کد خبر : 481
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با وزیر خارجه مقدونیه:

فرهنگ یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های نزدیکی ملت‌ها است

فرهنگ یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های نزدیکی ملت‌ها است

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نیکولا پوپوسکی وزیر امور خارجه مقدونیه گفت: فرهنگ یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های نزدیکی ملت‌ها است.

 

دکتر علی لاریجانی امروز (یکشنبه، 5 اردیبهشت‌ماه) در دیدار با نیکولا پوپوسکی وزیر خارجه مقدونیه گفت: کشورها می‌توانند از طریق معرفی فرهنگ کشور خود به سایر ملل با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و حوزه روابط خود را گسترش دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران و مقدونیه در گذشته روابط خوبی با هم داشتند  و اکنون که سال‌ها از آن زمان گذشته ضروری است که نسل جدید این روابط را از سر گیرند.

رئیس نهاد قانونگذاری سفرهای توریستی را از دیگر عوامل توسعه دهنده روابط میان دو کشور برشمرد و تاکیدکرد: ایران و مقدونیه دو کشور دوست هستند که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارند و فعالیت آژانس‌های مسافرتی می‌تواند این بخش را توسعه دهد.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به مسئله نا امنی‌های موجود در منطقه و افزایش مهاجرت‌ها تصریح کرد: درگیری در کشورهای افغانستان، سوریه، عراق و یمن باعث شده که مهاجران زیادی راهی کشورهای اروپایی شوند و متاسفانه خیلی از آن‌ها در شرایط نامناسبی به سر می‌برند.

در ادامه این دیدار نیکولا پوپوسکی وزیر امور خارجه مقدونیه گفت: کشور ما علاقه زیادی به نزدیکی روابط با جمهوری اسلامی ایران دارد و برای آن کارهای مختلفی انجام داده و دوره‌های آموزشی زبان فارسی، ترجمه کتاب اشعار ایرانیان، برگزاری فستیوال فیلم و روز فرهنگی ایران را در مقدونیه برگزار کرده است.

وی در ادامه با اشاره به نقش سفارت در گسترش روابط میان دو کشور افزود: متاسفانه هنوز سفارتخانه مقدونیه در ایران بازگشایی نشده و ما تلاش داریم هرچه سریع‌تر این کار صورت بپذیرد زیرا شاهد بوده ایم که وجود سفارتخانه می‌تواند کمک شایان توجهی به افزایش روابط میان دو کشور داشته باشد.

وزیر امور خارجه مقدونیه در ادامه خطر گسترش تروریسم را جدی خواند و اظهار داشت: مدت زمان زیادی اروپاییان نسبت به مسئله تروریسم موافق بودند، در صورتی که سال‌هاست جنگ در خاورمیانه و سوریه در جریان بود و زمانی ما این خطر را به صورت جدی احساس کردیم که حوادث پاریس و بروکسل رخ داد.

وی مشکل افزایش مهاجران را بحران جدید در کشورهایی مثل یونان، ترکیه و مقدونیه خواند و افزود: مقدونیه در جایگاه استراتژیکی قرار دارد و بسیاری از مهاجرت‌ها از همین کانال صورت می‌گیرد و با آن که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که انتقال مهاجران از مرز مقدونیه دیگر انجام نشود اما در عمل هنوز بسیاری از مهاجران از این مرز عبور می‌کنند.

نیکولا پوپوسکی با ابراز تاسف از اینکه برخی از عوامل حادثه‌ساز تروریستی پاریس و بروکسل از همین مرزها عبور کرده‌اند، اظهار داشت: هجوم بالای مهاجران باعث شد که نتوان به خوبی آن‌ها را کنترل کرد و عوامل تروریستی هم از همین نکته استفاده کرده و از مرز عبور کردند.

وی قاچاق انسان در قالب مهاجر را از دیگر پیامدهای ناامنی های موجود در منطقه خاورمیانه و برخی از کشورهای اروپایی دانست.

وزیر امور خارجه مقدونیه با ابراز تاسف از پیوستن تعدادی از اروپاییان به گروهک تروریستی داعش خاطرنشان کرد: دلایل همکاری اینگونه افراد باید ریشه‌یابی شده و مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد تا بتوان با این پدیده جدید مقابله کرد./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی