کد خبر : 4882
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی : تجلی تولید‌ملی با وحدت و هم‌گرایی محقق می‌شود

ایرنا/  لاریجانی : تجلی تولید‌ملی با وحدت و هم‌گرایی محقق می‌شود


تهران -رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه استراتژی اعلام شده مقام معظم رهبری برای سال جدید باید سرلوحه تمام قوای كشور قرار گیرد ،گفت:هر چه فضای كشور از نظر سیاسی و اجتماعی هم‌گراتر باشد تمركز ذهنی بر موضوعات اصلی بیشتر خواهد بود.
    1391/01/14 - 15:53

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت،\'علی لاریجانی\' روز دوشنبه در دیدار نوروزی با كاركنان مجلس شورای اسلامی افزود: از یكسو رهبر معظم انقلاب هم در پیام نوروزی این مطلب را فرمودند، هم در سخنرانی مهم‌شان در آغاز سال در مشهد مقدس این موضوع را تبیین كردند كه با توجه به مختصاتی كه ما در صحنه بین‌المللی و منطقه‌ای داریم و شرایط داخلی كشور، مهمترین مساله ای كه باید همه افراد در قوای مختلف آن را دنبال كنند، سرمایه‌گذاری و رونق‌بخشی تولید داخلی كشور است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه هر چه این بُعد قوی‌تر باشد حل مشكلاتی مانند اشتغال، معیشت و گرانی آسان‌تر می‌شود، گفت: واردات كالا‌ها مشكلات تولید را حل نمی كند و حتی مشكل اشتغال را نیز به تاخیر می‌اندازد.

لاریجانی افزود:نكته‌ای كه مقام معظم رهبری به‌عنوان استراتژی سال مشخص فرمودند باید نكته بسیار مهم و كانونی برای همه قوای كشور باشد و در تصمیم‌گیری‌های خود فضای كسب و كار را تسهیل كنند تا زمینه اشتغال فراهم شود.

وی با بیان اینكه این موضوع بار سنگینی را بر دوش همه بخش‌های كشور به‌خصوص قوه مقننه می‌گذارد، یادآور شد: در درجه نخست باید این موضوع در بودجه امسال كه در كمیسیون‌ها آن را نهایی می‌كنیم، جزو مسائل اساسی و اصلی قرار گیرد تا شاهد شكوفایی هر چه بیشتر تولید باشیم.

رییس فراكسیون اصولگرایان مجلس هشتم، با اشاره به برخی مشكلات اقتصادی، راه حل این معضل را توجه و اهتمام به تولید داخل خواند و ادامه داد: باید به ظرفیت‌های تولید داخل كمك كنیم و اگر ركودی در صنعت یا بخش كشاورزی وجود دارد، این ركود رفع شود و این امر به كمك تسهیلات بانكی و دیگر راه‌كارها قابل حل است و مجلس شورای اسلامی با تمام قوا آماده همكاری و حركت در این راستا است.

لاریجانی با اشاره به قانون هدفمندی یارانه‌ها خواستار اختصاص بخشی از یارانه ها به بخش های تولیدی شد.

وی گفت:اگر این موضوع در تمامی قوا مورد توجه قرار گیرد مطمئنا این مهم تحقق پیدا می‌كند.

رییس دستگاه قانونگذاری كشور با تاكید بر لزوم فعال بودن كمیسیون‌های تخصصی در این زمینه افزود:از سوی دیگر مجلس هشتم ماه‌های آخر دوره خود را می‌گذراند و باید این امر را در هر نقطه از مسیر به دوره نهم واگذار كند، بنابراین موضوع بالا بردن توان داخلی كشور از نظر تولید و رونق بخشیدن به آن، مهم‌ترین مساله مجلس نهم از ابتدای كارخواهد بود تا با وسعت دادن به توان ملی در ارتقای كشور و در نهایت اشتغال را رقم زنند.

لاریجانی با بیان اینكه برای حل این مشكل راهی جز سرمایه‌گذاری در داخل و روان‌سازی در امر تولید وجود ندارد، افزود: این امر یك موضوع كاملا اساسی و تخصصی است و هر كس در هر نقطه از كشور كه تاثیری در شرایط كشور دارد، تایید می‌كند كه این موضوع مهمترین مساله ای است كه می‌تواند به فراخ كردن وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم كمك كند.

وی توجه به تولید ملی را وظیفه‌ای ملی توصیف و تصریح كرد: این رسالت هم برای قوه مجریه كه در این زمینه جلودار است و هم قوه قضائیه و هم مقننه یك وظیفه مهم و ملی محسوب می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نظر ما بحث تولید ملی، بحثی كارشناسی و كاملا دقیق است و اگر مجلس هشتم در این 2 ماه به این موضوع بودجه سال 91 اهتمام ورزد، بدون شك كار مهمی را در ماه‌های پایانی وظیفه خود، انجام داده است.

لاریجانی اظهار امیدواری كرد كه مجلس نهم نیز با روحیه قوی‌تری این موضوع را دنبال خواهد كرد كه البته لوازم تحقق این امر نیز موضوع بسیار مهمی است كه باید مورد واكاوی قرار گیرد.

وی یكی از ملزومات افزایش تولید داخل و آبادانی كشور را توجه تام به معیشت مردم و ایجاد وحدت در درون كشور عنوان كرد و گفت: هر چه فضای كشور از نظر سیاسی و اجتماعی هم‌گراتر باشد تمركز ذهنی به موضوعات اصلی بیشتر خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد:این هم‌گرایی باید در سطوح مختلفی از جمله قوا، احزاب و جریان‌های سیاسی و رسانه‌ها صورت گیرد تا با جایگزینی فضای همدلی، مودت و صمیمیت بجای اوقات‌تلخی‌ها و برخی بگومگوهایی كه مشخص نیست چه نفعی برای كشور دارد، مشكلات مرتفع گردد.

لاریجانی با بیان اینكه به جای ایجاد سایش بین نیروها باید به مودت و دوستی توجه كرد، گفت: در صورت انجام این موضوع ،ذهن‌های متخصصان با فراغ بال به سوی مساله اصلی كشور حركت خواهد كرد.

وی همچنین با اشاره به حساسیت‌ها و فشارهای بین‌المللی نسبت به ایران تصریح كرد: برخی رقابت‌های كور،حسادت‌ها در كشورهای منطقه ساری و جاری شده كه به دلیل انقلاب‌های صورت گرفته است و این در حالی است كه مسلمانان باید ید واحده باشند و منافع كل را در نظر بگیرند .

نماینده مردم قم در مجلس هشتم گفت: دریدگی كشورهای قدرتمند نسبت به ایران كاملا مشخص است و گاهی فشارهایی را هم به مردم به صورت سازمان‌یافته و تك‌بُعدی وارد می‌كنند كه كارساز نیست، در این شرایط باید روحیه مشورت‌پذیری را در نظر گرفت و از همه ظرفیت‌های كارشناسی و متخصصان داخلی در همه زمینه‌ها استفاده كرد.

لاریجانی با تاكید بر اینكه نباید با انجام آزمون و خطا این دوره حساس را سپری كرد، افزود: باید از تك‌بُعدی نگری در مسائل پرهیز كرد چون ظرفیت نخبگی در ایران بسیار بالا است و مانند بسیاری از كشورهای كوچك منطقه نیست كه از عقبه تاریخی قوی برخوردار نباشد.

وی تصریح كرد: افراد فرهیخته در ایران زیاد هستند و باید با دعوت از آنان از فكرشان استفاده كرد تا كارها و تصمیمات دقیق باشد، البته این در تمامی قوا باید سرلوحه باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: همدلی و مشورت در سطح پارلمان نیز وجود دارد و كمیسیون‌های مختلف، مركز پژوهش‌ها و نمایندگان مختلف نیز باید برای دریافت نظرهای متخصصان سینه‌ای فراخ داشته باشند و از آنها در تنظیم ضوابطی كه به نفع كشور است استفاده كنند.

رییس مجلس هشتم همچنین استفاده از سیل خروشان نخبگان را مورد تاكید قرار داد و افزود:باید این اشكالات این بخش را رفع كرد تا كارها پخته‌تر و سنجیده‌تر صورت بگیرد.

لاریجانی در ابتدای سخنان خود ضمن تبریك سال جدید، اظهار امیدواری كرد كه در پناه امام زمان (عج) امورات كشور در سایه سعادت و فراغ برای همه مردم ایران بگذرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیش رو بودن تصویب بودجه در مجلس افزود: قوه مقننه نقشی اساسی در سامان دهی مسائل كشور دارد كه این خود وظیفه ما را سنگین تر می‌كند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی