کد خبر : 4880
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

از اصلاحات دموکراتیک در سوریه حمایت می کنیم

از اصلاحات دموکراتیک در سوریه حمایت می کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام حمایت مجلس از اصلاحات دموکراتیک در سوریه، گفت: هرگونه توطئه گری و ماجراجویی با شعار دروغین حمایت از دموکراسی در سوریه محکوم است.

دکتر علی لاریجانی در اولین نطق پیش از دستور خود در سال ۱۳۹۱ با تبریک سال جدید ابراز امیدواری کرد آغاز سال نو سرآغاز تفکری نو در جهت تحقق سعادت ملت باشد.


نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز ایران عناصر مهم اقتدار و سرافرازی ملت و ایجاد امنیت در منطقه را داراست. نیروی انسانی متخصص ظرفیت پایه ای برای تحرک آتی کشور است به شرط آنکه از ظرفیت تخصصی آنها استفاده شود و دارای شغل های متناسب باشد.

وی اعلام کرد: تنوع شرایط اقلیمی امکان خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی و دامی را فراهم نموده است و لازمه آن فراهم نمودن زمینه های تولید و با بهره وری بالاتر و استفاده بهینه و پرهیز از واردات بی رویه در این گونه محصولات برای حمایت از تولید داخلی و کشاورزی و دامی است.

لاریجانی با بیان اینکه مجلس هشتم با تدوین قوانین مهم در این زمینه، پیشگام حرکتی راهبردی بوده است اضافه کرد: مجلس در جهت ورود محصولات کشاورزی سخت گیرانه برخورد کرد همچنان که در قانون هدفمند کردن یارانه ها، سهم مشخصی از درآمد را برای حمایت از کشاورزان و دامداران تخصیص داد و این یک تصمیم راهبردی بود که مستقیماً به عزت و اقتدار ملت مربوط است.

وی با بیان اینکه مسئولین اجرایی دقت لازم در تحقق این امر و خودکفایی محصولات کشاورزی و دامی را نداشتند، تصریح کرد: امسال با نامگذاری رونق بخشی به تولید باید تمامی همت خود را مصروف حمایت از تولیدات کشاورزی کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظرفیت صنعتی و معدنی کشور پس از انقلاب بسیار امیدبخش بوده است به خصوص بخش هایی از آن که جنبه زیربنایی داشته و با مدیریت صحیح بر رانت های دولتی متکی نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: در چنین بخش هایی از صادرات نسبتاً مناسب برخوردار شدیم و به ویژه با توجه به بازارهایی که در اطراف ایران وجود دارد، زمینه حرکت بودجه بدون نفت از طریق گسترش صادرات غیر نفتی مقدور است و البته لازمه تحقق و ادامه آن اجرایی شدن اصل ۴۴ و حمایت معقول و تسهیل فضای کسب و کار است.

وی با بیان اینکه مجلس هشتم در این زمینه نیز گام های دقیقی برداشت، گفت: مجلس هم در جهت اجرای قانون اصل ۴۴ کمیسیونی را برای نظارت مستمر بر کارها مشخص کرد که چند گزارش نیز توسط این کمیسیون ارائه شد و در تسهیل قانون فضای کسب و کار نیز مواردی را تصویب نمود تا شرایط به میدان آوردن توان تولید داخلی فراهم شود.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم افزود: مجلس در جهت حمایت از تولید داخلی در قوانین مختلف از جمله قانون نفت، معدن و یا قانون برنامه پنجم ظرفیت های لازم را فراهم کرد و اخیراً نیز طرح خاصی در زمینه حمایت از تولید داخلی در کمیسیون صنایع مورد بررسی است که امیدواریم به زودی ارائه شود و تا پایان مجلس هشتم به صورت قانون درآید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ظرفیت های مناسب صنعتی در کشور در این زمینه فراهم شد تصریح کرد: برخی اشکالات مدیریتی و نارسایی ها باعث شده است تا استفاده از این ظرفیت صنعتی فراهم نشود و بعضی صنایع دچار رکود و ایستایی شده اند.

لاریجانی بیان کرد: مجلس هشتم در اجرای هدفمند کردن یارانه ها دولت را مکلف کرد تا درصدی از درآمدها را مصروف حمایت از بخش های تولیدی کند اما اجرای نادرست این قانون به همراه برخی اشکالات دیگر در تخصیص تسهیلات بانکی به صنایع کشور به تولید لطمه زده است.

وی با تأکید بر اینکه تأمل مجلس در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به دلیل اصلاح وضع تولید، بهبود وضعیت اشتغال و بیکاری و جلوگیری از تورم و گرانی است، اضافه کرد: مجلس بنا دارد با کارشناسی و رسیدگی به اشکالات گام نخست اجرای این قانون، آن چه را مصلحت ملت است، مورد توجه قرار دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اقدام اخیر دولت در پرداخت یارانه جدید را خلاف صریح قانون دانست و یادآور شد: این حرکت متناسب با شرایط کشور نیست ضمن آنکه کمکی به جلوگیری از گرانی، حل معضل بیکاری نمی کند بلکه آن را تشدید می کند و هیچ افق روشنی نیز در تولید کشور ترسیم نمی کند.

وی ادامه داد: اگر دولت مجموعه ای از این تصمیمات را در کنار یکدیگر در نظر می گرفت، مجلس آن را مورد توجه قرار می داد اما چنین چیزی در تصمیم دولت ملاحظه نشده است و مجلس چنانچه در گام دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، جلوگیری از تورم و کمک به رونق تولید و ایجاد اشتغال را ملاحظه می کرد، با این اقدام دولت موافقت می کرد.

لاریجانی تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی نمی تواند با طرح های غیر کارشناسی که نظیر چند ماه اخیر، طوفان تورم در کشور ایجاد می کند، موافقت کند زیرا اگر نگاهی اجمالی به تصمیمات قدرت های زورگو در مقابله با ملت ایران داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که نقطه کانونی مورد توجه آنها پیکره اقتصادی کشور است تا به این توان و تولید داخلی لطمه بزنند.

وی با اشاره به نامگذاری مقام معظم رهبری برای سال جدید گفت: خواست آیت الله خامنه ای مبنی بر همت ملت در افزایش و رونق تولید و حمایت از کار و سرمایه داخلی با تحلیل شرایط نیروی انسانی، وضعیت کشاورزی و رفتار قدرت های زورگو راهبردی دقیق برای ملت است و اگر قوای سه گانه کشور در این جهت همفکری صمیمانه داشته باشند و محور تصمیمات خود را رونق بخشی به تولید قرار دهند، تحریم ها به فرصتی برای جهش تولید تبدیل و از تورم جلوگیری خواهند کرد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان تأکید کرد: لازم است مجلس هشتم در ماه های پایانی عمر خود به خصوص در تدوین بودجه سال ۹۱ موضوع رونق تولید و افزایش بهره وری در کمیسیون تلفیق و دیگر کمیسیون های تخصصی را محور تصمیم گیری خود قرار دهد و در ارتباط با این امر راهبردی هیچگونه مصلحت اندیشی سیاسی را در نظر نگیرد.

لاریجانی در ادامه نطق خود با اشاره به کنفرانس استانبول با نام "دوستان سوریه" اظهار کرد: نام این کنفرانس در واقع دوستان سوریه نبود بلکه باید آن را به رشوه دهندگان به اسرائیل جهت تنفس دوباره تغییر داد زیرا دولت انگلیس ۵۰۰ هزار پوند برای ایجاد اغتشاش در سوریه اختصاص می دهد و ایالات متحده آمریکا نیز سخن از کمک به تخریب داخلی سوریه می کند و برخی از کشورهای منطقه نیز که بعضاً با داشتن نظام دیکتاتوری اخیراً متوجه دموکراسی در سوریه شده اند، با کمک نظامی قصد به هم ریختگی منطقه و ایجاد ضعف در مقاومت علیه رژیم صهیونیستی دارند.

وی اضافه کرد: سخنان وزیر امور خارجه آمریکا در ایجاد سپر موشکی مشترک با کشورهای خلیج فارس پرده دیگری از ماجراجویی آمریکا را نشان می دهد زیرا وی در سخنان خود به کشورهای سنی مذهب تأکید کرده است در حالی که اگر عاقل بود نباید چنین صراحتی را در کلام خود به کار می گرفت اما دقیقاً همان چیزی را به زبان آورده که در طرح آنان برای ایجاد فتنه جا سازی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور ایران سال ها با این تخیلات آمریکا زندگی کرده است گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها به کشورهای منطقه گوشزد کرده است که آمریکا با بزرگ نمایی قصد چپاول ثروت آنها و فروش سلاح به آنها دارد در غیر این صورت سپر موشکی چه نفعی برای کشورهای منطقه می تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: طرح سپر موشکی با پول کشورهای منطقه موجب ایجاد امنیت برای اسرائیل می شود و اکنون خانم وزیر این تصمیم مرموزانه را در لفافه شیعه و سنی بسته بندی کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: مگر حمایت ایران از فلسطین و حماس و ملت تونس، مصر و لیبی به دلیل مذهب آنها بود در حالی که همه این ملت ها سنی هستند؛ برای جمهوری اسلامی ایران دفاع از مظلوم در مقابل اقدامات ظالمانه آمریکا یک اصل است و به همین دلیل با تمامی کشورهای همسایه و کنفرانس اسلامی روابط برادرانه تعریف کرده است.

وی خطاب به اهالی کنفرانس استانبول گفت: اگر شما نگران دموکراسی در منطقه هستید، چرا نسبت به دیکتاتوری وحشیانه در بحرین و سایر کشورهای دیگر سکوت می کنید؟ مراقب باشید در شرایط انزوای سیاسی رژیم صهیونیستی، با اینگونه حاشیه روی فضای تنفسی برای اسرائیل فراهم نکنید.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود: در حالی که آقای کوفی عنان طرح خود را پیگیری می کند، این کنفرانس ساز دیگری زده است و این مورد نشان می دهد مساله مدعیان، اصلاحات در سوریه نیست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مجلس از اصلاحات دموکراتیک در سوریه حمایت می کند اما توطئه گری و ماجراجویی با شعار دروغین حمایت از دموکراسی را محکوم می کند.
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی