کد خبر : 4868
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني:رونق توليد داخلي، دواي دردهاي اقتصادي

ایسنا/ لاريجاني:رونق توليد داخلي، دواي دردهاي اقتصادي

علي لاريجاني در جمع خبرنگاران تصريح كرد: گام آخر مجلس هشتم رونق‌بخشي به توليد و بهبود فضاي كسب و كار در كشاورزي است و در اين خصوص بايد در ماهيت بودجه سال جاري تغييراتي انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)منطقه قم، رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين‌كه تصويب قانون براي حمايت از توليد داخلي در دستور كار مجلس قرار دارد، ابراز كرد: اين قانون حدود يك سال در كميسيون‌هاي مربوطه بررسي شده و اميدواريم با تصويب آن، كمك خوبي به توليد داخلي شود.

وي با بيان اين‌كه اين طرح، زمينه‌هاي حمايت از توليد داخلي را تضمين خواهد كرد، گفت: به عنوان مثال در مورد نوع تعرفه‌گذاري مي‌توان گفت اين امر از ضربه به توليد داخلي جلوگيري مي‌كند و در مجموع گامي براي حمايت از توليد برداشته مي‌شود، بودجه سال جاري مكمل اين قانون است و تحقق اين مساله موجب رونق توليد داخلي مي‌شود، هرچند اين موارد مربوط به قانون‌گذاري بوده و در اجرا، دولت بايد نيازهاي بخش صنعت و توليد داخلي را برطرف كند.

وي افزود: قيمت‌ها و نوع هزينه‌ها در هر مرحله از هدفمندي يارانه‌ها بايد مشخص شده و پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي به مرحله اجرا درآيد.

لاريجاني با بيان اين‌كه اين مسير در فاز دوم اجراي هدفمندي يارانه‌ها طي نشده است، گفت: درآمدهاي اين طرح و نيز ميزان هزينه‌هاي پرداخت شده به مردم و بخش‌هاي مختلف، بايد در مجلس مورد بررسي و تصويب قرار گيرد.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه طرح فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها به طور كامل در اختيار مجلس نيست و اين مساله سبب ايجاد مشكل مي‌شود، اظهار داشت: اجراي اين طرح بدون تصويب مجلس امكان‌پذير نيست، زيرا براساس قانون اساسي هر نوع هزينه‌اي در كشور بايد به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد.

لاريجاني با اشاره به تاثيرات هدفمندي يارانه‌ها در بخش بهداشت و درمان گفت: هم‌اكنون هزينه‌هاي فراواني توسط مردم براي درمان پرداخت مي‌شود در حالي‌كه قرار بود از محل منابع اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، درمان رايگان در اختيار مردم گذاشته شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه مجلس براي تحقق اين امور در گام دوم هدفمندي يارانه‌ها مصمم است، افزود: بيمه بيكاري بايد در كشور ايجاد شود تا افرادي كه از شغل خود بيكار مي‌شوند، بتوانند نيازهاي خانواده خود را تامين كنند.

لاريجاني در ادامه با بيان اين مطلب كه شرايط كشور اقتضاء مي‌كند خدمات رايگان بهداشتي و درماني به مردم ارائه شود، گفت: قانون اساسي كشور خواستار ارائه خدمات رايگان بهداشتي و درماني به مردم شده است كه در حال حاضر شرايط كشور نيز چنين اقتضايي دارد.

رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: بيمه بيكاري از جمله راهكارهاي ايجاد امنيت اجتماعي و آرامش در بين مردم بوده و از بروز مشكلات ديگري نيز جلوگيري مي‌كند.

وي گفت: اشكال مجلس به دولت اين است كه بدون مصوبه قانوني و كار كارشناسي دقيق، نمي‌توان گام دوم طرح هدفمندي يارانه‌ها را اجرايي كرد.

وي ادامه داد: هم‌اكنون بخش‌هاي توليدي كشور دچار آسيب‌هايي هستند كه در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها بايد فكري به حال آنها شود، ضمن اين‌كه دامداران و كشاورزان نيز بايد با اجراي اين قانون قوت بيشتري يافته و فعال شوند.

لاريجاني ايراد اين قانون را عدم اجراي روال قانوني آن دانست و تصريح كرد: اين قانون تنها زماني قابليت اجرا خواهد داشت كه در مجلس مورد بررسي و تصويب قرار گيرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی در خصوص استیضاح وزیر کار گفت: راه‌های گوناگونی برای حل این مسئله وجود داشته و دارد و بن‌بستی در این زمینه نیست.

وی افزود: این مسئله یک مسیر اختلافی نیست تا هیات حل اختلاف وارد آن شود اما هیچ‌گونه منعی برای کسانی که خواستار کمک در این زمینه هستند وجود ندارد.

لاريجاني در مورد مهلت ابلاغ قانون توسط رييس‌جمهور، بيان داشت: قانون پيش‌بيني و تعيين تكليف كرده است به اين صورت كه پس از سپري شدن مهلت ابلاغ قانون توسط رييس‌جمهوري، رييس قوه مقننه مي‌تواند نسبت به ابلاغ آن اقدام كند.

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: نمي‌توان گفت دليل عدم ابلاغ قوانين توسط رييس جمهور، قبول نداشتن قانون است، زيرا در برخي موارد، كثرت كار دليلي بر ابلاغ نشدن قانون در مهلت مقرر است بنابراين از نظر نظام حكومتي، بن‌بستي در اين خصوص وجود ندارد.

رييس مجلس شوراي اسلامي درخصوص ديدار خود با مديران و مسوولان استان قم گفت: با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري درخصوص ضرورت رونق‌بخشي به توليد داخلي، روحيه خوبي در بين همه مديران قم براي كار بيشتر وجود دارد.

وي عنوان داشت: در شرايط فعلي و با رويكرد تخصصي، موضوع رونق بخشي به توليد داخلي، دواي بسياري از دردهاي اقتصادي كشور ما محسوب مي‌شود و انتخاب شعار امسال توسط رهبري، بسيار هوشمندانه و دقيق بوده است.

لاريجاني با بيان اين‌كه مديران هر استان توان تسهيل شرايط به منظور رونق توليد داخلي را دارند، ابراز كرد: همه مسوولان قم علاقه‌مند به همكاري در اين زمينه بوده و آمارهايي ارائه شده توسط آنها بيانگر پيشرفت‌هاي محسوس در قم است.

وي ادامه داد: از اقدامات مهمي كه مجلس در سال جاري دارد مي‌توان به بررسي لايحه بودجه سال 91 اشاره كرد و اين نكته را بايد در نظر داشت كه اساس كار در مجلس و كميسيون تلفيق، محقق شدن شعار توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني است كه توسط مقام معظم رهبري نام‌گذاري شده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي ابراز كرد: يكي از راه‌هاي بهبود معيشت مردم و جلوگيري از ايجاد تورم تحقق اين مساله است.

وي افزود: با توجه به در شرايط فعلي رفتارهاي ماجراجويانه غرب در مقابل ايران و تحريم‌هاي مختلف و نيز وضعيت نيروي انساني جوان و متخصص در ايران، بايد توليد داخلي را افزايش داد، ضمن اين‌كه وضعيت تورم در كشور وجود داشته و ضرورت تحقق اين امر را نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، لاريجاني يادآور شد: توسعه سرمايه‌گذاري داخلي در كشور موجب افزايش اشتغال مي‌شود و افزايش نقدينگي در بخش توليد منجر به تورم نخواهد شد، اما نقدينگي بيشتر در بازارهاي غيرتوليدي سبب افزايش تورم در كشور مي‌شود.

وي ادامه داد: متاسفانه رونق لازم در بخش‌هاي خدماتي و توليدي كشور هنوز شكل نگرفته ولي با اين حال برخي از بخش‌هاي دولتي از رونق خوبي برخوردارند، اما بخش خصوصي قادر به كار با ظرفيت بالا نيست.

لاريجاني با اشاره به مشكل كم‌آبي در بخش كشاورزي به ويژه در استان قم گفت: نرخ انرژي و حمل و نقل، هزينه‌هاي توليد محصولات كشاورزي را افزايش مي‌دهد بنابراين كشاورزي و دامداري بايد مورد حمايت قرار گيرند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی