کد خبر : 4824
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ لاریجانی در جمع خبرنگاران: شرایط کشور اقتضا می‌کرد کلیات بودجه تصویب شود

خانه ملت/  لاریجانی در جمع خبرنگاران: شرایط کشور اقتضا می‌کرد کلیات بودجه تصویب شود

 رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاحات لازم بر لایحه بودجه ۹۱ در مسیر رسیدگی به ٱن رفع خواهد شد، رد کلیات بودجه را به مصلحت کشور ندانست و گفت: شرایط کشور اقتضا می‌کند که با تصویب کلیات، هر چه زودتر بودجه در مجلس به تصویب برسد.

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی، امروز (دوشنبه ۲۱ فروردین) در جمع خبرنگاران درباره روند بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس هشتم که از صبح امروز تشکیل جلسه داده بود، گفت: کمیسیون تلفیق هم براساس بررسی‌هایی که کمیسیون‌های تخصصی مجلس انجام داده بودند و هم براساس گزارش‌های سایر کمیسیون‌ها کارخود را آغاز کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این کمیسیون باید با بهره‌گیری از آراء  و بخش‌های نظارتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره کلیات لایحه بودجه تصمیم بگیرد.

وی، با بیان اینکه این کمیسیون امروز درباره کلیات لایحه بودجه به تصمیم مشخصی رسید و وارد بررسی جزئیات شد، تصریح کرد: بنابراین مسیر همواری دنبال می شود و امیدواریم اگر اشکالاتی وجود دارد نمایندگان آن را در تدوین بودجه رفع کنند و مجلس موفق شود تا پایان اردیبهشت ماه بررسی لایحه بودجه ۹۱ را تمام کند.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این سؤال که کمیسیون تلفیق روز گذشته به کلیات لایحه بودجه رأی نداد و امروز با حضور شما در این کمیسیون مجدداً برای تصویب کلیات رأی گیری شد و این اتفاق برای اولین بار در کشور رخ داده است، گفت: ممکن است در کمیسیون تلفیق برای اولین بار این اتفاق افتاده باشد اما خیلی مسأله عجیبی نیست.

وی توضیح داد:نمایندگان کمیسیون تلفیق براساس برداشتی که از لایحه بودجه داشتند و اشکالاتی که می دیدند به این نتیجه رسیده بودند که لایحه بودجه احتیاج به اصلاحات کلی و نه جزئی دارد بنابراین رأی بر تصویب کلیات بودجه نداشتند.

رئیس قوه مقننه، اضافه کرد: حضور من در کمیسیون تلفیق از این جهت بود که به اعتقاد من این کار به مصلحت کشور نیست چون مسیر اصلاح را خیلی طولانی می کند و اگر مجدداً لایحه بودجه با همین نظر فعلی به مجلس فرستاده شود، این امکان وجود دارد که دوباره با مخالفت مجلس به دولت عودت داده شود و بنابراین تدوین بودجه را عقب می اندازد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کنار این مسائل وضعیت کشور اقتضا می کند که هر چه زودتر بودجه را تصویب کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آقایان و خانم‌هایی که در کمیسیون تلفیق اشکالاتی به لایحه بودجه دارند می توانند این اشکالات را در مسیر بررسی رفع کنند، البته برخی از این اشکالات مهم است و من مخالف نظر آنها نیستم.

وی ادامه داد: اما بر اساس استدلال من و به دلیل مصلحت‌هایی که در کشورهست و همچنین به دلیل طولانی شدن روند بررسی لایحه بودجه در صورت مخالفت مجلس و هم اینکه امکان اصلاح بودجه در مجلس وجود دارد که دولت باید برای اصلاح آن با مجلس همکاری کند، بهتر است ما کلیات را بپذیریم و مجلس وقت خود را برای اصلاح جزئیات بگذارد.

لاریجانی ادامه داد: در نهایت اعضای کمیسیون تلفیق با این موضوع موافقت و کلیات بودجه را تصویب کردند و در حال حاضر وقت خود را برای بررسی جزئیات می گذارند.

پرداخت مجازی یارانه‌ها معنی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نامه نگاری وی با مقام معظم رهبری درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و علت این نامه نگاری، گفت: علت نامه نگاری من به مقام معظم رهبری روشن است، مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها هنوز در مجلس تصویب نشده است که در اصل در ابتدا باید از طرف دولت پیشنهاد شود و در مجلس تصویب شود.

وی، ادامه داد: نحوه برداشت درآمدها و اینکه دولت چگونه می خواهد حامل‌های انرژی را اصلاح کند تا این درآمد اخذ شود و همچنین نحوه پرداخت دولت احتیاج به قانون دارد که این موضوع مهم باید روشن شود.

 رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پولی که به حساب افراد ریخته می‌شود حتی اگر مسدود و غیر قابل برداشت باشد از این جهت مشکل دارد که مشخص نیست یارانه‌ها به مردم پرداخت شده یا نه؟ ما پرداخت مجازی نداریم و پرداخت مجازی یارانه ها بی معنی است دریافت و پرداخت یارانه ها قانون می خواهد و من در نامه خود به این اشکال اشاره کردم.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی