورده است. اصل اين دست‌نويس در كتابخانه كاخ موزه توپقاپي محفوظ است و چاپ نسخه بر گردان آن در قطع اصل، به كوشش كتابخانه مجلس شوراي اسلامي (تهران) با همكاري كاخ موزه توپقاپي (استانبول) به گونه‌اي نفيس و با مقدمه‌اي تحقيقي در شناخت اثر منتشر شده است.

آرزو دارد تا همگي كشورهاي مسلمان در سايه قرآن گرد هم آيند و با پيروي از آموزه‌هاي كتاب آسماني‌شان، روز به روز بر همبستگي، اتحاد و برادري ميان خود بيفزايند.

علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي جمهوري اسلامي ايران

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی