کد خبر : 4916
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ دیپلماسی پارلمانی ؛ مروری برسفر رئیس مجلس به قرقیزستان

خانه ملت/ دیپلماسی پارلمانی ؛ مروری برسفر رئیس مجلس به قرقیزستان

سفر دو روزه علی لاریجانی به قرقیزستان در سالی که گذشت، با امضای یک تفاهم نامه پارلمانی در ۸ بند و با تاکید بر گسترش و تحکیم مناسبات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین مجالس دو کشور به پایان رسید.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به دعوت احمد بیک گلدی بیکوف رئیس مجلس ملی جمهوری قرقیزستان، در راستای گسترش و تحکیم همکاری‌های دوستانه به ویژه مناسبات پارلمانی دو کشور در رأس یک هیأت بلند پایه پارلمانی روزهای ۲۷ تا ۲۸ مهرماه سال گذشته، به جمهوری قرقیزستان سفر کرد.

در جریان مذاکرات رؤسای مجالس دو کشور که در فضایی دوستانه و آکنده از حسن تفاهم و صمیمیت برگزار شد، پارلمان جمهوری قرقیزستان و مجلس شورای اسلامی ایران (منبعد طرفین) برای گسترش همکاری‌های بین پارلمان دو کشور، ضمن تأکید بر پایبندی مفاد موافقتنامه همکاری بین مجلس قانونگذاری شورای عالی قرقیزستان و مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران که تاریخ ۲۶/۱۲/ ۱۳۸۲ به تصویب رسیده بود، در خصوص موارد ذیل توافق کردند:

تاکید بر تقویت ارتباط گروه‌های دوستی پارلمانی

در این سفر، طرفین با استناد به مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینی میان دو ملت و با توجه به دورنمای مناسبات مؤدت آمیز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان، حمایت خود را از گسترش و تحکیم مناسبات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اعلام کردند.

دو کشور، ضمن تأکید بر تقویت مراودات مردمی و پارلمانی، به‌عنوان عامل مهمی در تقویت روابط دولت‌ها، برهمکاری و گسترش مناسبات بین کمیته‌ها و کمیسیون‌های مجالس دو کشور که در امور سیاست خارجی، امنیت، اقتصاد، حقوق، آموزش و فرهنگ فعالیت دارند؛ و نیز گروه‌های دوستی پارلمانی تأکید کرده و ارتباط مستمر نمایندگان مجالس دو کشور و تبادل دوره‌ای هیأت‌های دو مجلس را تشویق کردند.

 ایران و قرقیزستان، ضمن ابراز خرسندی از روند گسترش همکاری‌های دو کشور توافق کردند به منظور ارتقای سطح روابط اقتصادی و مبادلات تجاری و ایجاد تسهیلات لازم در این زمینه، نسبت به تصویب قوانین مربوطه در مجالس خود مساعدت کنند.

دو کشور در چهارمین بند از تفاهنامه پارلمانی،  برحمایت مجالس دو کشور از مقابله با پدیده افراط گرایی و تروریسم در منطقه، تأکید و توافق کردند با همکاری یکدیگر بسترهای قانونی لازم در این زمینه را تدوین و تصویب کنند.

 ایران و قرقیزستان با ابراز نگرانی عمیق از افزایش تولید مواد مخدر، توافق کردند؛ با همکاری یکدیگر نسبت به تصویب قوانین لازم برای مقابله با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر مساعدت کرده و تسهیلات قانونی لازم را برای نهادهای مقابله کننده با این پدیده شوم را فراهم آورند.

رؤسای مجالس دو کشور، ضمن تأکید براهمیت تدوین قوانین در جهت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای بر ضرورت تقویت سیستم پایدار امنیتی با مشارکت کشورهای منطقه تأکید کردند.

طرفین هم‌چنین درباره مبادله کارشناسان مجرب دو مجلس، به منظور تبادل تجربیات سازمانی، ارتقای سیستم‌های اداری با استفاده از فن آوری نوین، تقویت ساز و کارهای نظارتی و بروزرسانی فرآیندهای قانونگذاری توافق کردند.

 در راستای تبادل اطلاعات و تحقیقات علمی ـ پژوهشی، دو کشور درباره انجام پژوهش‌های مشترک علمی در زمینه‌های مورد علاقه و همچنین تبادل نتایج بررسی‌ها و تحقیقات علمی مراکز پژوهشی وابسته به مجالس دو کشور توافق کردند.

علی لاریجانی، در پایان سفر خود به جمهوری قرقیزستان ضمن قدردانی و سپاسگزاری از میهمان نوازی گرم و دوستانه احمد بیک گلدی بیکوف، رئیس مجلس جمهوری قرقیزستان ، از وی برای دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آوردند.

این یادداشت تفاهم همکاری پارلمانی در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۰ برابر با ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ در دو نسخه به زبان‌های فارسی و قرقیزی و روسی که هر یک از اعتبار یکسان برخوردار است، امضاء شد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی