کد خبر : 4916
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ دیپلماسی پارلمانی ؛ مروری برسفر رئیس مجلس به قرقیزستان

خانه ملت/ دیپلماسی پارلمانی ؛ مروری برسفر رئیس مجلس به قرقیزستان

سفر دو روزه علی لاریجانی به قرقیزستان در سالی که گذشت، با امضای یک تفاهم نامه پارلمانی در ۸ بند و با تاکید بر گسترش و تحکیم مناسبات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین مجالس دو کشور به پایان رسید.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به دعوت احمد بیک گلدی بیکوف رئیس مجلس ملی جمهوری قرقیزستان، در راستای گسترش و تحکیم همکاری‌های دوستانه به ویژه مناسبات پارلمانی دو کشور در رأس یک هیأت بلند پایه پارلمانی روزهای ۲۷ تا ۲۸ مهرماه سال گذشته، به جمهوری قرقیزستان سفر کرد.

در جریان مذاکرات رؤسای مجالس دو کشور که در فضایی دوستانه و آکنده از حسن تفاهم و صمیمیت برگزار شد، پارلمان جمهوری قرقیزستان و مجلس شورای اسلامی ایران (منبعد طرفین) برای گسترش همکاری‌های بین پارلمان دو کشور، ضمن تأکید بر پایبندی مفاد موافقتنامه همکاری بین مجلس قانونگذاری شورای عالی قرقیزستان و مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران که تاریخ ۲۶/۱۲/ ۱۳۸۲ به تصویب رسیده بود، در خصوص موارد ذیل توافق کردند:

تاکید بر تقویت ارتباط گروه‌های دوستی پارلمانی

در این سفر، طرفین با استناد به مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینی میان دو ملت و با توجه به دورنمای مناسبات مؤدت آمیز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان، حمایت خود را از گسترش و تحکیم مناسبات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اعلام کردند.

دو کشور، ضمن تأکید بر تقویت مراودات مردمی و پارلمانی، به‌عنوان عامل مهمی در تقویت روابط دولت‌ها، برهمکاری و گسترش مناسبات بین کمیته‌ها و کمیسیون‌های مجالس دو کشور که در امور سیاست خارجی، امنیت، اقتصاد، حقوق، آموزش و فرهنگ فعالیت دارند؛ و نیز گروه‌های دوستی پارلمانی تأکید کرده و ارتباط مستمر نمایندگان مجالس دو کشور و تبادل دوره‌ای هیأت‌های دو مجلس را تشویق کردند.

 ایران و قرقیزستان، ضمن ابراز خرسندی از روند گسترش همکاری‌های دو کشور توافق کردند به منظور ارتقای سطح روابط اقتصادی و مبادلات تجاری و ایجاد تسهیلات لازم در این زمینه، نسبت به تصویب قوانین مربوطه در مجالس خود مساعدت کنند.

دو کشور در چهارمین بند از تفاهنامه پارلمانی،  برحمایت مجالس دو کشور از مقابله با پدیده افراط گرایی و تروریسم در منطقه، تأکید و توافق کردند با همکاری یکدیگر بسترهای قانونی لازم در این زمینه را تدوین و تصویب کنند.

 ایران و قرقیزستان با ابراز نگرانی عمیق از افزایش تولید مواد مخدر، توافق کردند؛ با همکاری یکدیگر نسبت به تصویب قوانین لازم برای مقابله با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر مساعدت کرده و تسهیلات قانونی لازم را برای نهادهای مقابله کننده با این پدیده شوم را فراهم آورند.

رؤسای مجالس دو کشور، ضمن تأکید براهمیت تدوین قوانین در جهت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای بر ضرورت تقویت سیستم پایدار امنیتی با مشارکت کشورهای منطقه تأکید کردند.

طرفین هم‌چنین درباره مبادله کارشناسان مجرب دو مجلس، به منظور تبادل تجربیات سازمانی، ارتقای سیستم‌های اداری با استفاده از فن آوری نوین، تقویت ساز و کارهای نظارتی و بروزرسانی فرآیندهای قانونگذاری توافق کردند.

 در راستای تبادل اطلاعات و تحقیقات علمی ـ پژوهشی، دو کشور درباره انجام پژوهش‌های مشترک علمی در زمینه‌های مورد علاقه و همچنین تبادل نتایج بررسی‌ها و تحقیقات علمی مراکز پژوهشی وابسته به مجالس دو کشور توافق کردند.

علی لاریجانی، در پایان سفر خود به جمهوری قرقیزستان ضمن قدردانی و سپاسگزاری از میهمان نوازی گرم و دوستانه احمد بیک گلدی بیکوف، رئیس مجلس جمهوری قرقیزستان ، از وی برای دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آوردند.

این یادداشت تفاهم همکاری پارلمانی در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۰ برابر با ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ در دو نسخه به زبان‌های فارسی و قرقیزی و روسی که هر یک از اعتبار یکسان برخوردار است، امضاء شد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با دکتر لاریجانی

  نشست بررسی پروژه های مهم در دستورکار استان قم با حضور دکتر لاریجانی برگزار شد

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی