کد خبر : 4804
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

شفاف/ چرا علی لاریجانی به مقام معظم رهبری نامه نوشت؟

شفاف/ چرا علی لاریجانی به مقام معظم رهبری نامه نوشت؟

اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها از سال گذشته  خبر ساز شده است و بازار شایعات یارانه ای از سال 90 گرفته تا سال 91 همچنان ادامه دارد.


واریز 28 هزار تومان به عنوان  مابه التفاوت یارانه نقدی در حساب  برخی سرپرستان خانوار در ابتدای سال جدید نیز مزید بر علت شد تا دوباره داستان حذف یارانه ها مطرح شود و نگرانی های مردم در میان موج فشارهای اقتصادی افزایش یابد.

این اقدام دولت در حالی انجام شد که بودجه به صورت دو دوازدهم و تنخواه طبق بودجه سال قبل در اختیار قویه مجریه قرار گرفته بود و معلوم نبود دولتی ها مابه تفاوت هدفمندی در دور اول و دوم را از کدام منبع تهیه نموده اند.
 
 
 
علاوه بر این از نظر قانونی شروع فاز دوم هدفمندی پنج مغایرت اساسی با قوانین مصوب مجلس دارد. پنج تخلف دولت در زمینه تامین منابع مالی، مغایرت با قوانین بودجه، هدفمندی یارانه‌ها، تنخواه دو دوازدهم و استفساریه مجلس است.

همه این مسائل منجر شد، علی لاریجانی دست به قلم شود و نامه گلایه آمیز به مقام معظم رهبری بنویسد و از دولت در بحث هدفمندی یارانه ها انتقاد کند.

در همان روزها حجت الاسلام حسین سبحانی نیا اعلام کرد  جزئیات این نامه در خصوص عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اجرای غیر قانونی فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها بوده است.

حالا علی لاریجانی نیز که تا کنون در برابر خبر رسانه ای شدن این نامه نگاری سکوت کرده بود با تایید این خبر از علت نامه نگاری خود به مقام معظم رهبری سخن گفته است تا تحلیل ها درباره این نامه تایید شود.

رئیس قوه مقننه در مورد نامه‌اش به رهبر انقلاب در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز گفته است : علت نامه نگاری بنده روشن است. ما مرحله دوم هدفمندی را هنوز در مجلس تصویب نکرده‌ایم.

وی در این باره اضافه کرده است: اصل این مسئله باید از طرف دولت پیشنهاد شود و مجلس آن را تصویب کند و نحوه برداشت درآمد و اصلاح حامل‌های انرژی و همچنین نحوه پرداخت باید بر اساس قانون باشد.

لاریجانی ادامه داد: پولی که به حساب افراد ریخته می‌شود و اگر افراد نتوانند آن را برداشت کنند، این فعل به معنای پرداخت است که نامش را پرداخت مجازی گذاشته‌اند؛ ما این ترمینولوژی را نداشتیم ولی به هر صورت هم دریافت و هم پرداخت نیازمند قانون است که من هم بر همین اساس گفتم این مسئله اشکال قانونی دارد و باید اصلاح شود.

به این ترتیب رئیس مجلس هشتم رسما بر اعتراض خود نسبت به نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها و تخلفات دولت از قانون مهر تایید زد.

این مساله نشان می دهد که اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها ، موضوع حساسی است و تاثیر زیادی براقتصاد کشور و سطح زندگی مردم دارد چرا که رئیس قوه مقننه را بعد از مدت ها دست به قلم کرده است.

این اقدام علی لاریجانی در حالی صورت گرفته که در اتفاقات و چالش های پیش آمده اخیر بین دولت و مجلس، وی نقش میانجی را بازی کرده است.به عنوان مثال در استیضاح وزیر اقتصاد، رئیس مجلس در اقدامی بی سابقه در دفاع از وزیر سخن گفت و همچنین در مساله رد کلیات لایحه بودجه سال 91  که برای اولین بار در تاریخ انقلاب رخ داد،به گفته نمایندگان مجلس ، سخنان علی لاریجانی باعث شد تا بودجه مورد قبول وکلای ملت واقع شود.

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

  ایجاد هراس تصنعی ازسوی قدرت‌های بزرگ برای رونق‌بخشی به بازار فروش سلاح/ تروریسم به توسعه و حیثیت آسیا لطمه زد

  ضرورت استفاده از ظرفیت انتقال گاز و آب میان ایران و تاجیکستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی